Kaip pastebi pranešime žiniasklaidai cituojama prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė, padažai salotoms gali būti gaminami ir iš riebesnių ingredientų – majonezo ar grietinės, tačiau vasarą labiau mėgstami lengvi, jau tapę klasika alyvuogių aliejaus ir balzamiko ar citrinos sultimis, garstyčiomis pagardinti padažai.
Padažo pagrindui galima naudoti trintą avokadą, mėtas, padažus saldinti ne tik tradiciniu medumi, bet ir agavų ar klevų sirupu.
„Vasarą dažniausiai norime lengvesnio maisto, todėl riebius, šaltąjam sezonui labiau būdingus salotų padažus keičia lengvesni. Juos pasigaminti galima iš įvairiausių ingredientų – tereikia nebijoti eksperimentuoti. Salotas galima gardinti ir graikišku jogurtu arba žolelių pagrindų ruoštais padažais, o norint jas padaryti dar išskirtinesnes, padažo pagrindui galima naudoti trintą avokadą, mėtas, padažus saldinti ne tik tradiciniu medumi, bet ir agavų ar klevų sirupu“, – pataria maisto ekspertė.
Ruošti jau prieš tūkstančius metų
Istoriniai šaltiniai liudija, jog dar babiloniečiai beveik prieš 2000 metų salotoms skaninti naudojo mums puikiai pažįstamus aliejų ir actą. Senovės Egipto gyventojai mėgo salotas pagardintas aliejumi, actu ir iš Azijos kraštų atsivežtais prieskoniais. O, pavyzdžiui, į majonezą panašūs salotų padažai, pasak istorinių šaltinių, debiutavo ant Prancūzijos didikų stalo daugiau nei prieš 200 metų.
Salotos, pagardintos įvairiausiais padažais, buvo mėgstamos Europos monarchų rūmuose. Karališkieji virėjai į ruošiamų patiekalų receptus įtraukė ir egzotiškus ingredientus, tokius kaip gėlių žiedlapiai. O, pavyzdžiui, Anglijos karaliaus Henriko IV mėgstamos salotos buvo gaminamos iš šviežių, kubeliais supjaustytų bulvių, sardinių ir įvairiausių žolelių užpilo. Škotijos karalienė Marija Stiuart pirmenybę teikė virtoms salierų šaknims, supjaustytoms kubeliais ir sumaišytoms su žalumynais. Jos gardintos kreminiu garstyčių užpilu ir kietai išvirtų kiaušinių gabalėliais.
V.Juodkazienė siūlo ir 5 skirtingus salotų padažų receptus. Šie padažai gaiviam patiekalui suteiks ne tik naujo skonio, bet ir aromato – teliks sumaišyti visus ingredientus ir užpilti juos ant mėgstamų daržovių.
Medaus ir garstyčių padažas
Ingredientai (4 porcijoms):
- 250 g graikiško jogurto;
- 60 ml ypač tyro alyvuogių aliejaus;
- 2 valg. šaukšt. Dižono garstyčių;
- 4 valg. šaukšt. medaus;
- 0,5 valg. šaukšt. jūros druskos;
- žiupsnelis maltų juodųjų pipirų;
- 3 valg. šaukšt. citrinos sulčių;
- 1 susmulkinta česnako skiltelė.
Citrinų, bazilikų ir jogurto padažas
Ingredientai (4 porcijoms):
- 200 g jogurto;
- 0,25 valg. šaukšt. jūros druskos;
- 0,5 valg. šaukšt. česnakų miltelių;
- 3 valg. šaukšt. citrinų sulčių;
- 5 g smulkintų šviežių bazilikų.
Agavų ir balzamiko padažas
Ingredientai (4 porcijoms):
- 4 valg. šaukšt. balzaminio acto;
- 4 valg. šaukšt. agavų sirupo;
- 1 valg. šaukšt. Dižono garstyčių;
- 8 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
- 0,5 valg. šaukšt. druskos;
- 0,25 valg. šaukšt. maltų juodųjų pipirų.
Avokadų padažas
Ingredientai (4 porcijoms):
- 1 nuluptas ir sutrintas avokadas;
- 1 skiltelė česnako;
- 0,5 valg. šaukšt. druskos;
- 0,5 valg. šaukšt. maltų juodųjų pipirų;
- 6 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
- 1 valg. šaukšt. šviežių kalendrų;
- 1 žaliosios citrinos (laimo) sultys.
Mėtų ir žaliųjų citrinų padažas
Ingredientai (4 porcijoms):
- 1 žaliosios citrinos (laimo) sultys;
- 100 ml alyvuogių aliejaus;
- 10 g smulkintų mėtų lapelių;
- 2 valg. šaukšt. medaus;
- žiupsnelis druskos;
- žiupsnelis maltų juodųjų pipirų.