Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Pasaulio skoniai: prancūziškas paštetas „Foie gras“

Vieno žymiausių prancūzų virtuvės kūrinių žąsų ar ančių kepenėlių pašteto „Foie gras“ (lietuvių k. „riebios kepenys“) receptas buvo sukurtas senovės Romos gurmanų. Įdomu, kad šis patiekalas vis tobulinamas. Todėl prancūzų virtuvės virtuozų dėka visas pasaulis gali mėgautis išskirtinio skonio ančių, žąsų kepenėlių paštetais.
Paštetas
Paštetas / Fotolia nuotr.

Šiuolaikinėje prancūzų virtuvėje riebiosios ančių, žąsų kepenėlės komponuojamos net su tokiais delikatesais kaip trumai, austrės, pankoliai, paruoštą paštetą dažnai siūloma pagardinti egzotiškų vaisių ar uogų padažu ar džemu, užkąsti graikiniais riešutais ar konservuotomis arba likeryje mirkytomis figomis.

Tradiciškai „Foie gras“ tiekiamas užkandžiui (pasak prancūzų virtuvės šefų, tada skonio receptorių jautrumas didžiausias), viršų pabarsčius šviežiai maltais pipirais arba ant riekelių užkrėtus troškintų figų. Prancūzams įprasta „Foie gras“ riekeles tiekti ir ant traškių salotų lapų, baltos duonos skrebučių arba tiesiog šaldytuve atšaldytose serviravimo lėkštelėse.

Žūtbūt nutarėte įsigyti ir paskanauti delikateso „Foie gras“? Štai, ką dar turite žinoti:

  • Žąsų kepenėlių paštetas pasižymi minkštesne konsistencija, rausvesne spalva ir subtilesniu skoniu, o ančių kepenėlių turi unikalų, itin švelnų muskusų aromatą.
  • „Foie gras“ paštetą, prieš tiekdama į stalą, 10–15 min. palaikykite kambario temperatūroje – tiek laiko pakaks, kad „išsiskleistų“ unikalaus skonio ir aromato puokštė.
  • Prancūzišką ančių ar žąsų kepenėlių paštetą raikykite kuo plonesniu, karštame vandenyje pamirkytu ir nusausintu peiliu, o tiekite kad ir su dieviško skonio rudajame cukruje karamelizuotomis obuolių skiltelėmis. 

Ar žinote, kad...

2005 m. Prancūzijoje „Foie gras“ paskelbtas nacionaliniu ir gastronominiu kultūros paveldu.

2004 m. Kalifornijoje (JAV) tuometis gubernatorius Arnoldas Schwarzeneggeris pasirašė įstatymą, draudžiantį šiame pasaulio krašte pardavinėti delikatesą „Foie gras“. Kodėl? Nustatyta, kad antys, žąsys specialiai buvo lesinamos jų kepenis nenatūraliai didinančiu pašaru. Viename iš įstatymo punktų nurodyta, kad virtuvės šefai ir ūkininkai per septynerius metus privalo rasti natūralų būdą, kaip pagaminti „Foie gras“, antraip toks produktas nebepasieks vartotojų. Kol kas negirdėti, ką galvoja Kalifornijos valdžia, išsekus nurodytam laikui.              

Žąsų kepenėlių paštetas lietuviškai

Nuplautas, nuvalytas kepenėles (išpjaukite plėves) užpilkite pienu, įmeskite cinamonų lazdelę, įberkite žiupsnį cinamono ir pusei paros palikite pasimarinuoti. Išgriebusi gerai nuspauskite ir apkepkite svieste, pabarsčiusi šviežiais smulkintais čiobreliais, apšlaksčiusi baltuoju romu. Į keptuvę įpilkite grietinėlės ir apie pusvalandį kepenėles patroškinkite. Pagal skonį pasūdykite, pagardinkite šviežiai maltais juodaisiais pipirais, sumaišykite. Sudėkite į plakimo indą ir suplakite elektriniu plakikliu. Įdėkite sviesto (nepamažinkite, antraip pašteto nesuraikysite, teks kabinti šaukšteliu), išmaišykite. Masę sukrėskite ant maistinės plėvelės ir susukite „dešrelę“. Padėkite į šaldytuvą, kad sustingtų.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos