Populiariausios sūrių rūšys. Kaip rinktis ir su kuo derinti?

Galbūt dėl pasirinkimo gausos, dažnai būna neaišku, su kuo tam tikros rūšies sūrius geriausia valgyti, kaip patiekti ir pan.
Sūris
Bri sūris / Fotolia nuotr.
Brinza
Brinza

BRINZA. Šio sūrio gimtinė – Balkanų šalys. Brinza gali būti gaminama iš ožkų, avių, karvių pieno bei jų mišinių. Yra labai daug brinzos sūrio rūšių, kurių pavadinimas dažniausiai reiškia sūrio gaminimo vietą. Dažniausiai šie sūriai būna 42 proc. riebumo. Brinzos spalva balta arba šviesiai geltona, skonis aštrus, sūriai rūgštokas.

Brinza galite gardinti mėsos su daržovėmis patiekalus, dėti į trintas sriubas. Šis sūris skanu su svogūnais, česnakais, baklažanais, bulvėmis. Supjaustytas riekutėmis ir apkeptas folijoje, tinka užkandai prie gėrimų, ypač sauso vyno ar vynuogių sulčių.

Patarimas. Brinza bus skanesnė ir ne tokia sūri, jei prieš valgį pamirkysite ją karštame vandenyje. Jokiu būdu neužpilkite brinzos verdančiu vandeniu: susitrauks baltymai, sumažės riebumas, taip pat sumažės ir maisto medžiagų.

 

Fotolia nuotr./Sūris su mėlynuoju pelėsiu
Fotolia nuotr./Sūris su mėlynuoju pelėsiu

MĖLYNASIS SŪRIS. Tai tradicinis drėgnas ir riebus gurmaniškas sūris, kilęs iš Prancūzijos. Mėlynasis sūris turi daug rūšių (rokforas, gorgonzola ir kt.). Jis yra šviesiai kreminės spalvos su mėlynai žalsvomis pelėsių gijomis. Skonis šiek tiek aitrokas su žolelių ir sviesto prieskoniu. Jo riebumas – 50 proc.

Mėlynasis sūris suteiks pikantiško skonio salotoms, paprastiems arba mirkomiems padažams. Juo apibarstykite picą, dėkite į makaronų padažą. Patiekdamos kaip užkandį, suverkite ant pagaliuko su kriaušių gabaliukais, figomis, vynuogėmis, žemės riešutais. Jis bus nepakeičiamas užkandis prie raudonojo sauso vyno.

 

Fotolia nuotr./Maskarponės sūris
Fotolia nuotr./Maskarponės sūris

MASKARPONĖS SŪRIS kilęs iš Šiaurės Italijos. Tai minkštasis grietininis sūris, dažnai apibūdinamas kaip varškės sūris. Maskarponės sūris yra sodriai geltonos spalvos, salsvo skonio su lengvu grietinėlės bei sviesto prieskoniu. Jį lengvą tepti. Riebumas – 75 proc. Būtent iš maskarponės sūrio gaminamas populiarusis desertas sūrio pyragas, vadinamas tiramisu. Maskarponės sūrį dažnai šeimininkės vartoja gamindamos pyragaičius ar tortus.

Patarimas. Šiek tiek maskarponės užtepkite ant pusryčių bandelės, įmaišykite į vaisių salotas, sūris puikiai tiks su šviežiomis saldžiomis uogomis: mėlynėmis, braškėmis, avietėmis, jo įmaišykite į kakavą ar kavą.

 

Fotolia nuotr./Mocarela
Fotolia nuotr./Mocarela

MOCARELOS kilmės šalis – Italija. Tai šlapias, liesas gelsvos spalvos, švelnaus skonio vidutiniškai kietas sūris, kurį skanu valgyti vieną, pagardintą druska, šviežiai maltais pipirais ir šlakeliu alyvuogių aliejaus. Jo galite berti ant salotų, makaronų, sumuštinių, užberti ant picos, karštos duonos ar troškinių. Patiekite jį su pomidorais, alyvuogėmis, paskrudintomis paprikomis ar traškiais duonos gabalėliais.

