Populiarusis cinamonas
Tai vienas iš populiarių – ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje – prieskonių, masiškai naudojamas ne tik per Kalėdas. Jis maloniai aitrus, šildantis, puikiai derantis su kitais šio tipo prieskoniais, tad dažnai atsirandantis ir įvairiuose mišiniuose.
- Sutrupinkite mieles į dubenį ir užpilkite pakaitintu pienu.
- Maišykite, kol mielės ištirps.
- Nuolat maišydami supilkite cukrų, išplaktą kiaušinį, šviesųjį sirupą ir druską.
- Lėtai įmaišykite miltus ir sudėkite sviestą. Minkykite tešlą apie 5–10 minučių.
- Tešla turi būti glotni ir kiek lipni. Uždenkite dubenį ir palikite kilti 1 valandą.
- Visus įdaro produktus sumaišykite atskirame dubenyje ir palikite.
- Pakilusią tešlą padėkite ant miltais apibarstytos lentos. Padalykite į dvi dalis ir kiekvieną iškočiokite į 18 x 13 cm stačiakampį.
- Tepkite įdarą ant tešlos, kraštus palikite neapteptus.
- Susukite kiekvieną stačiakampį ir padėkite ant kepimo skardos, išklotos kepimo popieriumi.
- Padarykite įpjovas vainikuose – perpjaukite tešlą palikdami 1 cm tarp kiekvienos juostelės. Išvyniokite juosteles.
- Palikite kilti 30 minučių. Ištepkite pyragą kiaušinio plakiniu ir apibarstykite cukranendrių cukrumi.
- Kepkite ant vidurinės orkaitės lentynėlės, 175 °C temperatūroje apie 20 minučių.
Receptas DANSUKKER
Nuo tradicinės varškės sausainių tešlos šis variantas skiriasi tuo, jog jam naudoju šviesius speltų miltus ir sviesto kiekį kiek sumažinau. Šių sausainių tešlai nereikia nei cukraus, nei kiaušinių, o saldumo jiems suteikia ant viršaus apibarstytas rudasis cukrus su maltu cinamonu. Tiesa, renkantis varškę sausainiams taupyti tikrai nevertėtų, rinkitės kuo natūralesnę ir kuo riebesnę.
1. Minkštą sviestą išsukite elektriniu plaktuvu iki purumo. Vaškę pertrinkite per sietelį ar kitaip sutrinkite, kad neliktų gumulėlių. Pertrintą varškę suberkite į išsuktą sviestą, įlašinkite vanilės ir išsukite į vientisą masę.
2. Miltus sumaišykite su žiupsneliu druskos ir kepimo milteliais. Juos suberkite į išsuktą varškės ir sviesto masę, užminkykite tešlą. Ją suvyniokite į maistinę plėvelę ir dėkite į šaldytuvą, kad pašaltų ir lengviau išsikočiotų.
3. Tešlą padalinkite į 4 dalis, po vieną atskirai iškočiokite (bet labai tešlos neploninkite!) ir sausainių formele išspauskite vienodus šventinius sausainius.
4. Atskiroje lėkštėje cukrų sumaišykite su cinamonu ir kiekvieną sausainį paspauskite viena puse į saldų mišinį, kad kuo daugiau cukraus ir cinamono prie jo priliptų.
5. Sausainius dėliokite ant kepimo popieriaus skardoje, cukruota puse į viršų ir kepkite įkaitintoje 180 laipsnių orkaitėje apie 10 minučių, kol paskrus, išsipūs ir gražiai iškeps. Iškepusius ataušinkite.
Šie sausainiai tokie pat skanūs ir ką tik iškepti, ir pastovėję kelias dienas.
Geriausias cinamonas, vadinamas Ceiloniniu, yra iš Šri Lankos, taip pat Seišelių ir Madagaskaro salų. Jis švelnesnio, saldesnio skonio ir aromato, o nemaltas atpažįstamas iš traškių lazdelių, į kurias susukta žievė iš daugybės sluoksnelių. Kita cinamono rūšis yra iš Kinijos ir Indonezijos, šio cinamono lazdelės yra kietos, mediškesnės. Pastarajame cinamone yra randama medžiagos, vadinamos kumarinu, kuri gausiai vartojant gali kauptis kepenyse. Tačiau specialistai ramina, jog jei nekabiname cinamono šaukštais, jis tikrai niekaip nepakenks.
Cinamonas tobulai dera su graikiniais riešutais, migdolais, suteikia gilaus skonio vaisiniams pyragams, ypač su figomis, bananais, obuoliais, kriaušėmis, braškėmis. Taip pat paskanina, pakvėpina tokius gėrimus, kaip kakava, kavai, arbata, obuolių sultys ar karštas vynas.
