Per Kūčias ant švaraus pliko stalo dedamos kelios saujos smulkaus šieno. Jis tolygiai paskirstomas po visą paviršių, tada stalas uždengiamas skaisčiai balta staltiese. Kai stalas jau paruoštas, viduryje dedama lėkštelė su kalėdaičiais, liaudiškai vadinamais „plotkelėmis“. Ir tik tada dėliojama dvylika tradicinių visą dieną ruoštų Kūčių patiekalų...
Šįkart siūlome pabandyti paskaninti šiuos patiekalus, naudojant vieną mėgstamiausių mūsų protėvių pagardų – riešutus ir džiovintus vaisius.
Riešutai buvo laikomi nepamainomu Kūčių gardumynu. Jie nuo senų laiku simbolizavo sėkmę, pilnatvę, ilgaamžiškumą, skalsius ir derlingus metus. Ir, žinoma, sveikatą. Todėl per šventes jų turėjo netrūkti ne tik ant stalo – jais gausiai buvo apdalinami artimieji, mėgta riešutais bei džiovintais vaisiais papuošti ir eglutes.
Pateikiame tiek iš senų laikų išlikusių, tiek naujų patiekalų, pagardintų riešutais ir džiovintais vaisiais, bei tradicinio avižų kisieliaus ir aguonpienio receptų.
1. Kūčia. Ar žinojote, kad svarbiausias Kūčių patiekalas, patekdavęs ant kiekvienos šeimos stalo, anksčiau buvo Kūčia? Jis gaminamas iš daigintų kviečių, džiovintų vaisių, aguonų, riešutų ir medaus.
Pirmiausia aguonos užpilamos virintu vandeniu, tada nukošiamos. Į jas sudedami džiovinti vaisiai, riešutai ir daiginti kviečiai. Viskas išmaišoma su medumi. Kartais į šį mišinį dedama ir pupų, žirnių ar kanapių. Kūčia yra apeiginis patiekalas, kuris, taip tikėta, lemia derlingus ir vaisingus metus, todėl jo turėdavę paragauti visi namiškiai. Indas su Kūčia būdavo siunčiamas aplink stalą.
2. Silkė su spanguolėmis ir riešutais. Kaip žinia, be silkės ant stalo Kūčių vakarą neapsieina nė viena šeimininkė. Pagardinkite ją riešutais ir džiovintomis spanguolėmis, kurios, kaip mūsų protėviai tikėjo, apsaugo nuo priešų.
Šiam patiekalui reikės: silkių filė (500 g), po 2 vnt. morkų ir svogūnų, stiklinės aštraus pomidorų padažo, džiovintų spanguolių (1 valg. šaukšto), sukapotų riešutų (2 valg. šaukštų), aliejaus. Pirmiausia supjaustykite svogūnus, sutarkuokite morkas ir apkepkite aliejuje. Toliau pilkite pomidorų padažą, berkite spanguoles ir viską patroškinkite. Bebaigiant apibarstykite troškinį riešutais. Jam ataušus, maišykite sluoksniais su silke.
3. Silkė su džiovintais vaisiais. Kalėdų išvakarėse siūlome išbandyti kulinarės Astos Žvikevičienės silkės receptą su džiovintais vaisiais.
Šiam patiekalui reikės: silkės (4 vnt. silkės filė griežinėlių), 2 vnt. didesnių morkų ir 2 vnt. svogūnų, džiovintų slyvų (40 g), razinų (40 g), džiovintų abrikosų (40 g), alyvuogių aliejaus (3 valg. šaukštai), pomidorų padažo (4 valg. šaukštai), žiupsnelio pipirų ir cinamono. Pirmiausia svogūnus ir morkas supjaustykite kubeliais, apkepkite aliejuje. Džiovintas slyvas, razinas, abrikosus pamirkykite vandenyje, kol suminkštės. Tuomet nusausinkite ir supjaustykite nedideliais gabaliukais, sudėkite į apkeptas daržoves ir, maišydami kelias minutes, pakepkite. Toliau pilkite į patiekalą pomidorų padažą, barstykite pipirais, cinamonu ir pakaitinkite dar kelias minutes. Atvėsinkite. Supjaustykite silkių filė, susukite ir tiekite su džiovintų vaisių padažu.
