Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

R.Ničajienė apie naująją knygą: „Apie sveikus skanumynus nekalbu, apie maistingus – taip“

Rudenį pats metas grįžti į jaukius namus, taip pat ir prie orkaičių bei naršyti pyragų receptus. Vienu iš puikių jų šaltinių galėtų tapti nuostabi, knygynus ką tik pasiekusi knyga – Renatos Ničajienės „Sezoninių skanumynų istorijos“. Kuo šįkart nustebino viena produktyviausių lietuviškų kulinarinių knygų autorių?
Renata Ničajienė ir jos naujoji knyga
Renata Ničajienė ir jos naujoji knyga / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Apie tęstinumą ir naujos knygos idėją: Populiari tinklaraštininkė, o dabar jau nemažiau žinoma ir kulinarinių knygų autorė R.Ničajienė skaitytojams pristato jau 7-ąją savo knygą. Kaip ji juokiasi, ir pačiai sunku patikėti, jog tiek knygų pasirodė vos per penkerius metus.

Pradėjusi rašyti tinklaraštį „Sezoninė virtuvė“, kurio kertinis principas – receptų sezoniškumas, Renata debiutavo rimtai – net 200 receptų sukaupusia to paties pavadinimo knygą. Po jos sekė klasikiniams, Lietuvoje puikiai pažįstamiems kepiniams skirta „Nostalgiški skanumynai“, vėliau viena po kitos išleistos 4 serijos „Gero maisto dienoraštis“ knygos. „Visose knygose man buvo svarbu laikytis sezoniškumo principo, o tada jau viskas dėliojosi taip, jog viena knyga buvo rimta, kita saldi, vėl serija rimtų, o dabar ir vėl saldi knyga“, – atrodo, pati vis dar neatsigėrėdama nauja knyga sako jos autorė. Kaip ji pasakojo 15min, dar ruošdama „Gero maisto dienoraščius“ sukaupė daugybę kepinių iš daržovių receptų, tačiau nenorėdama atsisakyti ir vasaros uogų, rudens vaisių, nutarė išleisti saldžių, tačiau maistingų skanumynų knygą. Tą padaryti ragino ir ankstesnių jos knygų bei tinklaraščio skaitytojai. Taip subrendo idėja keliauti per besikeičiančius sezonus kepant ir gaminant iš to, kas tuo metu šviežiausia, ką tik sunokę, tad ir labai labai pasiilgta.

Fotopastelė nuotr./Renatos Ničajienės knyga „Sezoninių skanumynų istorijos“
Fotopastelė nuotr./Renatos Ničajienės knyga „Sezoninių skanumynų istorijos“

Apie struktūrą: „Sezoninių skanumynų istorijos“ pasirodo rudenį, tad neatsitiktinai ir knyga startuoja nuo rudens – sezono, kai mėgaujamės didžiausia sodo ir daržo gėrybių gausa. Kaip ir ankstesniuose „Nostalgiškuose skanumynuose“, taip ir naujojoje knygoje kiekvienai savaitei skiriama po receptą – taip per metus jų susidaro 52.

Paklausta, kiek dažnai pyragus kepa ir skanumynais mėgaujasi pati, R.Ničajienė sako, jog ir jai tai yra būtent savaitgalio tradicija. „Paprastai kepu sekmadienį, o kepinys man tampa jaukumo, šeimos susibūrimo simboliu, taip savo šeimai rodau rūpestį ir meilę“, – šypsosi ji.

Kiekvienam receptui knygoje skirti 2 atvartai – viename jų pasakojama trumputė istorija, pristatoma savotiška recepto identifikacinė lentelė, o atvestus kitą atvartą – ingredientai ir gaminimo būdas išsamiai ir nuosekliai. Kiekvieną mėnesį autorė pristato ir tam tikrą kertinį jo ingredientą – pagrindines charakteristikas, įdomius derinimo su skirtingais prieskoniai būdus. „Nesiekiau surašyti išsamios mokslinės informacijos, man buvo svarbiau pasidalinti savo idėjomis, atradimais, tikiu, kad jie pravers ir kitiems“. Taip, pavyzdžiui, spalį aprašomos kepiniuose karaliaujančios šakninės daržovės, lapkritį moliūgai, o gruodį – džiovinti vaisiai ir taip toliau.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Renata Ničajienė ir jos naujoji knyga
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Renata Ničajienė ir jos naujoji knyga

Apie pasakojimą vaizdais: Metai dar nesibaigė ir leidyklos galbūt dar pateiks staigmenų, tačiau naująją R.Ničajienės knygą neabejotinai galima vadinti viena gražiausių šių metų kulinarinių knygų. Kievienam receptui skirtas visas nuotraukų rinkinys, čia daug gamtos peizažų, pasakojime dalyvauja ir Renatos šeimos Kurorto namas Druskininkuose, neretoje nuotraukoje sušmėžuoja ir pati knygos kūrėja.