1. Visus tešlai skirtus produktus sudėkite į didelį dubenį, pradžioje išmaišykite, kiek pavyksta, o tada imkitės minkyti. Minkykite apie 5 min, kol tešla taps vientisa, minkšta ir elastinga. Suvoliokite tešlą į rutulį, patepkite jo viršų alyvuogių aliejumi, dėkite į dubenį ir, uždengę virtuviniu rankšluosčiu, leiskite šiltoje vietoje 30 min. pakilti.
2. Kol tešla kyla, orkaitę įkaitinkite iki 200C laipsnių temperatūros. Nedideliame dubenėlyje sumaišykite cukrų ir cinamoną.
3. Pakilusią tešlą ant miltuoto paviršiaus iškočiokite iki 5 mm storio lakšto, ant jo paberkite razinas bei cukraus-cinamono mišinį (kelis žiupsnius pastarojo pasilikite). Suvyniokite į volelį, o tada jį vėl išplokite iki panašaus storio, kaip buvo. Gautą lakštą aštriu peiliu supjaustykite į 7-8 juosteles ir pakočiokite, kad būtų lyg virvelės. Iš kiekvienos tokios virvelės sumegzkite mazgą (galite ir dvigubą, jei iškočiojote ilgokas).
4. Dėkite gautus mazgelius ant kepimo popieriumi išklotos skardos, patepkite lydytu sviestu ir pabarstykite likusiu cukraus-cinamono mišiniu. Dėkite į orkaitę ir kepkite apie 20 min. Bandelės ypač skanios ir kvapnios, kol dar šiltos!
1. Gerai išsukite sviestą kartu su cukraus pudra ir druska. Plakite tol, kol gausite labai purią baltos spalvos masę. Įmuškite kiaušinį, įpilkite vanilės ekstraktą ir toliau plakite. Suberkite miltus ir maišykite, kol ingredientai susijungs. Tešla bus labai lipni. Išgramdykite tešlą iš plakimo indo, susukite į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą, kad visiškai sukietėtų (mažiausiai valandą).
2. Pasiruoškite cinamoninį įdarą: visus ingredientus sudėkite į dubenį arba virtuvinio kombaino indą ir suplakite iki vientisos masės, kuri bus pastos konsistencijos.
3. Išimkite tešlą iš šaldytuvo ir ant gausiai miltais pabarstyto darbastalio (arba ant kepimo popieriaus) kočiokite ją, kol gausite tolygų vientisą kvadratą (kuo ploniau iškočiosite tešlą, tuo daugiau spiralių gausite sausainiuose). Visą tešlos pagrindo paviršių tolygiai sutepkite cinamoninio įdaro mase. Susukite taip paruoštą kvadratą į labai tamprų suktinį, cinamoniniu įdaru į vidų. Taip paruoštą susuktą pailgą tešlos ritinį susukite į maistinę plėvelę ir kuo geriau atšaldykite šaldytuve (geriausia palaikykite per naktį).
4. Įkaitinkite orkaitę iki 190°C, kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi.
5. Aštriu peiliu supjaustykite susuktą tešlos ritinį maždaug 4 mm storio griežinėliais ir juos klokite į paruoštą skardą, palikdami nedidelius tarpus tarp sausainių.
6. Kepkite apie 12–15 minučių arba kol gražiai paruduos ir taps sausi. Išimkite iš orkaitės ir po kelių minučių perkelkite ant grotelių visiškai atvėsti. Laikykite uždarame inde, sausoje vietoje.
Pastaba: visi ingredientai sausainiams privalo būti kambario temperatūros!
Pikantiškieji gvazdikėliai
Tai labai šildantis, stipraus aromato, todėl paprastai naudojamas mažais kiekiais prieskonis. Klasikinis yra jo derinys su apelsinais, tačiau ne tik jais – taip pat obuoliais, persikais, bananais, moliūgais, šilauogėmis. Gvazdikėliais skaninami patys įvairiausi kalėdiniai kepiniai, o meduolių mišiniai be jų tiesiog neįsivaizduojami.
Beje, perkant nesmulkintus gvazdikėlius, reikia įjungti atidumą ir žiūrėti, kad jie nebūtų sulaužyti – svarbu, kad būtų išlikęs ir kotelis, ir žieduką primenanti galvutė, tik tada ir gausite visą šio prieskonio skonį.
Jei šiuos sausainius lygintume su tradiciniais kalėdiniais meduoliais, tai Speculaas už juos yra storesni ir puresni dėl tešloje esančių maltų migdolų. O kvapnumo šiems sausainiams, kaip ir tradiciniams meduoliams, suteikia meduolių prieskoniai. Kepant namuose šių prieskonių nauda dvejopa, jie ne tik iškvepina kepamus sausainius, bet ir visus namus – po juos pasklinda Kalėdinis kvapas.
