Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Vaidos perlinių kruopų ir džiovintų baravykų sriuba: sušildys ir pamaitins

„Perlinių kruopų ir džiovintų baravykų sriuba yra būtent tai, ko reikia žiemą, kai šildantis, jaukus ir sotus maistas yra daug labiau pageidaujamas ant stalo nei lengvos salotėlės“, – sako Vaida Bernatavičienė, tinklaraščio „Karšta košė“ kūrėja.
Perlinių kruopų sriuba su džiovintais baravykais
Perlinių kruopų sriuba su džiovintais baravykais / Vaidos Bernatavičienės nuotr.

„Tuo pačiu labai svarbu, kad tas sotus maistas nebūtų riebus bei apsunkinantis, o stiprinantis mūsų organizmą ir padedantis kovoti su įvairiausiais virusais. Ir visų svarbiausia – tai turi būti skanus maistas, kad nei savęs, nei šeimynos nereikėtų įtikinėti patiekalo nauda sveikatai, o papildomas samtis sriubos pats įšoktų į lėkštę.

Prisipažinsiu, ilgą laiką buvau primiršusi perlines kruopas. Dukros nuolat kartodavo, kad jų nemėgsta, o pusę savaitės dviem valgyti tą pačią sriubą ne itin viliojantis reikalas. Bet vieną dieną pati labai užsinorėjau perlinių kruopų ir nusprendžiau surizikuoti, juk ką gali žinoti, gal pasikeitė preferencijos. Daug vilčių nepuoselėjau, bet paragavusios šios sriubos mergaitės kardinaliai pakeitė nuomonę ir mes išsiaiškinome ankstesnę nemeilės priežastį – mokyklos maistas. Kaip ir nieko naujo, tiesiog eilinė pamoka, kad nereikia pasitikėti išankstiniais nusistatymais.

Perlinėse kruopose yra visų augančiam organizmui būtinų medžiagų, todėl jas ypač rekomenduojama įtraukti į mitybos racioną auginantiems vaikus. Jose yra itin daug fosforo, o jis yra būtinas normaliai medžiagų apykaitai, gerai protinei ir raumenų veiklai. Be fosforo perlinėse kruopose gausu kalio, magnio, geležies, cinko, B grupės vitaminų, antioksidantų, o didelis kiekis beta gliukano padeda išlaikyti cholesterolio balansą.

Perlinėse kruopose yra tirpių bei netirpių skaidulų, kurios gerina žarnyno veiklą ir stiprina imuninę sistemą. Retai randamą mineralą seleną, kuris saugo organizmą nuo uždegimų, šiose kruopose jūs taip pat rasite. Ir pabaigai, pasirodo, reguliarus perlinių kruopų vartojimas ne tik pagerins organizmo sveikatą, bet ir padės išlaikyti odos grožį. Jose esantis didelis aminorūgšties lizino kiekis aktyviai dalyvauja kolageno sintezėje, kuris padeda išlaikyti odos elastingumą bei užkerta kelią raukšlių susidarymui.

Prieš gaminant keli praktiniai patarimai. Sriubos likučius (jeigu tokių bus) atvėsinkite iki kambario temperatūros ir uždengę dangčiu laikykite šaldytuve. Kitą dieną kruopos bus labiau išbrinkusios ir sriuba gali priminti troškinį, todėl jeigu norite skystesnės konsistencijos, šildydami praskieskite ją sultiniu. Tam puikiausiai tiks ir sultinys iš kubelio. Jeigu neturite džiovintų baravykų, keiskite juos kepintais pievagrybiais (apie 200 g), tik į sriubą juos dėkite pačioje pabaigoje.

Vaidos Bernatavičienės nuotr. /Perlinių kruopų sriuba su džiovintais baravykais
Vaidos Bernatavičienės nuotr. /Perlinių kruopų sriuba su džiovintais baravykais

Šildančios, sočios, skanios bei sveikos perlinių kruopų ir džiovintų baravykų sriubos!