4. Kepta žuvis riešutų marškinėliuose. Tai itin paprastas patiekalas žuvies mėgėjams. Be to, galima rinktis mėgstamiausią žuvį.
Šiam patiekalui reikės: žuvies (500 g filė), žemės arba lazdyno riešutų (100 g), kiaušinių (1 vnt.), žuvies prieskonių (2 valg. šaukštų) Pirmiausia supjaustykite žuvį gabalėliais ir įtrinkite prieskoniais. Tada pamerkite į kiaušinio plakinį ir išvoliokite kapotuose riešutuose. Pakepinkite ant silpnos ugnies aliejuje ir jau galite tiekti ant šventinio stalo.
5. Grybai su riešutais ir rozmarinu. Ar įsivaizduojate šv. Kalėdų stalą be grybų?
Šiam patiekalui reikės: pievagrybių (400 g), saujelės džiovintų baravykų, svogūno ir 2 skiltelių česnako, maltų graikinių riešutų (2 valg. šaukštai), sviesto, rozmarinų (1 arbat. šaukštelis) ir šviežių petražolių. Gerai nuplautus pievagrybius nulupkite ir supjaustykite ketvirčiais. Džiovintus baravykus užpilkite verdančiu vandeniu ir mirkykite, kol jie suminkštės. Tuomet nusausinkite. Sukapokite svogūną bei česnakus ir juos pakepinkite svieste. Šiems apskrudus, sumeskite pievagrybius, baravykus ir patroškinkite ant silpnos ugnies, kol išgaruos skystis. Toliau gardinkite pagal skonį druska, maltais juodaisiais pipirais, įmaišykite rozmarinus ir maltus riešutus. Tiekite gausiai apibarstę kapotomis petražolėmis.
6. Saldi džiovintų vaisių sriuba. Ji itin tiks Kalėdoms.
Gardžiai ir maistingai sriubai pasigaminti reikės vandens (1,5 l), bulvių krakmolo (2 valg. šaukštai), keleto džiovintų slyvų, abrikosų, razinų (2 valg. šaukštų), gvazdikėlių, virtų ryžių (4 valg. šaukštų), grietinėlės (4 valg. šaukštų), cukraus. Džiovintus vaisius supjaustykite ir apvirkite pasaldintame, prieskoniais pagardintame vandenyje. Krakmolą išleiskite nedideliame kiekyje šalto vandens ir pamažu įmaišykite į sriubą. Nuolat maišant užvirinkite. Supilkite sriubą į lėkštes, dėkite virtų ryžių, grietinėlės.
7. Burokėlių mišrainė su graikiniais riešutais ir džiovintomis slyvomis. Netikėtas, bet puikus skonis! Jei nuspręsite mišrainę ruošti Kūčioms, majonezo nedėkite, gardinkite aliejumi.
Reikės: virtų burokėlių (2–3 vnt.), česnako (2–3 skiltelės), po saują džiovintų slyvų ir graikinių riešutų, druskos, maltų juodųjų pipirų, majonezo. Pirmiausia džiovintos slyvos užpilamos verdančiu vandeniu ir paliekamos išmirkti (20–30 min). Virti burokėliai sutarkuojami burokine tarka, sukapojami graikiniai riešutai, česnakas, smulkiais kubeliais supjaustomos išmirkusios slyvos. Viskas dedama į dubenį, gardinama druska, pipirais, maišoma su majonezu (aliejumi).
Taip pat skaitykite: Ką slepia užrašas „ekologiški produktai“?
8. Morkų salotos su džiovintais vaisiais. Originalus patiekalas Kūčių stalui.
Salotoms reikės: morkų (5 vnt.), po saują razinų, slyvų ir abrikosų, apelsinų (4 vnt.), obuolių (3–4 vnt.), saujos smulkintų riešutų (tinka lazdynų, migdolų, bertoletijų riešutai). Morkos sutarkuojamos burokine tarka, 3 apelsinai supjaustomi kubeliais, nulupti obuoliai – šiaudeliais. Visi ingredientai sumaišomi, apšlakstomi apelsinų sultimis ir paliekami šaldytuve porai valandų. Salotas galima pagardinti saulėgrąžomis, alyvuogių aliejumi.
