„Vištiena yra universali mėsa, kuriai tinka patys įvairiausi marinavimo ingredientai ir būdai, o ir laiko marinavimui reikia mažiausiai. Ši mėsa iš kitų išsiskiria ir tuo, kad greičiausiai iškepa. Jei esi alkanas ir nori kuo greičiau užvalgyti, reiktų rinktis būtent vištieną. Apibendrinant – tai mėsa, kurią lengva gaminti, gera dalintis“, – sako „Vilniaus paukštyno“ atstovas R. Čironis.
Nauja marinavimo tendencija: greičiau ir paprasčiau
Pasak R.Čironio, pastaruoju metu ryškėjanti tendencija rodo, kad visi nori kuo paprasčiau ir greičiau pamarinuoti mėsą. Taip pat žmonės nori išbandyti naujus skonius, todėl nebijo eksperimentuoti.
Kalbėdamas apie marinavimo būdus, naujų produktų kūrimo technologas išskiria du pagrindinius: „sausą“ ir „šlapią“. „Sauso“ marinavimo metu naudojami prieskonių mišiniai, kuriais įtrinama mėsa. „Prieskoniai geriau įsigers, jei marinuosite ilgiau, būtų gerai palaikyti ir per naktį“, – pataria R.Čironis.
„Šlapias“ marinavimas – tai būdas, kai su prieskonių mišiniais naudojamas aliejus, actas, sultys, vanduo ar kitas skystis. Pasak technologo, pastarasis marinavimo būdas yra greitas, todėl dažniausiai jis ir pasirenkamas – užtenka ir penkiolikos minučių: „Prieskonius sumaišai su pasirinktu aliejumi ar kitu skysčiu, supili į maistinį uždaromą (vadinamąjį zip) maišelį, sudedi vištienos dalis, „suplaki“, kad gerai susimaišytų, ir palieki. Kol įkuri kepsninę, mėsa spėja pasimarinuoti.“
Egzotiški marinatai su granatais ir trumais
Marinavimui kiekvienas gali pasirinkti savo mėgstamus prieskonius ir kitus ingredientus – vištienos nesugadins joks marinatas. „Tinka viskas, ką rasite savo namų virtuvėje: tiek klasikiniai marinavimo ingredientai – druska, pipirai, česnakai, tiek ir netradiciniai prieskoniai, vaisiai, uogos ar įvairiausių skonių aliejai“, – pataria R.Čironis.
Kaip sako technologas, vištiena – minkšta mėsa, tad nereikia papildomų ingredientų minkštinimui, bet norint suteikti papildomą skonį, aromatą, galima marinatą praturtinti įvairių vaisių natūraliomis sultimis, geriausia – citrusinių: citrinų, apelsinų ar greipfrutų.
Ieškantiems neįprastų, egzotiškų skonių, R.Čironis siūlo išbandyti marinatą su granatų sultimis: „Prie vištienos puikiai tiks šio vaisiaus gaivumas ir švelni rūgštelė. Marinatą pasigaminti paprasta – šviežiai išspaustas granatų sultis sumaišykite su pasirinktais prieskoniais ir įtrinkite mėsą.“
Eksperimentuojant su marinatais, technologas pataria rinktis egzotiškus aliejus, kurių galima rasti parduotuvių lentynose: „Šiuo metu populiari vištiena su trumų marinatu. Tad galima nusipirkti aliejaus su trumų skoniu ir juo pamarinuoti mėsą. Galėsite mėgautis švelniu, prabanga dvelkiančiu skoniu.“
Kaip kepti?
Kaip pažymi technologas, vištienos kepimo laikas priklauso nuo pasirinktos mėsos dalies ir dydžio. Kuo mažesnis gabaliukas – tuo trumpesnis kepimo laikas.