1. Pasiruoškite sausą sausainių mišinį. Migdolus smulkiai sukapokite elektrinėje kapoklėje. Sumaišykite juos su speltų miltais, kvapniais meduolių prieskoniais, žiupsneliu druskos ir kepimo milteliais. Viską gerai išmaišykite.
2. Minkštą sviestą gerai išsukite su ruduoju cukrumi, įmuškite kiaušinį bei smulkiai įtarkuokite apelsino žievelės. Į paruoštą masę suberkite sausą sausainių mišinį ir užminkykite tešlą.
3. Tešlą sukrėsikite į maistinę plėvelę, apvyniokite, kad neišsausėtų ir dėkite nakčiai arba bent kelioms valandoms į šaldytuvą, kad sustingtų.
4. Sausainių tešlą išimkite ant miltais apibarstyto kepimo popieriaus. Tešlos viršų irgi apibarstykite miltais bei iškočiokite storoką (apie 1 cm storio) tešlos lakštą. Sausainių formeles su trafaretu įspauskite ir iš karto ištraukite, kad tešla nepriliptų prie dugno. Tam, kad tešla nepriliptų, ją reikia apibarstyti miltais, o kad trafaretas gerai atsispaustų – formelę gerai įspausti į tešlą.
5. Paruoštus sausainius atsargiai perkelkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir pašaukite kepti 10-12 minučių į įkaitintą iki 180 laipsnių orkaitę.
6. Iškepusius sausainius palikite ant grotelių praaušti. Tokių sausainių papildomai dekoruoti nebereikia, nes juos puošia atsispaudęs trafaretas.
Sausainius galite valgyt iš karto, bet jie puikiai išsilaiko ir laikomi ilgiau dėžutėje arba stikliniame inde.
Rafinuotasis kardamonas
Kardamonas skirstomas į porą stambių tipų. Rudajam būdingas dūmo skonis ir jis labiau naudojamas mėsos patiekalams, kruopoms skaninti, o kalėdiškesnis yra žaliasis kardamonas, turintis šiltumo, citrusiškumo, kamparo, eukalipto natų. Kardamono galima nusipirkti ir ankštimis, ir tik sėklyčių, ir jau sumalto. Tiesa, jei perkate maltą kardamoną, žinokite, kad ten sumaltos ir ankštys, ir luobelė, štai kodėl jis gana švelnaus aromato. Ryškiausią aromatą išgausite, jei pirksite ar patys išgliaudysite tik sėklytes, o tada jas sugrūsite.
Jei perkate kardamono ankšteles, idealu, kai jos vidutinio dydžio, nes jei bus didelės, tada ir suskilinėjusios, su išbyrėjusiomis sėklytėmis, o jei mažos, tada, tikėtina, jog buvo nurinktos dar nesubrendusios.
Žaliasis kardamonas dera su apelsinais, obuoliais, bananais, persikais, kokosais, taip pat migdolais, anakardžiais. Taip pat tinka su šokoladu ir kava.
Pyrago pagrindui panaudojau naminių meduolių trupinius, kurių tešlą skaninau aromatingais meduolių prieskoniais. Tų pačių meduolių trupinių bėriau ir į varškės masę, kurią dar papildomai skaninau cinamonu, kardamonais, apelsinų žievelėmis. O patį pyragą puošiau meduoliniais žmogeliukais.
Labai aromatingas, šventėmis ir meduoliais kvepiantis kepinys. Jį galite išsikepti kiek anksčiau, prieš Kūčias ir laikyti šaldytuve iki Kalėdų. Varškės pyragai mėgsta pabręsti šaldytuve, o šis nuo meduolių prieskonių taps tik dar skanesnis. Kvapnaus pasiruošimo Kalėdoms!
Pastaba: ingredientai nurodyti 24 cm skersmens kepimo formai
1. Pirmiausia paruoškite pyrago pagrindą. Kalėdinius meduolius susismulkinkite elektrinėje kapoklėje ir sumaišykite su minkštu sviestu. Kepimo formos dugne patieskite kepimo popierių ir paskleiskite paruoštą pagrindo masę. Statykite kepti į iki 160C laipsnių temperatūros įkaitintą orkaitę 10 minučių.
2. Varškės masei skirtą varškę ir jogurtą supilkite į kapoklę arba galingą kokteilinę. Ten pat smulkiai įtarkuokite apelsino žievelės ir įspauskite apelsino sultis. Viską gerai išsukite iki vientisos masės, kol varškė taps kreminė ir vientisa.