9. Džiovintų vaisių saldainiai. Skoniu jie primena tradicinį Kūčių patiekalą Kūčią.
Pasigaminti saldainiams reikės: po 115 g džiovintų slyvų ir datulių be kauliukų, tiek pat graikinių riešutų ir razinų, šaukšto medaus, šokolado (50 g), miltelinio cukraus. Visus vaisius stambiai sumalkite, sudėkite medų ir gerai išmaišykite. Suformuokite nedidelius kamuoliukus ir išvoliokite juos milteliniame cukruje. Arba nedidelę skardą išklokite vaškiniu popieriumi, sudėkite į ją paruoštą masę (2 cm storumo sluoksniu), išlyginkite ir padenkite tirpintu šokoladu. Atvėsus šokoladui, supjaustykite keturkampiais gabaliukais.
10. Skanėstas su riešutais ir džiovintais vaisiais. Tegu Kalėdos būna skanios!
Skanėstui reikės: šaldytos sluoksniuotos bemielės tešlos (500 g), sviesto (100 g), sutirštinto pieno (400 g), smulkintų kepintų riešutų mišinio (125 g), džiovintų vaisių (125 g). Sluoksniuotą tešlą atšildykite, supjaustykite keturkampiais, suklokite tešlos lakštus į kepimo popieriumi išklotą skardą ir kepkite 10–15 min. 200 laipsnių orkaitėje. Kol tešla vėsta, išplakite sutirštintą pieną su minkštu sviestu, sumaišykite vaisius su riešutais. Toliau kiekvieną lakštą aptepkite kremu (vieną palikite trupiniams), apibarstykite vaisių ir riešutų mišiniu ir sudėkite vieną ant kito. Kiekvieną sluoksnį šiek tiek paspauskite. Paskutinis sluoksnis turi būti kremo. Atidėtą tešlos lakštą sutrupinkite ir trupiniais apibarstykite viršutinį kremo sluoksnį. Skanėstą suvyniokite į foliją ar kepimo popierių, gerai iš viršaus suspauskite rankomis ir per naktį laikykite šaldytuve.
11. Tradicinis avižų kisielius. Tai vienas seniausių Kūčių tradicinių patiekalų, menkai prisimenamas šiais laikais.
Jam pasigaminti prireiks avižinių dribsnių (400 g), vandens (1,5 l), riekės natūralaus raugo ruginės duonos, cukraus (2 valg. šaukštų), medaus (100 g), stiklinės šviežių spanguolių, pusės stiklinės cukraus ir žiupsnelio druskos. Avižinius dribsnius užpilkite vandeniu, įmeskite riekelę duonos ir palikite parai rūgti. Tada duonos riekę išimkite, o dribsnius nukoškite į puodą. Nuvarvintas avižas išmeskite, o nuo avižų likusį skystimą pasaldinkite, įberkite druskos. Užvirinkite jį ir maišykite, kol kisielius taps tirštas. Išvirusį kisielių supilstykite į indelius ir palikite atvėsti, paskui statykite į šaldytuvą. Tuo metu spanguoles ir medų elektriniu trintuvu sutrinkite iki tyrės konsistencijos. Sustingusį kisielių atsargiai išverskite į lėkštes, apšlakstykite spanguolių užpilu, puoškite uogomis.
Taip pat skaitykite: Vakarėliui namuose – paštetų ir užtepėlių rinkinukas
12. Aguonpienis su kūčiukais. Kokios šventės be šito patiekalo!
Jam pagaminti reikės: aguonų (200 g), cukraus (3 valg. šaukštai), kūčiukų (500 g), virinto vandens (4 l). Aguonas iš vakaro pamerkite į vandenį, kitą dieną sumalkite 3–4 kartus, kad masė būtų kuo baltesnė. Šią masę pilkite į virintą vandenį, dėkite cukraus, gerai išmaišykite. Dėkite kūčiukų prieš valgydami, kad nebūtų ištižę.
Skanių ir įsimintinų švenčių!