E.Wołkanowska-Kołodziej pastebi, kad Lenkijoje per Velykas stalai tiesiog nukraunami saldumynais: ant stalo gali būti ir boba, ir įvairiais raštais išmarginti mozūrai (stačiakampis trapios tešlos pyragas su kremu), ir varškės pyragas, ir pyragas su aguonomis. Apie Balstogę, Suvalkus, kur gyvena daugiau stačiatikių, populiarios ir tradicinės varškės paschos.
„Kai mano vyras pirmą kartą iš Lenkijos atvažiavo į Vilnių Velykų švęsti, jam buvo nuostabu, kad turime tiek daug mėsos, o saldumynų tiek nedaug“, – juokiasi E. Wołkanowska-Kołodziej.
Ji prisimena, kad vaikystėje tėvų namuose Velykoms buvo kepamas paprastas mielinis kvietinių miltų pyragas, kartais pagardintas razinomis. Bobos ir mozūrai (trapios tešlos pyragas su kremu) esą imti kepti tik po Nepriklausomybės, kuomet atsirado galimybė matyti lenkiškus televizijos kanalus, iš Lenkijos ėmė keliauti žurnalai su receptais, atsirado internetas. „Vietiniai lenkai ėmė dalintis lenkiškais receptais. Man atrodo, dabar lenkai čia, Vilniuje, gamina daug panašių valgių“, – svarsto moteris.
Tačiau, nepaisant lenkiškų stalų turtingumo, E. Wołkanowska-Kołodziej pastebėjimu, mūsų išskirtinumas – draugiškumas. „Vilniuje yra mada, kad eini į svečius, ir kažką atsineši: margučių ar pyrago, jei per Velykas. Lenkijoje nieko nenustebinsi, jei ateisi tuščiomis“, – kaimynų kultūrų skirtumus pasakoja vilnietė.
Velykų boba
Ingredientai:
- 0,5 kg miltų;
- 10 kiaušinių trynių;
- 100 g cukraus;
- 100 g sviesto;
- 1 stiklinė pieno;
- 250 g razinų;
- 60 g šviežių mielių;
- 0,5 a. š. druskos;
Glajui ir papuošimui:
- 1 citrina;
- 250 g pudrinio cukraus;
- apie 5 v. š. smulkintų apelsinų cukatų (arba razinų).
Gaminimas:
1. Razinas užpilkite šiltu vandeniu ir palikite pamirkti.
2. Dubenyje sumaišykite miltus, trynius, cukrų ir druską. Supilkite šiltą pieną, įdėkite mielių ir viską minkykite apie 15 minučių.
3. Sudėkite razinas ir supilkite šiltą (bet ne karštą) tirpintą sviestą ir dar 15 minučių paminkykite.
4. Tešlą maždaug valandai padėkite šiltai – kol 2–3 kartus išaugs.
5. Kepimo formą ištepkite sviestu ir pabarstykite džiūvėsėliais. Sudėkite tešlą. Tradicinė boba yra aukštas apvalus pyragas, bet jei tokios formos neturite, rinkitės pagal galimybes. Tačiau skarda būtinai turi būti didesnė, nes kepdamas pyragas gerokai išaugs.
6. Kiškite bobą į 175 laipsnių orkaitę ir kepkite 50–60 minučių. Mediniu pagaliu patikrinkite, ar boba iškepusi: jei iš pyrago ištrauktas pagaliukas sausas – pyragas iškepęs.
7. Kol pyragas vėsta, pasiruoškite glajų jam papuošti. Prikaistuvyje pašildykite citrinų sultis (neužvirkite), suberkite dalį smulkintų cukatų ir maišydami suberkite miltinį cukrų. Pamaišykite, kol glajus ims tirštėti.
8. Glajumi apipilkite pyragą, viršų papuoškite cukatų gabaliukais.
9. Mielinė boba gana greitai džiūsta, tad pyragą patariama laikyti uždengtą.
Ewa Wołkanowska-Kołodziej – kultūros antrolopologė ir žurnalistė. Ji yra išleidusi bendrą savo ir šviesios atminties mamos Genowefos Wołkanowskos kūrinį – istorijų ir receptų knygą „Wilno. Rodzinna historia smaków“ (liet. „Vilnius. Šeimos skonių istorija“).