3. Į varškės masę įmuškite kiaušinius, suberkite cukrų, prieskonius, kelis šaukštus maltų meduolių trupinių ir šaukštą miltų. Viską išsukite iki vientisos masės ir supilkite ant iškepusio pagrindo. Pyragą pašaukite kepti į 190C laipsnių įkaitusią orkaitę 30 minučių, po to temperatūrą sumažinkite iki 150 laipsnių ir dar kepkite 30 minučių. Kai pyragas iškeps, pradarykite orkaitės dureles ir palikite jį visiškai ataušti praviroje orkaitėje. Kai atšals, galėsite dėti į šaldytuvą.
4. Kokosų sniegui paruošti, kokosų drožles susmulkinkite elektrinėje kapoklėje arba galingoje kokteilinėje. Paruoštu kokosų sniegeliu per kiaurasamtį apibarstykite pyragą. Jį puoškite kalėdiniais meduoliais.
1. Pirmiausia, paruoškite tešlą. Vidutiniame dubenyje sumaišykite šiltą, bet ne karštą pieną, tešlai skirtą cukrų ir mieles, kiek paplakite šluotele, kad cukrus ištirptų, ir palikite šiltoje vietoje 5 min. Praėjus šiam laikui viršuje turi susidaryti putotas sluoksnelis.
2. Dideliame dubenyje arba elektrinio maišytuvo inde sumaišykite 550 g miltų (galbūt daugiau ir nebereikės), druską ir tešlai skirtą kardamoną. Maišydami supilkite į šį sausą mišinį pieno, mielių ir cukraus skystį, kol įmanoma, maišykite, o tada pradėkite minkyti (jei turite tešlos minkymo antgalį, čia jums labai padės elektrinis prietaisas).
3. Kai skystis ir sausi produktai susijungs, įmuškite kiaušinį ir toliau minkykite. Minkymas iš viso užtruks 10–12 min., per visą šį laiką nepaliaudami minkyti dėkite į tešlą po kubelį sviesto – sudėkite jį per 10–15 kartų ir naują meskite tik tada, kai ankstesnysis jau bus įminkytas. Galiausiai turite gauti minkštą, blizgią, elastingą ir visai nebelipnią tešlą. Jei ji kartais atrodo per minkšta, galite įberti dar saujelę mitų.
4. Dėkite tešlą į didelį dubenį, uždenkite medžiaginiu rankšluosčiu ir palikite valandai pakilti šiltoje vietoje.
5. Kol tešla kyla, nedideliame dubenėlyje sumaišykite įdarui reikalingus produktus – turite gauti rusvą sviestą su cukraus kristalais. 6. Pakilusią tešlą švelniai perminkyte ant lygaus, miltais pabarstyto paviršiaus, o tada iškočiokite iki maždaug 30x20 cm stačiakampio, kuo statesniais kampais. Iškočioję stačiakampį pasukite jį taip, kad prieš jus gulėtų trumpoji kraštinė. Aptepkite visą lakštą pasigamintu sviestiniu įdaru, o tada sulankstykite it voką – pirmiausia lenkdami pirmyn nuo savęs užlenkite vieną trečdalį, o tada tolimąjį trečdalį lenkite link savęs – taip gausite trisluoksnį stačiakampį, žvelgiantį jau ilgąja kraštine į jus, su įdaru viduje. Gautąjį voką aštriu peiliu statmenai supjaustykite į maždaug 15–16 kiek platesnių nei 1 cm juostelių.
7. Pasiruoškite dvi plačias skardas, ištieskite jas kepimo popieriumi ir pabarstykite miltais. O dabar iš gautų juostelių formuokite bandeles. Imkite kiekvieną jų už galų, švelniai timptelėkite, o tada kelis kartus persukite ir taip persukę (atsargiai, kad neimtų kristi įdaras) sumegzkite į mazgą. Nesitikėkite, kad bandelės bus visiškai vienodos, it nulietos, žavi netvarka – vienas jų bruožų, o ilgainiui įgusite ir jos darysis vis panašesnės.
8. Suformuotas bandeles dėliokite skardose, palikdami nemažus tarpus, o tada pridenkite virtuviniais rankšluostėliais ir dar leiskite apie pusvalandį pakilti.
9. Orkaitę įkaitinkite iki 170C laispnių temparatūros, režimas –su vėjeliu.
10. Dėkite pakilusias bandeles kepti, jos iškeps per 15–17 min., maždaug per vidurį šio laiko sukeiskite skardas vietomis.
11. Kol bandelės kepa, pasigaminkite sirupą (jo tikrai reikia, kad bandelių plutelė nebūtų kieta, skaniai blizgėtų). Vandenį ir cukrų pakaitinkite iki virimo nedideliame prikaistuvyje, gerai išmaišykite, kad cukrus ištirptų.
