Skirtingas vynas reikalauja ne tik kitokio dekantavimo, bet skiriasi ir priežastys, kodėl tai daroma. Pasak pašnekovo, kiekvienas vynas yra unikalus produktas ir tokios bendros taisyklės kaip valanda dekanteryje brandžiam vynui nėra visai teisingos.
Kokį vyną visada verta dekantuoti?
Tradiciškai dekantuojamas senas vynas siekiant atskirti jį nuo natūraliai susidariusių nuosėdų. „Seną vyną pilant iš butelio nuosėdos susimaišo ir gali būti nesmagu tokį vyną gerti. Tačiau tam, kad atskirtume nuosėdas, vyno nereikia ilgai laikyti dekanteryje. Perpilame – ir iš karto į taures“, – patarė A.Darasevičius.
Kita pagrindinė vynų grupė, kuriuos pravartu dekantuoti – stipraus skonio ir aromato vynai. Yra tokių galingų vynų, kuriems tiesiog reikia deguonies, kad šiek tiek atsiskleistų. Ypač pats galingiausias vynas, toks kaip: Bordeaux Grand Cru, Barolo, Barbaresco, Amarone, Brunello di Montalcino ar pakankamai jaunas, bet galingas Čilės bei Argentinos vynas.
„Jiems reikia oksidacijos, kad atsiskleistų aromatas, kuris yra šiek tiek uždaras. Kita vertus, jei jis būtų labai atviras, vynas būtų tiesiog trumpaamžis. Jis turi būti uždaras tam, kad galėtų gyvuoti ilgai ir skleistis po truputėlį“, – kalbėjo Someljė asociacijos prezidentas.
Vis dėlto, žinovas perspėja, kad dekantuojant nereiktų persistengti, o ir ne visiems vynams to reikia: „Turbūt daugelis yra patyrę, kad praleidęs pusvalandį taurėje, vynas tarsi dingsta. Jei dekantuojame labai seną vyną, per daug oksiduodami galime jį „nužudyti“ – gavęs per daug oro jis gali netekti aromato. Tuo tarpu supylę paprastą, keletą eurų kainuojantį vyną supylę į dekanterį, taurėje galite jo jau „neberasti“ – su juo geriau to apskritai nedaryti“.
Pagrindinės dekantavimo taisyklės
Svarbu atsiminti ir tai, kad laikas, kuris skiriamas dekantavimui, labai priklauso nuo paties vyno. „Jei perkate vyną už 10-15 eurų, tokį vyną jau galima ir verta dekantuoti. Tačiau dažniausiai tokių dalykų kaip vyno laikymas ar dekanterio vėsinimas nėra reikalingi. Iš butelio – į dekanterį, iš dekanterio – į taures, ir viskas bus gerai“, - kalbėjo A.Darasevičius.
Vis dėlto, jis pabrėžia, kad galingesnis vynas norėtų būti įpiltas į dekanterį ir šiek tiek jame pabūti: „Kai kalbame apie tokį vyną kaip Unico, turime atsižvelgti į jo niuansus ir pagal tai spręsti kiek laiko jam reiktų pabūti dekanteryje – šiam reiktų kokios valandėlės. Tačiau kai turime ant stalo tokį vyną, turime rasti ir laiko pasiruošti“.
Nors dažniausiai dekantuojamas raudonasis vynas, tai pravartu daryti ir su tam tikrais baltaisiais vynais. Vis dėlto jiems reikia tokio dekanterio, kuris užtikrintų, kad salytis su deguonimi nebus per ilgas. Baltojo vyno dekanteriai būna burbulo formos su mažesniu kakleliu, kad greitai perbėgęs vynas toliau būtų visas kartu.
„Didžiajai daliai vyno užteks to, kad jis bus perpiltas į dekanterį ir išpilstytas į taures. Jeigu palaikysime jį ten 15 minučių, jam to gali ir užtekti. Bet jei turite išties prašmatnaus vyno, tobuliausia būtų jį atkimšti ir laikyti butelyje visą dieną. Taip jis oksiduosis elegantiškiau. O posakis „reikia atkimšti prieš valandėlę“ yra nesąmonė, nes per valandą „pakvėpuos“ maždaug 5 viršutiniai centimetrai. Tada jau geriau tiesiog įpilti į taurę ir kartą pasukti“, – reziumavo Lietuvos Someljė Asociacijos prezidentas Arminas Darasevičius.