Pasaulio skoniai: angliški persikų pyragėliai

Iš anglų kalbos išvertus žodį „short“, paprastai jis reiškia „trumpas“ arba „greitas“.
Persikų pyragėliai „shortcake“
Persikų pyragėliai „shortcake“ / Astos Černės nuotr.

Shortcake, kuris žodyne pateikiamas kaip „tortas su vaisių įdaru“, reiškia nedidelius pyragėlius su kremu ir vaisiais. Ar jie trumpi? O gal labai greitai paruošiami? Kokia reikšmė ir kokie skoniai slypi po šiuo pavadinimu?

Shortcake – tai nedidelis pyragėlis, dažnai tikrai panašus į mažą tortą, dažniausiai perteptas grietinėlės kremu ir pasirinktais vaisiais. Gaminant tradicinius shortcake, paprastai naudojami trapūs sausainiai arba angliški scones. Tačiau šiais laikais jie neretai pakeičiami ir įprastais minkštais biskvitais, ypač įvairiose kepyklėlėse ir kitose desertų prekybos vietose. Sausainiai desertui gaminti dažniausiai naudojami Jungtinėse Valstijose, o scones, žinoma, pačioje Jungtinėje Karalystėje.

Shortcake pavadinimas kilo iš angliško žodžio shortening, kuris reiškia riebalus, naudojamus kepiniams. Šie riebalai ir suteikia kepiniams trapumo. Užsienio šalių parduotuvėse kiekvienas gali įsigyti kepiniams skirtų riebalų, vadinamų shortening (Lietuvoje juos keičiame sviestu). Šis produkto pavadinimas kilo nuo žodžio to shorten, reiškiančio ne tik „sutrumpinti“, bet ir „padaryti tešlą trapią“. Beje, shortcake pavadinimą galima interpretuoti ir kaip „trumpą“, t. y. neaukštą pyragėlį, mat riebalai neleidžia kepamiems sausainiams ar scones labai smarkiai pakilti ir būti aukštiems.

Nors tiksliai nežinoma, kada shortcake pradėti gaminti, spėjama, kad tai turėtų būti XVI amžius – 1594 m. Europoje išleistoje receptų knygoje jau buvo pateiktas Short Cake receptas, kuris galėjo būti šiandien kepamų shortcake pradžia. Dar po kelerių metų, 1602-aisiais, Williamo Shakespeare’o išleistoje komedijoje The Merry Wives of Windsor taip pat buvo paminėtas šio deserto pavadinimas. Kita vertus, ne visuose šaltiniuose sutinkama, kad shortcake kilmės vieta yra Europa, tiksliau – Jungtinė Karalystė. Kitų šaltinių teigimu, tai – tradicinis amerikietiškas desertas, pradėtas gaminti 1840 metais. Kad ir kaip būtų, šiandien šie desertai populiarūs tiek Europoje, tiek Jungtinėse  Valstijose. Maždaug 1850 m. JAV pradėti rengti shortcake vakarėliai – kaip vasaros pradžios paminėjimo šventė.

Pats populiariausias shortcake receptas – braškių shortcake. Pirmasis tokio deserto receptas rastas 1847-aisiais išleistoje receptų knygoje Miss Leslie’s Ladies Receipt Book. Šiame recepte desertui ruošti buvo naudojama sausainių tešla, trintos braškės ir miltelinio cukraus glaistas. Šiandien klasikinis braškių shortcake gaminamas kiek kitaip. Pjaustytos braškės šiam desertui sumaišomos su cukrumi ir palaikomos apie porą valandų, kol išskirs sultis. Imamas pirmasis sausainis arba biskvitas, ant jo išdėliojamos braškių riekelės, aplaistomos braškių sirupu ir dosniai aptepamos grietinėlės kremu. Šie sluoksniai – braškių ir grietinėlės kremo – gali būti kartojami net kelis kartus, kol galiausiai ant viršaus uždedamas dar vienas biskvitas ar sausainis. Be braškių shortcake, pasaulyje labai populiarūs ir dažnai ruošiami persikų, mėlynių ir kitų vaisių shortcake. Visi jie gaminami tokiu pačiu arba labai panašiu, kaip ir braškių shortcake, principu: sluoksniuojant sausainius ar biskvitus, vaisius ir kremą.

Namuose pagaminti šį desertą tikrai labai paprasta. Galbūt taip būtų galima interpretuoti shortcake pavadinimą – tai tikrai gana greitai paruošiamas desertas. Ypač jei jau turite iškeptus biskvitus, sausainius ar scones. Šis skanėstas taip pat turėtų labai patikti eksperimentus virtuvėje mėgstančioms šeimininkėms, nes turint pagrindinį receptą, galima sukurti itin daug jo variacijų. Pavyzdžiui, pridėkite papildomai citrinų žievelių, šokolado gabalėlių, smulkintų riešutų ar džiovintų vaisių.