12. Naudodami teptuką dar šiltas bandeles aptepkite sirupu ir pabarstykite cukrumu bei kardamonu. Mėgaukitės!
Charakteringasis imbieras
Imbieras virtuvėje karaliauja keliais pavidalais – šviežias, karamelizuotas, cukruotas, ir milteliais, o kalėdiniams skanumynams aktualiausi, ko gero, milteliai. Jie išties itin universalūs – tinka ir rimtiems patiekalams, ir kepiniams, ir arbatoms.
Žiemos klasikų klasika yra imbieriniai sausainiai, kurie gali būti ir visai plonyčiai, traškūs, ir minkšti. Kepiniams taip pat naudojamas ir cukruotas imbieras, jis sukapojamas ar supjaustomas nedideliais gabaliukais ir beriamas į keksų, minkštesnių sausainių tešlą. Imbiero suteikiama šiluma ir švelnus aitrumas su niekuo nesupainiojami.
1. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. 2 dideles kepimo skardas išklokite kepimo popieriumi.
2. Vidutinio dydžio dubenyje sumaišykite miltus, maltą imbierą, kepimo miltelius, cinamoną, muskatą, druską ir pipirus.
3. Kitame dubenyje mediniu šaukštu ar elektriniu plaktuvu iki purios, balsvos masės išsukite sviestą, margariną ir rudąjį cukrų. Maišydami į gautą masę supilkite kiaušinį, melasą (arba medų), vanilės ekstraktą, dėkite tarkuotą šviežią imbierą. Galiausiai supilkite sausąjį produktų mišinį ir pamaišykite tik tiek, kad viskas susimaišytų, pabaigoje suberkite kapotus kristalizuoto imbiero gabalėlius. Tešla bus lipni ir minkšta, neišsigąskite.
4. Į didelę lėkštę suberkite apvoliojimui skirtą cukrų.
5. Dviem šaukštais imkite po gabaliuką tešlos, meskite į lėkštę su cukrumi ir pavoliokite formuodami rutuliuką. Dėkite visus tokius cukruotus tešlos rutuliukus ant paruoštų kepimo skardų, kiekvieną jų kiek paspauskite.
6. Kepkite sausainius 10–12 min., įpusėjus kepimo laikui skardas sukeiskite vietomis.
7. Iškepusius sausainius atvėsinkite ant grotelių.
1. Į nedidelį puodą storu dugnu dėkite medų, berkite cukrų, supilkite vandenį ir užkaiskite ant vidutinės ugnies. Pakaitinkite, kol cukrus ištirps, pamaišykite šluotele, o tada sudėkite sviestą ir vėl palaukite, kol jis ištirps. Suberkite prieskonius, nukaiskite, perpilkite į dubenį, kuriame patogu minkyti, ir palaukite, kol pravės.
2. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais ir suberkite į dubenį su medaus-sviesto mišiniu. Išminkykite vientisą, gana kietą tešlą. Suvoliokite ją į rutulį, apdenkite maistine plėvele ir dėkite į šakdytuvą bent 3 val., bet galima ir pernakt.
3. Išimtą tešlą plonai iškočiokite ant miltais pabarstytos plokštumos, išspauskite norimos formos meduolius ir dėkite juos į miltais pabarstytas skardas.
4. Iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje kepkite apie 10 min. – stebėkite, kas vyksta orkaitėje, jei meduoliai yra plonesni, smulkesni ir dėl to greitai runda, gali užtekti ir 7–8 min., o dideniems prireiks ir 11–12 min.
- Praleiskite puikų laiką su vaikais kepdami žavius meduolius, kuriais galėsite papuošti ir savo kalėdinę eglutę! Naudokite įvairias formas, kurių galite parsisiųsti čia, ar pasiruoškite savo formas. Iškepę meduolius, kvieskite vaikus glajumi dekoruoti meduolių!
- Ištirpinkite sviestą, cukrų ir sirupą. Palikite mišinį atvėsti. Į atvėsusį mišinį įmaišykite plaktą kiaušinį, prieskonius ir sodą. Suberkite miltus ir palikite per naktį. Iškočiokite tešlą ir formelėmis išspauskite meduolius. Kepkite apie 8 minutes 200 °C temperatūroje.
- Sudėkite visas glajaus sudedamąsias galis į dubenį ir plakite elektriniu plaktuvu, kol mase taps vientisa ir standi. Glajumi dekoruokite meduolius.
- Pagaminsite per 1 val., neskaičiuojant tešlos gaminimo laiko.
Receptas DANSUKKER
Kietasis muskatas
Jei kulinarijoje naudojate muskatą, verčiausia pirkti jo riešutukus, nors rasite nusipirkti ir miltelių. Kodėl? Nes šio prieskonio aromatas itin maloniai specifinis, tačiau ir greitai išsivadėjantis. Be to, jei tik turite smulkią tarką, lengvai jo patarkuosite, o likusį riešutuką laikykite uždarame indelyje.
