Riešutais pagardinti avižiniai dribsniai – puikus pusryčių pasirinkimas
Pasak prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, svarbu dieną pradėti sveikatai palankiu, greitai paruošiamu maistu ir gauti nemažą angliavandenių dozę prieš būsimą protinę ar fizinę veiklą.
„Kas rytą avižinius dribsnius galima gardinti vis kitais priedais: šviežiais ar džiovintais vaisiais, sėklomis, riešutais, šaukšteliu medaus ar cinamono. Užpiltus pienu ar jogurtu juos reikėtų šiek tiek palikti brinkti“, – pastebi L. Barčaitė, pridurdama, kad riešutai – ypač geras pasirinkimas tiek užkandžiui, tiek rytinės košės ar dribsnių paskaninimui.
Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, riešutų riebalų sudėtis itin palanki dėliojant sveiką mitybos racioną bei norint išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto. Puikia riešutų savybe gydytoja įvardijo ir jų suteikiamą sotumo jausmą. „Keletas lėtai sukramtytų riešutų priešpiečiams leis ramiai sulaukti pietų, arba puikiai tiks tiems, kurie anksti pavakarieniavo, bet užtruko su vakariniais darbais ir jaučia alkį prieš miegą“, – sako E.Gavelienė.
Dietologė pabrėžia ir kitą svarbią riešutų maistinę savybę – skaidulas. Šios medžiagos itin reikalingos sklandžiai žarnyno veiklai užtikrinti, palaiko gerųjų bakterijų sudėtį. 100 g riešutų galima rasti net 5–10 proc. paros skaidulų normos. Be to, riešutuose gausu mikroelementų – kalio, kalcio, magnio ir kitų. „Riešutai vienareikšmiškai yra tas maisto produktas, kurio verta skanauti kasdien, visais metų laikais. Tačiau būtina neužmiršti, kad jie kaloringi, tad patartina riešutų per dieną suvartoti apie 30 g – geriausia, kaip užkandį“, – pataria gydytoja.
Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, prekybos centruose parduodami riešutai mūsų šalį pasiekia iš viso pasaulio.
„Savo asortimente šiuo metu turime skirtingų rūšių riešutų – nuo klasikinių graikinių, lazdyno ar migdolų iki egzotiškesnių, pavyzdžiui, mūsų rinkoje ne taip seniai pradėjusių populiarėti makadamijų ar pekaninių karijų riešutų. Vieni populiariausių išlieka riešutų išlieka pistacijos, tačiau pastebimas didėjantis anakardžių bei migdolų populiarumas. Pirkėjams siūlome ir įvairių riešutų bei džiovintų vaisių rinkinių, auga ir sėklų mišinių pardavimai. Labai džiugu matyti sveikatai palankesnių užkandžių poreikį“, – teigia O.Suchočeva.
Ekspertė priduria, kad norint ilgiau riešutus išlaikyti šviežius namuose, patartina juos laikyti ne aukštesnėje nei 20 laipsnių temperatūroje, o geriausia – dar vėsiau, sandariai supakuotus ir toliau nuo aštrų kvapą skleidžių produktų.
Žalios, virtos ar troškintos daržovės – kasdien
Pasak „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, kuo daugiau daržovių įtrauksite į dienos racioną, tuo sveikatai palankiau maitinsitės ir sutaupysite. „Burokėliai, morkos, pastarnokai, salierai, įvairūs kopūstai yra gana pigūs, su jais galima paruošti daugybę patiekalų – nuo salotų iki troškinių ar sriubų. Tereikia šiek tiek paimprovizuoti ar paieškoti įdomesnių receptų su daržovėmis: jie greitai paruošiami, neapsunkinantys ir suteikiantys energijos. Tiek daržovių sriuba, tiek makaronai su daržovėmis yra puikus pasirinkimas šeimos pietums ar vakarienei“, – teigia L.Barčaitė.
Gydytoja dietologė E.Gavelienė sako, kad šaltuoju metų laiku trečdalis dienos daržovių kiekio galėtų būti šviežios: kopūstinės daržovės bei įvairūs šakniavasiai. „Reikia išmokti vienas daržoves keisti kitomis. Neužmirškime kiaurus metus galinčių ant stalo puikuotis burokėlių, morkų, kopūstų, ropių“, – vardija E.Gavelienė.
Pasak gydytojos dietologės, daržovės – maisto produktas, kuris aprūpina žmogaus organizmą mineralinėmis medžiagomis, vandenyje ir riebaluose tirpiais vitaminais, skaidulinėmis medžiagomis. „Tiesa, sukaupti vitaminų, ypač tirpių vandenyje, atsargų „žiemai“ neįmanoma: reikia stengtis valgyti kuo įvairiau ir sveikiau visais metų laikais. Daržovėse taip pat gausu sveikatai palankių angliavandenių, riebalų ir baltymų. Be to, su daržovėmis galime gauti ir probiotikų, kai valgome jas raugintas, bei kitų biologiškai aktyvių fitocheminių medžiagų, palankiai veikiančių įvairias organizmo sistemas, taip pat – ir imuninę sistemą“, – pastebi dr. E.Gavelienė.
Komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad pirkėjai dažniau renkasi įprastas jiems daržoves, tačiau verta pasidomėti ir tomis, pro kurių lentynas tiesiog praeinate. „Rinkdamiesi šaknines ir kopūstines daržoves sutaupysite visais metų laikais, jas dažnai vartojame iki ankstyvojo pavasario derliaus žalumynų. Mažus vaikus auginantys tėvai taip pat gali sutaupyti prisijungdami prie „Mano šeimai“ programos, kurios nariams yra taikomos specialios nuolaidos mažylių maistui, sauskelnėms ir kitoms būtinoms prekėms. Taip pat suteikiama galimybė naudotis specialia vaiko gimtadienio nuolaida, kuri įvairių prekių leis įsigyti dar geresnėmis kainomis. Tuo tarpu senjorai gali jungtis į savo klubą ir apsipirkti su nuolaida būtiniausioms prekėms“, – rekomenduoja O.Suchočeva.
Trijų patiekalų dienos meniu, kurio porcija žmogui – vos daugiau nei 1 euras
RECEPTAI
Pusryčiams – avižų dribsniai su riešutais ir džiovintais vaisiais
Dribsniams reikės:
- 200 g pilno grūdo avižinių dribsnių – pilno grūdo avižiniai dribsniai „Rimi Basic“ 0,44 eur/400 g;
- 50 g nesūdytų riešutų mišinio – „Studentų maistas“ (kelių rūšių razinos ir įvairūs riešutai) „Rimi“ – 2,25 eur/150 g;
- 1 arbatinio šaukštelis malto cinamono;
- Įvairių sėklų pagal skonį.
Kaip gaminti:
- Pasmulkinkite riešutus ir didesnius džiovintus vaisius.
- Padalinkite dribsnius į dubenėlius, užberkite riešutų, sėklų ir džiovintų vaisių mišinio, užpilkite mėgstamu pienu ar augaliniu gėrimu. Vietoj jų galima naudoti ir jogurtą, papildomai įtarkuoti šviežią vaisių. Apibarstykite cinamonu ir patiekite.
Pietums – makaronai su daržovėmis
Patiekalui reikės:
- 1 nedidelio brokolio arba žiedinio kopūsto – brokolis „Rimi“ 1,99 eur/ 350 g;
- 100g špinatų – šaldyti smulkinti špinatai porcijomis „Rimi“ 1,85 eur/400 g;
- 2 saujų šaldytų žirnelių – greitai užšaldyti žirneliai „Rimi“ 0,99 eur/400 g;
- 400 g makaronų – makaronai „Rimi Basic fusilli“ 0,45 eur/400 g;
- 2 svogūnų;
- 2 skiltelių česnako;
- šiek tiek aliejaus;
- druskos ir pipirų pagal skonį.
Kaip gaminti:
- Smulkiai supjaustykite svogūnus ir česnako skileles, žiedynais pasmulkinkite brokolį ir žiedinį kopūstą.
- Į keptuvę įpilkite aliejaus, suberkite pasmulkintas daržoves, įberkite žirnelius ir špinatus, pabarstykite druska ir pipirais ir ant nedidelės kaitros pakepinkite, vis pamaišydami, maždaug 10-15 minučių.
- Tuo tarpu virkite makaronus, vadovaudamiesi instrukcijomis ant pakelio.
- Ant išvirtų makaronų supilkite daržoves, galite užtarkuoti turimo sūrio ir pabarstyti žalumynais.
Vakarienei – „Minestrone“ sriuba
Sriubai reikės:
- 2 morkų – plautos morkos 0,69 eur/1 kg;
- 2 salierų stiebų – fasuoti salierų stiebai 1,49 eur/450 g;
- 1 skardinės pjaustytų pomidorų – konservuoti pomidorų gabaliukai „Rimi Basic“ 0,56 eur/400 g;
- 1 skardinės pupelių – konservuotos pupelės „Rimi Cannellini“ 1,09 eur/400 g;
- 100 g. žiedinių kopūstų – greitai užšaldyti žiediniai kopūstai „Rimi“ 1,29 eur/400 g;
- 1 česnako skiltelės;
- 1 mažo svogūno;
- 2 lauro lapų;
- druskos ir pipirų pagal skonį.
Kaip gaminti:
- Smulkiai supjaustykite svogūną ir česnaką. Apkepkite juos puode, įpylę šaukštą aliejaus ir sudėję lauro lapus.
- Morkas ir salierų stiebus supjaustykite maždaug 1 centimetro gabaliukais, sumeskite juos kartu su šaldytais žiediniais kopūstais į puodą ir maišydami apkepkite, kol daržovės suminkštės.
- Tada supilkite konservuotus pomidorus ir pupeles, pasūdykite daržovių mišinį ir užpilkite 600 ml verdančio vandens. Jei norite tirštesnės sriubos, pridėkite 100 gramų makaronų.
- Uždenkite ir palikite virti dar 10-15 minučių.
*Šios produktų kainos užfiksuotos sausio 11 d. e. parduotuvėje „Rimi.lt“.
Daugiau su „Rimi“ projektu susijusių testų, straipsnių bei video turinio rasite čia.