Labai dažnai shortcake pavadinamas vasaros desertu. Jis nedidelis, gana gaivus, dažniausiai ruošiamas su sezoninėmis vasaros uogomis ar vaisiais. Taigi dabar, kol dar džiaugiamės vasara, yra pats metas keliauti į virtuves ir išmėginti kažką naujo, nesudėtingo ir skanaus! Pavyzdžiui, ši puikų desertą – persikų shortcake.

Persikų pyragėliai „shortcake“
Receptas: Persikų pyragėliai „shortcake“
6 asmenims
Pagaminsite per 1 val. 40 min.
4.2 / 6
Receptas
Ingredientai
Miltai: 280.00 g
Cukrus: 125.00 g (50 g – tešlai, 1 valg. š. – apibarstyti ir 2 valg. š. – kremui)
Kepimo milteliai: 1.00 arbat. š.
Druska: 5.00 g
Sviestas: 65.00 g (šaltas)
Kiaušiniai: 1.00 vnt. (didelis)
Pienas: 60.00 ml
Grietinėlė: 200.00 ml (60 ml riebios grietinėlės – tešlai, 1 valg. š. – aptepti ir 1 puodelis plakamosios – kremui)
Citrinos: 1.00 vnt. (tarkuota žievelė ir 2 valg. š. sulčių)
Persikai: 3.00 vnt.
Rudasis cukrus: 65.00 g
Vanilinis cukrus: 2.00 arbat. š. (po 1 arbat. š. persikams ir kremui)
Kaip gaminti

PARUOŠKITE SCONES

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 220 °C temperatūros. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi.
  2. Dubenyje sumaišykite miltus, cukrų, kepimo miltelius ir druską. Sudėkite nedideliais kubeliais pjaustytą sviestą. Trinkite tarp pirštų tol, kol susidarys trupiniai.
  3. Kitame dubenyje elektriniu plaktuvu suplakite kiaušinį, pieną, riebią grietinėlę ir tarkuotą citrinų žievelę. Supilkite į miltų mišinį. Išmaišykite, kol neliks sausų miltų. Perkelkite tešlą ant miltais pabarstyto lygaus ir švaraus paviršiaus. Minkydama kuo mažiau, suformuokite iš tešlos apie 1,5 cm storio tešlos apskritimą. Apvalia aštria formele išspauskite apie 7–8 cm skersmens apskritimus. Iš šio tešlos kiekio turėtumėte išspausti 6 tokio dydžio bei aukščio apskritimus. Perkelkite juos ant kepimo skardos, išklotos kepimo popieriumi.
  4. Aptepkite scones paviršių grietinėle ir apibarstykite cukrumi.
    Astos Černės nuotr. / Gaminant persikų pyragėlius „shortcake“
    Astos Černės nuotr. / Gaminant persikų pyragėlius shortcake
  5. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 15 min., kol paviršius taps gražios aukso spalvos. Iškepusius scones perkelkite ant grotelių ir atvėsinkite.

PARUOŠKITE PERSIKUS

  1. Persikus nuplaukite, perpjaukite per pusę ir išimkite kauliukus. Supjaustykite skiltelėmis. Apšlakstykite jas citrinų sultimis ir apibarstykite ruduoju cukrumi ir vaniliniu cukrumi. Išmaišykite.
  2. Palaikykite kambario temperatūroje apie 2 val., kartais pamaišydama.

PARUOŠKITE KREMĄ

  1. Į dubenį supilkite riebią plakamąją grietinėlę, rudąjį cukrų ir vanilinį cukrų. Išplakite elektriniu plaktuvu iki standžių putų.
  2. Uždenkite dubenį maistine plėvele ir dėkite į šaldytuvą, kol būsite pasiruošusi sluoksniuoti shortcakes.

PATIEKITE SHORTCAKES

  1. Atvėsusius scones perpjaukite išilgai per pusę į dvi dalis. Vidines perpjautas puses sulaistykite išsiskyrusiomis persikų sultimis.
  2. Ant lėkštės dėkite apatines scones riekeles. Ant jų gražiai sudėliokite persikų skilteles.
  3. Ant viršaus dėkite po šaukštą išplakto grietinėlės kremo. Ant viršaus uždėkite antrąją scones pusę.
    Astos Černės nuotr. / Gaminant persikų pyragėlius „shortcake“
    Astos Černės nuotr. / Gaminant persikų pyragėlius shortcake
  4. Patiekite iš karto arba, jei tieksite vėliau, laikykite šaldytuve. Skanaus! 
Suskleisti

Tekstas ir receptas Astos Černės

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis