„Vaikai tikrai mėgsta gaminti kartu, tad kuo daugiau nuotykių virtuvėje, tuo smagiau! Tai ne tik nepamirštamas šeimos laikas, kupinas naujų atradimų ir pažinimų, tačiau ir puiki galimybė augti bei tobulėti vaikui“, – pasakoja B. Garuckė.
Kodėl sumuštiniai?
Anot tinklaraštininkės, sumuštiniai yra puikus pasirinkimas, norint leisti vaikams patiems savarankiškai pažaisti virtuvėje – juos lengva pagaminti ir smagu sudėti kuo daugiau ingredientų.
„Sumuštinius gaminti ne tik lengva, bet ir saugu – jiems dažniausiai nereikia nei viryklės, nei orkaitės, tad vaikai drąsiai gali ruošti savo skaniausią sumuštinį ne tik su mama ar tėčiu, bet ir patys savarankiškai. Taip pat gaminant sumuštinius smagu eksperimentuoti – galima rinktis iš daugybės skirtingų ingredientų, kaskart mėgaujantis visu kitu sumuštinio variantu. Be to, vaikai dievina sumuštinius, tad išmokę juos pasigaminti patys, tikrai savimi džiaugsis bei didžiuosis“, – priduria tinklarašininkė.
Kokius ingredientus ir duoną rinktis?
Sumuštinyje telpa daug skirtingų ingredientų, apie kurių naudą organizmui galima pradėti mokyti vaikus. Todėl sumuštinių dirbtuvės – tai ir puiki edukacija, kaip atskirti sveikatai palankius produktus nuo mažiau naudingų.
„Sumuštinis mūsų namuose – dažnas svečias, todėl turime keletą rūšių duonos jiems ruošti. Būtent nuo jos pasirinkimo ir siūlyčiau pradėti. Šįsyk į pagalbą pasitelkėme duoną „Jorė“, kuri mūsų virtuvėje karaliauja bene dažniausiai. Visada vadovaujamės paprasta kompromisų taisykle – duona turi būti ir gardi, patikti mažajai valgytojai, tačiau ir pakankamai maistinga. Todėl renkamės duonos gaminius su saulėgrąžų sėklomis, linų sėmenimis. Tokiu pat principu konstruojame ir sumuštinius – jie turi būti ne tik gardūs, bet ir maistingi. Todėl leidžiame sau improvizuoti ir išnaudojame daržovių bei vaisių spalvas, raštus“, – pasakoja B. Garuckė.
Kodėl taip svarbu mokyti vaikus gaminti?
Leisdami vaikams kartu ar savarankiškai gaminti, suteikiame jiems ne tik galimybę labiau pažinti skirtingus skonius bei ingredientus, tačiau kartu juos laviname bei ugdome:
- Gamindami vaikai daugiau sužino apie mitybą bei sveikos mitybos įpročius;
- Įgauna didesnį pasitikėjimo savimi jausmą;
- Įgyja daugiau savarankiškumo;
- Lavina smulkiąją motoriką, gamindami sumuštinius, rinkdamiesi ingredientus ar naudodami skirtingus įrankius;
- Daugiau išmoksta apie pačius produktus, jų skonius;
- Pajaučia didesnę meilę maisto gaminimui.
Kaip gaminti sumuštinius kartu su vaikais?
Anot B. Garuckės, svarbiausia leisti vaikams improvizuoti. Paruoškite kelias lėkštes su skirtingais ingredientais – tegu vaikas pats renkasi duoną, užtepą, daržoves, salotas, sūrius ar mėsą. Taip vaikus paskatinsite įsitraukti į gaminimo procesą, paversdami jį smagiu žaidimu, kurį žaisti norėsis dar tikrai ne kartą, o ir mokytis žaidžiant tikrai lengviau bei įdomiau.
„Taip pat taip gamindamas vaikas supras, kad gali rinktis, labai svarbu jam tai leisti. Juk dažnai vaikai labiausiai nori dalykų, kurių jiems negalima. Todėl rinkdamasis, ragaudamas, bandydamas jis atras ir naujus mėgstamus skonius, pažins daugiau produktų. Be to, gamindami sumuštinius kartu su vaikais galite juos nustebinti ir smagiais bei žaismingais sumuštiniais, kurie yra ne tik maistingi, bet ir priverčiantys nusišypsoti! Juos pagaminti labai paprasta – pabandykite į šį procesą įtraukti ir vaikus, pamatysite, kiek daug kūrybiškumo yra pas mažuosius. Bus smagu, pažadame!“, – tikina tinklarašininkė.
4 smagūs sumuštinių receptai
B. Garuckė dalijasi keturiais linksmais sumuštinių dirbtuvių receptais su „Jorė“ duona, kurie, anot tinklaraštininkės, sukėlė gausybę linksmų emocijų, juokų, ginčo ir gardžių akimirkų.
1. Padykęs sumuštinis su morkų garbanomis
Ingredientai: kelios riekutės tamsios „Jorė“ duonos su saulėgrąžomis, gabalėlis sviesto ar kitos mėgstamos užtepėlės, keli griežinėliai servelato dešros, keli agurko griežinėliai, kelios alyvuogės, 1-2 morkos, keli šiaudeliai saldžiosios paprikos.
Duonos riekutes ištepkite sviestu ar užtepėle ir uždėkite dešros riekutes. Papuoškite sumuštinius agurkų ir alyvuogių akimis, paprikos šypsena ir morkų juostelių garbanomis.
2. Koketiškas sumuštinis su salotų garbanomis
Ingredientai: kelios riekutės šviesios „Jorė“ duonos su sėklomis, gabalėlis sviesto ar kitos užtepėlės, kelios riekutės mėgstamo apvalaus sūrio, kelios riekutės dešros ar kumpio, kelios alyvuogės, keli ridikėliai, sauja šviežių salotų lapų.
Duonos riekutes ištepkite sviestu ar užtepėle ir uždėkite sūrio riekeles. Papuoškite sumuštinius alyvuogių griežinėlių akimis, dešros ar kumpio šypsena, salotų garbanomis ir keliais ridikėlių kaspinėliais.
3. Rimtas sumuštinis su morkų plaukais
Ingredientai: kelios riekutės tamsios „Jorė“ duonos su saulėgrąžomis, keli šaukštai humuso, kelios morkos, keli ridikėliai, kelios alyvuogės.
Duonos riekeles ištepkite humusu. Papuoškite sumuštinius ridikėlių bei alyvuogių akimis, paprikos nosimi ir morkų lazdelių plaukais.
4. Saldusis sumuštinis su šilauogių garbanomis
Ingredientai: kelios riekutės šviesios „Jorė“ duonos su sėklomis, keli valg. š. riešutų sviesto, keli griežinėliai banano, kelios šviežios ar šaldytos avietės, kelios saujos šviežių šilauogių.
Ant duonos riekučių tepkite riešutų sviestą. Papuoškite sumuštinius banano ir šilauogių akimis, avietės lūpomis ir šilauogių plaukais.