Jau šešerius metus pora turi populiarią kavinę Užupyje, visai šalia šios vietos simboliu tapusio Užupio angelo. Į „Coffee1“ traukia ir vietiniai kavos gerbėjai, ir turistai. Tiesa, Skaidrė prasitaria, jog pastarųjų šiais metais stinga – pavyzdžiui, birželį turistų buvo net mažiau, nei gegužę. Ji taip pat pastebi, jog po karantinų maratono pasikeitė ir vietinių kavos mėgėjų įpročiai – jei iki pandemijos žmonės buvo įpratę trumpam stabtelėti nuo lėkimo ir su kavos puodeliu prisėsti prie staliuko, tai dabar vėl dominuoja kava išsinešti. „Žmonės taip ir sako: pripratom su kava apsukti ratą, pasivaikščioti, tai ir toliau taip darom“, – kavinės lankytojus cituoja pašnekovė.
Beje, pati pirmoji „Coffee1“ kavinė veikė visai ne Užupyje, o Pilies gatvėje, tiesa neilgai – nors gatvė gerais laikais turėjo gausius vietinių ir turistų srautus, patalpos ten buvo tokios mažytės, kad Skaidrės ir jos vyro Andrejaus idėjos tiesiog nebeišsiteko.
Iš prekybos ir didelių biudžetų – į „miniatiūrą“
„Žmonės dažnai mūsų klausia, gal mes ir anksčiau su maistu, su kava dirbome… Nieko panašaus, atėjom iš sričių, susijusių su prekyba. Dirbome ir vietinėse, ir tarptautinėse įmonėse, kai kur apyvartos buvo tikrai didžiulės… Vyras kurį laiką dirbo su eksportu, lakstė po visą pasaulį. Tačiau kai atsirado vaikai, tai labai pasijuto. Supratom, kad norisi kažko savo, mažiau to lakstymo. Kavinė buvo vyro idėja, jis pas mus ir yra idėjinis, o aš labiau stabdis, vis sakau – paskaičiuojam, pasvarstom, – juokiasi Skaidrė. – Tad po darbų dideliuose versluose atsidūrėm visiškoje miniatiūroje“.
Anot pašnekovės, pradžia kavinių versle buvo nelengva, o ir dabar nėra lengva, ypač turint galvoje karantino iššūkius. „Kartais aš sau tyliai pagalvoju, kada gi bus ta pradžios pabaiga...“, – tarsteli ji.
Reikia daryti taip, kaip patinka tau, nes visaip yra gerai, kiekvienas produktas turės savo pirkėją, tačiau visiems neįtiksi.
Dabar kavinės savininkai daug išmano apie kavą, savo vietai jie pasirinko kavos skrudintojų „Taste Map“ pupeles. Tačiau Skaidrė visai atvira, jog iki kavinės atidarymo ji nebuvo jokia kavos gurmanė. „Nei man čia gėda prisipažinti, nei ką, tačiau iki atidarant kavinę žinojau, kurioje degalinėje kava skanesnė, – juokiasi ji. – Pirmi dveji metai kavos pasaulyje buvo visiški savęs ieškojimai. Pradžioje atrodė – kas čia – tik kava, juk taip paprasta. Bet paprasta nebuvo. Daug dalykų mums nutiko per įvairius atsitiktinumus, susitikimus… Pamenu, kai tik susiradom pirmąsias patalpas, ėmėm ieškoti, kas gi čia mus pamokys, kaip tą kavą ruošti, kaip dirbti su aparatu. Sutarėm su vienais kavistais, su kitais… Ieškojome, mokėmės, galų gale, pasukome į rūšinės kavos pusę. Atsirado ambicija ieškoti savęs – to, kas mums patiems artima. Jei manęs dabar kas nors klaustų, nuo ko pradėti panašų verslą, sakyčiau, kad reikia daryti taip, kaip patinka tau, nes visaip yra gerai, kiekvienas produktas turės savo pirkėją, tačiau visiems neįtiksi.“
Prireikė skanėstų prie kavos
Įsikūrę patalpose Užupyje ir atsisakę pirmosios mažytės vietos Pilies gatvėje, sutuoktiniai greitai pamatė, kad greta kavos būtinai reikia ir šio bei to užkąsti – saldumynų, o vasarą būtinai ir ledų. Pradžioje manufaktūrinius ledus jie ėmė iš vienų nedidelių jų gamintojų, tačiau ilgainiui pamatė, jog kartais kyla iššūkių – tai ledų nebeužtenka, tai juos pernelyg greit išperka.... „Artėjant vasarai prieš ketverius medus iš tų ledų gamintojų sulaukėme žinutės, jog ledų jie nebetieks. O taip jau sutapo, kad ir patys buvom ėmę galvoti apie savus ledus. Tiksliau, tai vėl buvo mano vyro idėja. Susitarėm, kad jis pirks nediduką ledų gaminimo aparatą ir bandys pats juos virti“, – prisimena Skaidrė.
Andrejus eksperimentavo, žongliravo ingredientais ir ilgainiui jam pavyko sukurti išties puikius ledus, o per ketverius metus, anot Skaidrės, jie tikrai patobulėjo, tad valgytojai grįžta bei prašo ir pamėgtų ledų, ir ieško naujienų.
„Man pačiai būtent ledai yra geriausias desertas“, – apie asmenines simpatijas prasitaria Skaidrė. Dabar ledų kolekcijoje tokie patikrinti skoniai, kaip pistacijų, šokolado, mangų, vanilės – jų tiesiog negali nebūti. O kartais atsiranda ir įvairių eksperimentinių gaminių.
Kavininkai skeptiškai žvelgia į kavos desertus, tačiau mūsų ledai gerai buvo įvertinti net Kavos festivalyje.
Anot Skaidrės, vaikai labai mėgsta šokoladinius ledus. O jos vyras juos gamina dviejų tipų – švelnesnius, būtent ir orientuotus labiau į vaikus, o kiti yra su šokolado mase, jie intensyvesni. „Turime ir kavos skonio ledų, jie gaminami iš rūšinės kavos, pagal mūsų pačių receptą. Paprastai kavininkai skeptiškai žvelgia į kavos desertus, tačiau šie ledai buvo gerai įvertinti net Kavos festivalyje. Beje, juose yra ir kofeino, perspėjame apie tai tėvus, nutarusius paimti kavos ledų vaikams“, – pasakoja Skaidrė.
Šokolado iššūkiai
Ledai, akivaizdu, sezoninis saldumynas, žiemą lietuviai juos valgo vangiai, tad ir gaminti jų neverta, nebent šventėms. Tad, matyt, nieko keisto, jog Andrejui ir vėl šovė į galvą nauja idėja – gaminti šokoladą.