Kepant vištienos dalis su oda (pvz., sparnelius), kepimo metu reiktų jas atidžiau prižiūrėti, kad neapdegtų: dažniau pavartyti, tikrinti, kad nesiformuotų degėsiai. Kaip pataria R.Čironis, geriausia mėsą su oda kepti ant netiesioginės kaitros, tuomet ir mažiau rizikos, kad ji apdegs.
Kepdami vištienos dalis be odos (pvz., filė, šlaunų mėsą), taip pat stebėkite, kad neperkeptų, nes tokiu atveju mėsa gali išsausėti. „Filė užtenka pakepti po kelias minutes iš abiejų pusių. Taip pat rekomenduočiau iškepus atidėti į šoną, leisti kiek atvėsti. Tuomet mėsa bus dar sultingesnė“, – pataria technologas.
Su traškia glazūros plutele
Vištieną galima kepti suvyniojus į foliją, kepimo popierių, pamauti ant metalinio iešmo ar medinių iešmelių, ar dėti tiesiai ant kepsninės – rinkitės tokį būdą, kuris jums labiausiai patinka. Beje, medinius iešmelius, prieš suveriant mėsą, reiktų pamirkyti vandenyje, kad ant kepsninės nepradėtų degti.
Nuo kepimo būdo priklausys rezultatas – iškepusios mėsos skonis. „Jei norite apskrudusios mėsos, tuomet siūlyčiau ją dėti tiesiai ant kepsninės. Jei norite, kad mėsa troškintųsi savo sultyse, suvyniokite į foliją ar kepimo popierių. Tiesa, galima baigiant kepti išvynioti mėsą ir patepti ją glazūra, kad mėsą padengtų traški plutelė. Glazūrų būna pačių įvairiausių, rinkitės pagal savo skonį. Galima naudoti įvairių vaisių džemus, trintas uogas su medumi, įvairius padažus ir kt. Parduotuvėse galima įsigyti jau paruoštų glazūrų“, – rekomenduoja technologas.
Prie vištienos tinka ir įvairūs padažai: pomidorų, jogurtinis, tadžiki, graikiškas ir daug kitų. „Mano rekomendacija – jogurtinis padažas, kuris tinka labiausiai, neužgožia vištienos skonio, o tik jį papildo“, – teigia R.Čironis.
Pirkėjų laukia sezono naujienos
„Vilniaus paukštyno“ naujų produktų kūrimo technologas R.Čironis džiaugiasi, kad dėl vištienos universalumo galima sukurti vis kažką naujo, netikėto ir išskirtinio. Ne išimtis ir šis grilio sezonas.
Parduotuvėse jau galima rasti „Vilniaus paukštyno“ marinuotų produktų naujienų: tai viščiukų sparnelių peteliai trumų marinate, viščiukų sparnelių vidurinės dalys sūrios karamelės marinate, vištienos šlaunelės rūkytų paprikų ir obuolių marinate, marinuotos vištienos iešmeliai japoniškame marinate.
„Žinoma, mūsų asortimente klientai ras ir jau pamėgtus skonius“, – pažymi R.Čironis. „Vilniaus paukštyno“ asortimente – net keturių skirtingų marinatų šašlykai: su pipiriniu, sakartveliškais bei mėlynių marinatais, taip pat su česnakų ir alyvuogių aliejaus marinatu. Pasak R.Čironio, vasarą Lietuvoje taip pat itin mėgstamos marinuotos vištienos blauzdelės su česnakiniu marinatu ir kmynais.
„Pastebime, kad populiarėja ir marinuotos vištienos iešmeliai: mėsa jau paruošta iškart kepti, nereikia nei rankų teptis – imi iš pakuotės ir dedi tiesiai ant kepsninės“, – atskleidžia naujų produktų kūrimo technologas. „Vilniaus paukštyno“ asortimente, be šių metų naujienos – vištienos iešmelių japoniškame marinate – taip pat siūlomi ir iešmeliai su graikišku bei turkiškais marinatais.