Jums reikės:

  • 150 g perlinių kruopų,
  • apie 40 g džiovintų baravykų (viena dosni sauja),
  • 1 didesnio svogūno,
  • 1 didelės česnako skiltelės,
  • 1 vidutinio dydžio morkos,
  • 1 vidutinio dydžio saliero stiebo,
  • apie 200 g bulvių (svoris nurodytas nuluptų bulvių),
  • 100 g šaltai rūkytos šoninės,
  • 1,5 l gero naminio vištienos arba daržovių sultinio,
  • 300 ml skysčio, kuriame mirko baravykai,
  • 0,5 arbatinio šaukštelio džiovinto čiobrelio,
  • 1 lauro lapo,
  • 2 žirnelių kvapniųjų pipirų,
  • 1,5 šaukšto smulkiai sukapotų plačialapių petražolių,
  • 1 arbatinio šaukštelio šviežiai spaustų citrinos sulčių,
  • 1 šaukšto sviesto (gali neprireikti, jeigu šoninė riebi),
  • 1 šaukšto alyvuogių aliejaus (gali neprireikti, jeigu šoninė riebi),
  • druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų,

Kaip gaminti:

1. Perlines kruopas suberkite į dubenėlį, užpilkite šaltu vandeniu ir palikite išbrinkti, kol ruošite likusius produktus. Kruopas galite užmerkti ir iš vakaro ar prieš kelias valandas.

2. Džiovintus baravykus išmirkykite vandenyje. Jeigu mirkysite per naktį, tuomet užpilkite šaltu vandeniu ir paslėkite nedidele lėkštele. Jeigu tą pačią dieną, tuomet užpilkite verdančiu vandeniu ir paslėkite (kol supjaustysite daržoves, grybai išmirks).

3. Į vieną dubenėlį sudėkite smulkiai supjaustytą svogūną bei česnaką. Į kitą nedideliais kubeliais supjaustytą morką ir saliero stiebą.

4. Į lėkštę sudėkite mažais kubeliais supjaustytą šoninę.

5. Bulves nuskuskite, kruopščiai nuplaukite, supjaustykite didesniais gabalėliais ir užpilkite šaltu vandeniu, kad nepajuoduotų.

6. Šoninę suberkite į šaltą puodą, kuriame virsite sriubą ir retkarčiais pamaišydami kaitinkite ant vidutinės mažos ugnies, kol išleis visus riebaliukus ir gražiai apskrus. Priklausomai nuo šoninės riebumo bei gabaliukų dydžio procesas užtruks apie 20 minučių.

7. Jeigu šoninė neriebi ir puode išsiskyrė mažai riebaliukų, įdėkite šaukštą sviesto. Į puodą suberkite smulkiai supjaustytą svogūną su česnaku ir retkarčiais pamaišydami kepkite apie 5 minutes, kol suminkštės. Neleiskite apskrusti.

8. Į puodą suberkite morką, saliero stiebą, džiovintus čiobrelius ir kartkartėmis pamaišydami kepkite apie 8-10 minučių (neapskrudinkite). Jeigu daržovės sausos, įpilkite šaukštą aliejaus.

9. Išmirkusius grybus nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu ir nusausinkite. Grybų sunką perkoškite per tankų, medžiaginį sietelį arba marlę ir atidėkite (sriubai reikės apie 300 ml sunkos). Grybus smulkiai supjaustykite.

10. Kol kepa daržovės pasiruoškite perlines kruopas. Vandenį, kuriame mirko kruopos nupilkite, užpilkite švariu ir gerai perplaukite. Procesą pakartokite kelis kartus, tuomet supilkite kruopas ant sietelio ir palikite, kad nuvarvėtų.

11. Ant daržovių suberkite smulkintus džiovintus baravykus ir retkarčiais pamaišydami kepkite dar apie 2-3 minutes.

12. Į puodą suberkite perlines kruopas, bulves (be vandens, kuriame mirko), įdėkite lauro lapelį, kvapniuosius pipirus, įberkite žiupsnelį druskos, pipirų ir viską išmaišykite. Kepkite apie 2 minutes.

13. Daržoves ir kruopas užpilkite sultiniu bei 300 ml džiovintų grybų sunkos. Viską išmaišykite, padidinkite ugnį iki aukštos ir užvirkite.

14. Sriubai užvirus nugraibykite paviršiuje iškilusias putas, sumažinkite ugnį iki vidutinės mažos, puodą pridenkite dangčiu (neuždenkite pilnai) ir virkite apie 35-40 minučių, kol kruopos bus minkštos. Sriuba turi virti lėtai ir ramiai kunkuliuoti, todėl esant reikalui sumažinkite ugnį.

15. Išvirusią sriubą nuimkite nuo ugnies ir paragaukite ar netrūksta druskos, pipirų. Į puodą suberkite 1 šaukštą smulkintų petražolių, citrinos sultis, išmaišykite ir uždengę dangčiu leiskite sriubai 10 minučių pailsėti, kad susibalansuotų visi skoniai.

16. Pailsėjusią sriubą pilkite į lėkštes ar dubenėlius, ant viršaus užberkite smulkintų petražolių ir tiekite.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos