Kaip 15min sakė restoranų „Forto dvaras“ vyriausiasis šefas Ramūnas Giraitis, šį valgį etnologai mini kaip sakralinį, turintį simbolinę prasmę – viena pagrindinių sudedamų jo dalių, grūdai, simbolizavo atsinaujinimą, vaisingumą, derlingumą. Jis ruoštas visoje Lietuvoje, o variacijos atskiruose regionuose priklausė nuo to, kokios auginamos grūdinės kultūros toje vietoje buvo populiaresnės.
Galima sakyti, jog mums pasisekė – įvairiausių grūdų, sėklų šiais laikais galima įsigyti nesunkiai, medus irgi tapęs kasdieniu produktu, tad kūčią pasiruošime nesunkiai. Puiku dar ir tai, jog šis patiekalas sveikas, maistingas, lengvai paruošiamas.
O R.Giraitis dalijasi kiek sumodernintu receptu, pagal kurį šis patiekalas ruošiamas jo atstovaujamoje restoranų grupėje (čia kūčia patiekiama nuo gruodžio pradžios iki Trijų Karalių šventės – kad spėtų paragauti visi norintys).
Ingredientai:
- 2 valg. šaukšt. virtų žirnių;
- 2 valg. šaukšt. virtų perlinių kruopų;
- 1 valg. šaukšt. medaus;
- 1 valg. šaukšt. pakepintų ir pasmulkintų lazdyno riešutų;
- 1 valg. šaukšt. saulėgrąžų (galite pakepinti);
- 1 valg. šaukšt. aguonų;
- 1 valg. šaukšt. moliūgų sėklų (galite pakepinti).
Gaminimas:
Visus ingredientus (tie, kurie buvo virti ar kepinti, turi būti atvėsinti) kruopščiai sumaišome. Galime dėti į indelius, paspausti ir apvertus išversti į lėkštes, galima patiekti platesnėse stiklo taurėse. Viršų papuošiame nesmulkintais riešutais. Patiekiame iškart.
Pastaba: šiame recepte naudojamus žirnius ir perlines kruopas galima keisti kitų kruopų mišiniu, svarbu, kad jos būtų išvirtos, o ne tiesiog išmirkytos.