Visų knygoje esančių nuotraukų autorės – talentingas, savitą stilių turintis fotografių duetas – mama ir dukra Loreta ir Elzė iš studijos „Fotopastelė“. „Loretą ir Elzę Instagram sekiau jau kuris laikas ir labai žavėjausi jų nuotraukomis – nuotaika, estetika. Labai džiaugiuosi, kad jos taip stipriai prisidėjo prie mano knygos atsiradimo – ir stilizavo, ir fotografavo, kartu keliavom per metų laikus, o fotosesijos vyko ir mūsų Kuroto name, ir Loretos sodyboje, knygoje nėra nieko surežisuoto ar sumeluoto“, – pasakoja „Sezoninių skanumynų istorijų“ autorė.

Jei su šiomis fotografėmis Renata darbavosi pirmąsyk, su knygos dailininke Inga Dagile dirba jau nepirmąsyk. „Inga pasiūlė labai daug svarbių dalykų, detalių, dėl kurių knyga tapo tokia graži, kokia yra. Gera dirbti su kažkuo, kuo gali taip pasitikėti“, – sako R.Ničajienė.

Fotopastelė nuotr./Renata Ničajienė
Fotopastelė nuotr./Renata Ničajienė

Apie receptus: Paklausta, kaip gimė naujosios knygos receptai, R.Ničajienė sako, jog idėjos atėjo iš įvairiausių šaltinių: „Negyvenu užsidariusi nuo pasaulio, veikia viskas – kur keliauju, ką kelionėse ragauju, ką matau internete, knygose, per televiziją. Tačiau visi receptai mano perfiltruoti, interpretuoti, adaptuoti. Pavyzdžiui, daugelis žino klasikinį morkų pyragą su kokiais 300 g cukrais, aliejumu ir riebiu kremu. O aš pradedu eksperimentuoti: mažinu cukraus kiekį ir keičiu jį nerafinuotu, lydytas ghi sviestas arba alyvuogių aliejus keičia rafinuotą aliejų, pabandau padidinti daržovių kiekį. Taip gimsta jau mano skanumyno versija“.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Renata Ničajienė ir jos naujoji knyga
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Renata Ničajienė ir jos naujoji knyga

„Sezoninių skanumynų istorijų“ autorė jau kelis metus nebenaudoja baltų kvietinių miltų, rafinuotų riebalų ir cukraus.

Apie ingredientus: Pasak R.Ničajienės, apie sveikus skanėstus ji nekalba, tačiau yra įsitikinusi, jog skanumynai gali būti maistingi ir vertingi juos valgantiems, žinoma, su sąlyga, kad jiems naudojami kokybiški, kuo mažiau perdirbti ingredientai, sezoninės gėrybės. „Sezoninių skanumynų istorijų“ autorė jau kelis metus savo virtuvėje nebenaudoja baltų kvietinių miltų, rafinuotų riebalų ir cukraus.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Renata Ničajienė ir jos naujoji knyga
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Renata Ničajienė ir jos naujoji knyga

Paklausta, ar kviesdama rinktis alternatyvas taip nesuglumins skaitytojų, ji sako matanti, jog kokybiškesnių, sveikesnių ingredientų pasirinkimas jau tampa masine tendencija: „Kai parduotuvėse vyksta miltų išpardavimas, speltų miltai tirpsta labai greitai“, – juokiasi ji ir priduria neraginanti ieškoti ir naudoti ko nors itin reto. Kaip vienus „įmantriausių“ ingredientų ji įvardintų nebent matcha arbatos miltelius ar nekepintas ir nesūdytas pistacijas, kurių jau gali tekti paieškoti specializuotose parduotuvėse.

„Manau, mano naujosios knygos receptus būtų galima pavadinti paprasti, tačiau neprasti. Čia nėra jokių įmantrių technikų, triukų, tai kepiniai, kuriuos išbandžiau ne kartą, visi jie pavykę, todėl drąsiai rekomenduoju juos kitiems“, – sako nepaprastai gražios ir turiningos knygos autorė, kurios naują kūrinį tikrai norėsis atsiversti kiekvieną savaitgalį.