Muskatas yra tikras pieno draugas, ne veltui juo gardiname bešamelio padažą (verdamą pieno pagrindu). Taip pat jis tinka ir su kava, arbata, labai svarbus kepiniuose (taip pat ir meduoliuose), labai gerai draugauja su obuoliais.
1. Į šaldymo kamerą dedame puodelį vandens, nes tešlai jo reikės ledinio.
2. Kubeliais supjaustome sviestą ir dedame atgal į šaldytuvą.
3. Tešlai skirtus migdolus sumalame iki miltų.
4. Į trintuvo indą beriame miltus, maltus migdolus, 2 šaukštus rudojo cukraus, nutarkuojame muskato riešutą ir šaltą sviestą, išsukame pulsuojančiu režimu, kad liktų mažų sviesto gabalėlių. Jeigu sviestas visai suminkštės, tešla nebus traški. Pilame ledinį vandenį ir dar kartą išsukame, kol tešla sukibs į vieną masę. Tešlą verčiame ant miltais pabarstyto paviršiaus ir rankomis suformuojame rutulį. Apvyniojame maistine plėvele ir dedame į šaldytuvą mažiausiai valandai.
5. Įkaitiname orkaitę iki 180°C , kepimo funkcija – be ventiliatoriaus.
6. Slyvas pjauname išilgai per pusę, gautą pusę pjauname dar kartą išilgai per pusę.
7. Šakute išplakame kiaušinį ir laikome atskirame dubenėlyje, kol prireiks.
8. Išimame tešlą iš šaldytuvo ir trumpai palaikome rankose, kol suminkštės. Dedame ant kepimo popieriaus lapo, ant viršaus uždedame dar vieną lapą ir tešlą iškočiojame į maždaug 35 cm skersmens skritulį. Toliau dirbame greitai, nes nenorime, kad pradėtų minkštėti sviestas.
9. Su visu kepimo popieriumi perkeliame tešlą ant kepimo skardos, nuėmę viršutinį lapą, dedame paruoštas slyvas, palikdami 3 cm kraštelį. Sparčiai užlenkiame kraštelį ant įdaro. Kraštelį patepame kiaušinio plakiniu ir dedame skardą su paruošta galete į įkaitintą orkaitę.
10. Nedideliame dubenėlyje sumaišome migdolų lazdeles, klevų sirupą ir natūralų migdolų ekstraktą.
11. Galetę kepame 45–50 minučių. Praėjus 30 minučių nuo kepimo pradžios, ant viršaus uždedame paruoštus migdolus ir paskirstome. Kepame, kol labai lengvai apskrus migdolai. Reguliariai tikriname, kad neapdegtų nei tešla, nei riešutai.
1. Sumaišykite medų, sviestą, miltelinį cukrų ir prieskonius nedideliame prikaistuvyje ir ištirpinkite. Pravėsinkite ir įmaišykite kiaušinį.
2. Miltus sumaišykite su kakava, apelsino žievele, kepimo milteliais ir druska. Į miltus sutrupinkite mieles ir sutrinkite. Supilkite sviesto ir medaus masę, užminkykite tešlą.
3. Suformuokite rutulį, įvyniokite į plėvelę ir dėkite į šaldytuvą mažiausiai 3 valandoms.
4. Tešlą kočiokite maždaug 5 mm storio lakštais. Spauskite nesudėtingos formos meduolius, geriausiai tinka su stambiomis apvaliomis detalėmis. Patepkite juos lengvai paplaktu baltymu. Dėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą ir kepkite apie 12–15 min. iki 200 °C įkaitintoje orkaitėje.
5. Iškepusius meduolius atvėsinkite ant grotelių. Padėkite į sandariai uždaromą dėžutę ir palikite bent parai pastovėti – meduoliai turi būti minkšti. Prieš patiekdami ištirpinkite šokoladą ir paglaistykite juo meduolius.
Švelnioji kalendra
Kalendros sėklytės – visos ar sumaltos – ir šviežia kalendra skiriasi radikaliai. Šviežios galite nemėgti, o sėklytės, greičiausiai, blogų emocjų nesukels. Jos yra šilto, salsvo, švelnaus skonio. Jei namuose jau turite sėklyčių, labai paprasta jų susigrūsti grūstuvėje, nes jos traškios, nekietos, tik prieš tai dar verta trumpai jas pakepinti sausoje keptuvėje.
Kalendra labai tinka su obuoliais, apelsinais ir kitais citrusais, galima įberti sėklyčių plikant arbatą, ši maloniai pakvips. Malta kalendra taip pat gali įeiti ir į meduoliams skirtų prieskonių mišinius.
Jį geriausia paruošti prieš kelias dienas iki šventės, tada spės subręsti ir suminkštėti. Iš tos pačios tešlos iškepu ir kalėdinių sausainių, juos dekoruoju glajumi bei papuošiu sausainiais tortą – namai pakvimpa tikromis Kalėdomis.
1. Pirmiausia pagaminkite torto lakštų tešlą. Medų, gabalėliais supjaustytą sviestą, cukrų ir maltus prieskonius pašildykite ant nekaitrios ugnies, kol ištirps ir taps vientisa mase. Kai masė kiek praauš, išplakite ją su kiaušiniais. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais, žiupsneliu druskos ir įmaišykite į paruoštą masę. Užminkykite kietą tešlą, ją įsukite į maistinę plėvelę ir įdėkite kelioms valandoms į šaldytuvą. Geriausia tešlą šaldytuve palikti bręsti per naktį.
2. Tešlą išimkite iš šaldytuvo ir šiek kiek palaikykite kambario temperatūroje. Padalykite ją į 10 vienodų gabalėlių. Kiekvieną gabalėlį plonai iškočiokite ir išpjaukite lakštus pagal torto formos dugną, tešlos nuopjovas palikite. Dalį nuopjovų iškepkite kartu su torto lakštais. Iš likusios dalies tešlos atraižų žvaigždučių arba eglučių formelėmis išspauskite sausainius ir juos iškepkite, bus tortui papuošti. Torto lakštus vieną paskui kitą ir sausainius kepkite iki 200 laipsnių temperatūros įkaitintoje orkaitėje, kol parus, maždaug 4–5 minutes.
3. Kremo gamybai pirmiausia nuo citrinų smulkiai nutarkuokite geltonąją žievelę ir išspauskite sultis. Grietinę išplakite su paprastu ir vaniliniu cukrumi, citrinų sultimis bei jų žievelėmis. Atskirai iki standumo išplakite grietinėlę. Grietinės kremą sumaišykite su plakta grietinėle.
4. Ant torto formos dugno patieskite kepimo popierių, ant jo vieną paskui kitą dėkite iškeptus torto lakštus, kiekvieną jų prieš tai gausiai aptepę kremu. Nepamirškite kremu aptepti ir torto viršaus. Paruoštą tortą statykite nakčiai į šaldytuvą, kad subręstų.
5. Atlikusias nuo lakštų kepimo tešlos atraižas sumalkite į smulkius trupinius. Iš citrinų sulčių ir miltelinio cukraus užmaišykite tirštą glajų ir juo dekoruokite iškeptus sausainius, apibarstykite aguonomis.
6. Medaus tortą išimkite iš formos, paruoštais trupiniais apibarstykite jo viršų ir šonus, o papuoškite dekoruotais glajumi sausainiais.
Simpatiškieji pipirai
Pipirus taip pat drąsiai galima laikyti šildančiais, žiemos prieskoniais. O šaltuoju, švenčių laikotarpiu aktualiausi juodieji, kvapieji ir rausvieji. Pirmi dveji sumalti labai tinka kepiniams gardinti ir kvėpinti. Ir kvapniuosius, ir juoduosius pipirus verčiausia pirkti žirneliais ir patiems juos sumalti, tik rinkdamiesi žiūrėkite, kad jie būtų vienodos spalvos, nesulaužyti ir be jokių šiukšlių.
O štai rausvieji pipirai dažniau naudojami kaip dekoro elementas – jie itin švelnaus skonio ir aromato, smagiai atrodo. Šiais pipirais labai tinka papuošti meduolius ar šokoladinius desertus.
1. Dideliame dubenyje mediniu šaukštu (ar virtuviniame kombaine) gerai išsukite miltus, medų, sviestą, kiaušinių trynius ir pieną – maišykite kantriai, kol masė taps vientisa.
2. Suberkite kepimo miltelius, pipirus, cinamoną, druską, pamaišykite, kol šie priedai vienodai pasiskirstys, o tada išminkykite minkštą, elastingą tešlą (jei labai limpa prie rankų, galite įberti dar šiek tiek miltų). Padarykite iš tešlos rutulį, apgaubkite jį maistine plėvele ir leiskite pusvalandį pastovėti kambario temperatūroje.
3. Pastovėjusią tešlą iškočiokite iki 3 mm storio lakšto ir išspauskite patinkančios formos sausainius. Atsargiai dėkite juos ant kepimo popieriumi padengtų skardų.
4. Kepkite sausainius iki 180°C laipsnių temperatūros įkaitintoje orkaitėje 12–15 min.
Prabangusis šafranas
Tai išskirtinis prieskonis – ir savo kaina, ir aromatu, ir spalvinimo galia. Jo aromatas šiltas, su trupučiu malonaus saldumo.
Šafranas nepaprastai vertinamas dėl savo spalvos, kurios ryškumas netgi matuojamas laboratorijose. Kuo jis ryškesnis, tuo aukštesnė ir prieskonio kokybė. Teigiama, kad stipriausio aromato ir ryškiausios spalvos šafranas yra užauginamas vos 8 hektarų ploto Ispanijos plantacijose Navelli slėnyje.
Ruošiant maistą šafrano reikia vos žiupsniuko, o laikomas vėsioje ir tamsioje vietoje šafranas savo skonį ir aromatą išlaiko ilgiau kaip dvejus metus.
- Orkaitę įkaitinkite iki 175 °C. Sumaišykite kiaušinius, cukrų, sirupą, vanilinį cukrų ir plakite, kol masė bus balta ir puri.
- Ištirpinkite sviestą.
- Pilkite pieną, berkite šafranus. Kaitinkite, kol užvirs.
- Sumaišykite miltus, kepimo miltelius ir druską.
- Atsargiai įmaišykite kiaušinių masę.ir pieną su šafranais.
- Skardą ištepkite riebalais, pabarstykite cukrumi.
- Į skardą sudėkite tešlą. Kepkite 30–35 min. ant vidurinės orkaitės lentynėlės.
- Leiskite pyragui atvėsti, tada jį apverskite.
- Prieš tiekdami pabarstykite cukraus milteliais.
Receptas DANSUKKER
Šafrano aromatas geriausiai atsiskleidžia įbėrus jų į šiltą (bet ne karštą) vandenį, pieną ar alkoholį, pamirkyti reikėtų apie 20 minučių.
Karališkasis šafranas puikiai dera su kardamonu, citrusiniais vaisiais, migdolais, ryžiais. Šafranu spalvinamos švediškos Šv. Liucijos dieną kepamos bandelės – tądien simboliškai pažymima diena, kai žiemiška tamsa nebesiplečia, o ima trauktis.
1. Į didelį dubenį persijokite miltus ir padarykite duobutę.
2. Kitame dubenyje sumaišykite pieną ir lydytą sviestą.
3. Grūstuvėje sugrūskite šafraną su trupučiu cukraus. Jei grūstuvės neturite, sutrinkite šafrano plaušelius su cukrumi pirštais (tik vėliau gerai nusiplaukite rankas, nes pirštai bus geltoni). Suberkite šafraną į pieno ir sviesto mišinį ir išmaišykite.
4. Į miltuose padarytą duobutę dėkite mieles, užberkite šaukštelį cukraus, pilkite šiek tiek pieno-sviesto mišinio ir maišydami padarykite tirštą košelę. Apiberkite košelę trupučiu miltų iš to paties dubens ir pridengę leiskite keliolika minučių ramiai pabūti – per tą laiką susidarys kauburėlis, vadinasi, mielės „pabudo“.
5. Likusiame pieno ir sviesto mišinyje, kurį jau nuspalvino šafranas, ištirpinkite cukrų, suberkite druską. Visą šį skystį pilkite į dubenį su miltais ir „pabudusiomis“ mielėmis, maišykite, o tada imkite minkyti.
6. Minkykite tešlą ilgai ir kantriai, rankomis – apie 10 min., elektriniu kombainu – apie 5 min. Tešla turi būti blizgi, elastinga, nebelipti prie paviršiaus.
7. Suformuokite iš tešlos rutulį, dėkite į dubenį, pridenkite virtuviniu rankšluosčiu ir leiskite 35–45 min. pakilti šiltoje vietoje (galite dubenį su tešla dėti ant kito dubens, kuriame pripilta karšto vandens, tik svarbu, kad tešlai nebūtų per karšta!).
8. Pakilusią tešlą švelniai perminkykite, padalinkite į 30–35 dalis, iš kiekvieno gabaliuko ant miltuoto darbastalio iškočiokite maždaug piršto storio virvelę, o tada jos galus susukite į priešingas puses (suprasite pažvelgę į nuotrauką).
9. Dėkite suformuotas bandutes ant kepimo popieriumi išklotų skardų ir vėl pridengę dėkite pakilti 30–40 min.
10. Kol bandelės kyla, orkaitę įkaitinkite iki 200 laipsnių temperatūros.
11. Pakilusias bandeles patepkite kiaušinio plakiniu, įspauskite po raziną abiejose „sūkurėliuose“ ir dėkite kepti.
12. Kepkite 12–15 min. arba kol bandelės bus auksiškai geltonos ir gražiai išsipūtusios. Atvėsinkite ir skanaukite!