Patarimas. Likus dviem valandoms iki šio sūrio vartojimo, išimkite jį iš šaldytuvo. Apdorotą mocarelą šaldiklyje galima laikyti iki šešių mėnesių, tačiau taip sūris taps trapus, o atšildomas praras drėgnumą. Todėl jį pamažu atšildykite šaldytuve, čia jį laikykite mažiausiai savaitę, kol skysčiai sūryje vėl absorbuosis.

 

Fotolia nuotr./Feta
Fotolia nuotr./Feta

FETA buvo pradėta gaminti Graikijos gyventojų iš avių, karvių ar ožkų pieno. Iš ožkų pieno pagamintas sūris yra aitraus skonio, iš karvių pieno – švelnesnio, iš avių pieno – sodraus skonio ir paprastai riebesnis. Feta yra itin sūri, nes konservuojama sūryme, šiek tiek rūgštoka, 50–60 proc. riebumo. Dažniausiai valgoma viena, bet tinka ir su duona, alyvuogėmis, rūkyta dešra. Šio sūrio dėkite į makaronų, vištienos ar jūros gėrybių patiekalus. Jeigu norite pajusti skonio kontrastą, fetą maišykite su saldžiais vaisiais, šviežiomis daržovėmis.

Patarimas. Šio sūrio natūralų skonį pajusite pamirkiusi jį šaltame vandenyje arba piene.

 

Fotolia nuotr./Parmezanas
Fotolia nuotr./Parmezanas

PARMEZANAS. Tai itališkojo parmidžano atmaina. Sūrių hierarchijoje parmidžanas, žinoma, iškilęs aukščiau, tačiau pas mus populiaresnis parmezanas – gelsvos spalvos ryškaus skonio sūris.

Parmezanu galite mėgautis vienu ar tiekti jį su kriaušių, melionų gabaliukais, razinomis ir riešutais.  Šis sūris puikiai tinka patarkuotas ant sriubos, makaronų, veršienos ar vištienos patiekalų, salotų. Jo galite dėti į pomidorų padažus ar karštus ryžių ir daržovių patiekalus.

Patarimas. Šio sūrio negalima ilgai laikyti, nes greitai džiūsta, tamsėja, praranda skonį. Todėl nuo vaišių likusį sūrį siūloma įvynioti į celofaną ir laikyti šaldytuve. Tik prieš patiekdama nepamirškite atšildyti iki kambario temperatūros.

 

Fotolia nuotr./Rakletas
Fotolia nuotr./Rakletas

RAKLETAS – egzotiškas šveicarų sūris, buvęs įprastas kalniečių valgis. Sūrio gabalą kalniečiai pasmeigdavo ant medinės lazdelės ir laikydavo virš laužo, kol imdavo tirpti. Rakletas ne toks žinomas kaip kiti šveicariški sūriai ementalis ar griujeris. Jis gaminamas iš pasterizuoto karvių pieno ir būna apie 45 proc. riebumo.

Rakletą galite valgyti su keptomis bulvėmis. Dažniausiai jis vartojamas  užteptas ir išlydytas ant kitų produktų. Prie šio sūrio geriausiai tinka baltasis vynas, vyšnių likeris, alus (lengvas šviesusis) arba žolelių arbata, kuri paprastai patiekiama be cukraus.

 

Čederis
Čederis

ČEDERIS išlaikytas, subrandintas kietasis sūris, gaminamas Anglijoje iš karvių pieno. Šis sūris gali būti vidutinio ar net itin aitraus, pikantiško skonio – tai priklauso nuo sūrio amžiaus. Nuo sūrio amžiaus priklauso ir jo spalva: ji būna nuo švelniai gelsvos iki morkų oranžinės. Čederio riebumas – 48 proc.

Patarimas. Šiuo sūriu gardinkite sriubas, sumuštinius, salotas. Galite čederį tiekti su trapučiais, obuolių ar kriaušių skiltelėmis, vynuogėmis, pomidorais. Skanu jį valgyti su duona ar apkepti mėsą.

 

Fotolia nuotr./Bri sūris
Fotolia nuotr./Bri sūris

BRI sūris atkeliavo iš Prancūzijos. Tai apvalios formos šviesiai kreminės spalvos sūris, gaminamas iš karvių pieno ir valgomas su plutele.

Bri sūrio riebumas – 45 proc. Sūris pasižymi labai švelniu žemės riešutų ir vaisių aromatu.