Jūsų dėmesiui – puikaus rudeniško kepinio iš knygos „Sezoninių skanumynų istorijos“ receptas:

Šokoladinis burokėlių pyragas su lazdynų riešutais

Pirmąjį savo šokoladinį burokėlių pyragą iškepiau prieš gerus septynerius metus, tik pradėjusi rašyti kulinarinį tinklaraštį. Beje, jis iki šiol tinklaraštyje yra vienas skaitomiausių receptų. Tuo metu pyragas su burokėliais ir šokoladu skambėjo gana keistai ir mano šeima jį kepant įtariai kraipė galvas, kol jo paragavo... Vos tik žmonės paragauja šio kepinio, išgaruoja visos abejonės. Burokėliai ir šokoladas – puiki pora!

Fotopastelė nuotr./Šokoladinis burokėlių pyragas su lazdynų riešutais
Fotopastelė nuotr./Šokoladinis burokėlių pyragas su lazdynų riešutais

Šis receptas nuo ankstesniojo gerokai skiriasi: sumažinau sviesto ir cukraus, visiškai iš recepto išbraukiau miltus, o vietoje jų į pyrago tešlą įmaišiau maltų lazdynų riešutų. Jie pyragui suteikia ne tik riešutinio skonio, bet ir kur kas daugiau rudeniškos nuotaikos.

Burokėlius šiam pyragui galite naudoti virtus arba keptus orkaitėje. Aš pati rudenį kas savaitę prisikepu burokėlių: suvynioju juos į kepimo popierių ar foliją ir kepu vidutinio karštumo orkaitėje apie valandą. Kepdami jie lengvai karamelizuojasi ir būna aromatingesni nei virti vandenyje. Taip ruoštus burokėlius šaldytuve galima laikyti apie savaitę ir visada po ranka turėti jau paruoštų maistui burokėlių salotoms, sriubai ar šokoladiniam burokėlių pyragui.

Fotopastelė nuotr./Rudens daržovės
Fotopastelė nuotr./Rudens daržovės
  • miltai – malti lazdynų riešutai (be glitimo)
  • riebalai – lydytas sviestas (angl. ghee) (be laktozės)
  • saldiklis – nerafinuotas cukranendrių cukrus
  • grynuolis – burokėliai

Ingredientai (20 cm skersmens formai)/kepimo laikas – 60 min.

  • 250 g virtų burokėlių;
  • 5 kiaušiniai;
  • 150 g nerafinuoto cukranendrių cukraus;
  • 200 g juodojo šokolado;
  • 150 g lydyto sviesto (angl. ghee);
  • 100 g lazdynų riešutų;
  • 1 šaukštas kakavos;
  • 1 šaukštelis vanilės esencijos;
  • žiupsnelis druskos.

glajui:

  • 100 g juodojo šokolado;
  • 100 ml migdolų pieno.

puošti:

  • liofilizuotų burokėlių miltelių;
  • sauja skrudintų lazdynų riešutų.
Fotopastelė nuotr./Šokoladinis burokėlių pyragas su lazdynų riešutais
Fotopastelė nuotr./Šokoladinis burokėlių pyragas su lazdynų riešutais

Gaminimas:

1. Paruoškite tešlą. Kiaušinių baltymus atskirkite nuo trynių. Baltymus iki standžių putų išplakite su žiupsneliu druskos. Juodąjį šokoladą sulaužykite ir ištirpinkite kartu su lydytu sviestu (ghi). Kiaušinių trynius išsukite su cukrumi ir plona srovele į juos pilkite sviesto bei šokolado masę. Lazdynų riešutus paskrudinkite vidutinio karštumo orkaitėje, patrindami tarp rankų nulupkite jų atšokusias odeles ir elektriniu trintuvu sutrinkite į miltus. Trintus riešutus ir kakavą suberkite į kiaušinių ir šokolado masę, gerai išsukite, pilkite vanilės esenciją ir įmaišykite burokine tarka sutarkuotus virtus arba orkaitėje keptus burokėlius. Tada į tešlą atsargiai įmaišykite išplaktus baltymus.

2. Kepkite pyragą. Pyrago kepimo formos dugną išklokite kepimo popieriumi. Formos šonus ištepkite sviestu ir apibarstykite kakavos milteliais. Supilkite paruoštą tešlą ir pašaukite kepti į įkaitintą iki 180 °C orkaitę 45 minutėms. Iškepusį pyragą palikite ant grotelių visiškai ataušti.

3. Puoškite pyragą. Šokoladą ištirpinkite migdolų piene. Ištirpusiu šokoladu apliekite atvėsusį pyragą, o jo viršų apibarstykite liofilizuotų burokėlių milteliais ir skrudintais lazdynų riešutais.

Fotopastelė nuotr./Šokoladinis burokėlių pyragas su lazdynų riešutais
Fotopastelė nuotr./Šokoladinis burokėlių pyragas su lazdynų riešutais

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?