Kaip sako pranešime žiniasklaidai cituojama prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė Jolanta Sabaitienė, šios uogos išsiskiria ypatingais, tik joms būdingais skoniais. Štai avietės pasižymi sodriai raudona spalva, gaivumu ir saldumu. Kuo labiau prinokusi avietė – tuo yra saldesnė, jos skonis intensyvesnis. Tuo tarpu gervuogės – šiek tiek rūgštesnės.
Kaip teigia ekspertė, avietės ir gervuogės yra labai universalios uogos. Jos puikiai tinka ir įvairiausioms uogienėms ar džemams virti, jomis gardinamos salotos, košės, blynai, vafliai, varškėčiai, granola, ledai ar kiti desertai, įvairiausiai vandens, pieno, augalinių gėrimų ar kefyro pagrindu pagaminti kokteiliai ar glotnučiai.
Tačiau šios uogos puikiai dera ne tik saldžiuose, bet ir pikantiškuose patiekaluose. Jos derinamos ir prie mėsos, ypač žvėrienos, paukštienos, netgi raudonos žuvies patiekalų.
Šios uogos puikiai dera su įvairiausiais sūriais ar skrebučiais.
„Gervuogės ir avietės tinka su įvairiausiais mėsos ir žuvies patiekalais: pradedant elniena ir baigiant antienos, jautienos patiekalais. Iš jų dažniausiai gaminami įvairūs prie mėsos patiekalų skirti padažai. Būtent jiems šios uogos suteikia išskirtinio saldumo ir rūgštelės. Avietės ir gervuogės derinamos ir su žuvimi – pavyzdžiui, lašiša. Iš jų gaminami įvairiausi glajai, kuriais pagardinta žuvis gražiai karamelizuojasi. Šios uogos puikiai dera su įvairiausiais sūriais ar skrebučiais. Avietėmis, gervuogėmis ir jų džemais galite gardžiuotis su bri, buratos ar kitais mėgstamais minkštais sūriais“, – pasakoja J.Sabaitienė.
Teigiama, jog gervuogės auga jau net 30 milijonų metų ir yra natūraliai paplitusios visuose žemynuose išskyrus Antarktidą. Australijoje šios uogos papilto ne natūraliu, o invaziniu būdu ir šiuo metu žemyne užima net 9 milijonus hektarų. Kaip teigia ekspertė, šiuo metu egzistuoja net keli tūkstančiai gervuogių veislių. Beje, bėgant metams gervuogių skonis ir išvaizda nelabai tepasikeitė.
O štai avietės pirmiausia paplito Graikijoje. Graikų legenda teigia, kad avietės atrastos Idos kalne. Būtent dėl šios priežasties Graikijoje šios uogos vadinamos idaeus, o tai reiškia – „nuo Idos kalno“. Aviečių sėklų buvo randama ne tik senovės Graikijoje, bet ir Romoje. Manoma, kad būtent romėnai šias uogas atvežė ir į Angliją.
J.Sabaitienė siūlo pasimėgauti saldžiomis ir kvapniomis uogomis ir dalijasi poros itin paprastai paruošiamų patiekalų receptais.
Kepta lašiša su aviečių glaistu
Ingredientai:
- kelių gabalėliai lašišos filė;
- 2 šaukšteliai lydyto ghi sviesto;
- 2 susmulkintos skiltelės česnako;
- 2 supjaustytos datulės;
- 3 šaukštai balzamiko acto;
- 1 puodelis aviečių;
- 1,5 šaukštelio susmulkintų šviežių čiobrelių lapelių;
- žiupsnelis druskos;
- žiupsnelis pipirų.
Gaminimas:
1. Nedidelį puodą pakaitinkite ant vidutinės ugnies, įdėkite ghi sviesto. Tuomet sumeskite susmulkintą česnaką ir viską maišydami pakepkite. Berkite datules, avietes ir užpilkite balzaminio acto. Viską kaitinkite apie 5–6 minutes, kol padažas sutirštės.
2. Puodą nuimkite nuo ugnies ir į padažą įmaišykite čiobrelius bei druską. Jeigu norite, padažą perkoškite per smulkių tinklelių sietelį, kad pašalintumėte datulių ir aviečių gabalėlius.
3. Iki 180–200 laipsnių įkaitinkite orkaitę. Ant skardos dėkite lašišos gabalėlius, kiekvieną gabaliuką pagardinkite druska ir pipirais ir aptepkite gautu padažu. Lašišą kepkite apie 8–10 minučių.
4. Iškepusią žuvį patiekite su likusiu padažu ir mėgstamu garnyru.
Arbūzų, gervuogių ir mėtų salotos
Ingredientai:
- 3 puodeliai kubeliais supjaustyto arbūzo;
- 1,5 puodelio gervuogių;
- 2 šaukštai smulkiai pjaustytų mėtų lapelių;
- žaliosios citrinos;
- žiupsnelis druskos;
- žiupsnelis pipirų.
Gaminimas:
Dideliame dubenyje sumaišykite arbūzą, gervuoges ir mėtas. Ant vaisių išspauskite šviežių laimų sultis. Pagardinkite žiupsneliu druskos ir pipirų. Jeigu mėgstate, šias salotas galima pagardinti fetos sūriu.