Patarimas. Bri sūrį patiekite kaip desertą su šviežiomis uogomis, kriaušėmis, vynuogėmis, obuoliais ir pakepintais riešutais. Bri labai dera su šampanu. Jį galite patiekti ir šiek tiek pašildytą.

 

Fotolia nuotr./Ementalis
Fotolia nuotr./Ementalis

EMENTALIS – šveicarų sūrių karalius. Jis gaminamas iš karvių pieno, išsiskiria saldumu. Turi riešutų skonio ir aromato, juntamas šviežio šieno kvapas. Ementalio riebumas – 73 proc. Sūrį valgykite vieną, su duona, jis tiks gaminti karštus sumuštinius, salotas, įvairius padažus, fondiu.

 

Verta žinoti

♦ Sūris neišdžius, jei jį suvyniosite į drobelę, suvilgytą pasūdytu vandeniu.

♦ Apdžiūvęs sūris vėl pasidarys minkštas, jei jį kuriam laikui įmerksite į šviežią arba rūgusį pieną.

♦ Sūriai labai greitai prisigeria kitų produktų kvapo, todėl juos laikykite atskirai nuo aštraus kvapo produktų, įvyniokite į celofaninį popierių arba uždenkite specialiu stikliniu gaubtuvėliu.

♦ Olandišką sūrį laikykite šaldytuve, tačiau, jeigu sūrį planuojate suvalgyti greitai, jį tinka laikyti ir virtuvės spintelėje. Jeigu sūrį laikote šaldytuve, prieš vartojimą išimkite ir apie pusantros valandos palaikykite kambario temperatūroje. Per daug šaltas sūris praranda aromatą ir skonį. Kaip ir vynas sūris turi būti tiekiamas kambario temperatūros. Kad nepasidarytų per daug sausas, sūrį laikykite suvyniotą į aliuminio foliją arba plėvelę.

♦ Kad olandiškas sūris karštą dieną nesilydytų, suvyniokite jį į švarią baltą servetėlę, suvilgytą šaltu sūdytu vandeniu. Taip laikydami sūrį ilgiau, nepamirškite kasdien drėkinti servetėlių.

♦ Nelaikykite sūrio labai ilgai, geriau dažniau nusipirkite šviežio.

♦ Prieš tarkuodama fermentinį sūrį, trintuvę patepkite aliejumi.

♦ Sudžiūvusią brinzą sutarkuokite ir užpylusi šlakeliu pieno įdėkite gabalėlį sviesto. Užvirinkite. Gautas padažas labai tiks makaronų košei gardinti.

♦ Švelnesnį sūrį derinkite su aitresnio skonio vynu, o prie aštresnio sūrio labiau tiks saldesnis vynas. Kuo ilgiau jaučiami abu skoniai, tuo geriau.

 

Kuo pjaustyti sūrį

♦ Kietuosius sūrius pjaustykite plačiaašmeniu peiliu ar specialia aštria mentele. Labai kietą sūrį atpjausite peiliu trumpa tvirta geležte. Parduotuvių lentynose galite rasti ir sūrių pjaustyklę, kuria atpjausite sūrį vienodais plonais griežinėliais.

♦ Minkštuosius sūrius pjaustykite peiliais siauromis arba platesnėmis geležtėmis, kuriose išpjautos skylės. Skylės neleidžia sūrio griežiniui prilipti prie peilio.

♦ Peilių, kuriais pjaustote sūrį, viršūnėlės dažniausiai būna dvišakės, panašios į šakutę. Ja galite pasmeigti  atpjautus sūrio griežinėlius ir patogiai padėti į lėkštę arba ant kitos lentelės.

♦ Pjaustydama rokforą, kad lengviau ir gražiau atpjautumėte, peilį suvilgykite karštu vandeniu.

♦ Nepjaustykite sūrio iš anksto: jo gabalėliai džiūsta, netenka skonio ir aromato.

 

Kaip patiekti sūrius

♦ Sūrius sudėkite ant specialios skritulio formos lentos. Jeigu jos neturite, tiks ir didelė medinė pjaustymo lenta arba lėkštė.

♦ Atidžiai žiūrėkite, kad ant vienos lentos arba lėkštės tiekiami skirtingų rūšių sūriai vieni su kitais nesiliestų. Atokiau nuo kitų dėl stipraus kvapo padėkite pelėsinį sūrį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų