Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių: serbentai, voveraitės, krapai, varškės sūris. Ir visa tai tampa Italija

Atvykome į Lietuvą ir čia svilina kaitra. Kai lauke karšta, nesinori sėdėti virtuvėje ir gaminti sudėtingus patiekalus. Apsilankę Druskininkų turguje perkame įdomiausius lietuviškus ingredientus iš vietos ūkininkų.
Jurga ir Paulius Jurkevičiai ir jų ruoštas patiekalas
Jurga ir Paulius Jurkevičiai ir jų ruoštas patiekalas / Jurgos Jurkevičienės, Juliaus Kalinsko nuotr.

Vakarienės metu turime gauti vitaminų ir polifenolių porciją. Ypač tai svarbu, kai karšta ir organizmas kasdien praranda gausybę kalio ir magnio resursų. Šią kaitrią vasaros dieną Druskininkų turguje atradome įdomių produktų, iš kurių sudėliojome gerą vakarienės valgiaraštį.

Labiausiai gundantis ir maistingas produktas, kurį perkame Druskininkų turguje arba tiesiog kelyje Vilnius–Druskininkai, yra voveraitės.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pakelėse parduodamos miško gėrybės
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pakelėse parduodamos miško gėrybės

Italijoje jų sapore – kvapas ir skonis kur kas menkiau išreikštas nei lietuviškų. Nors šįmet grybų surinkėjai skundžiasi sausra ir teigia, kad voveraitės mažiau sultingos nei pernai. Lyginant galletti – voveraičių kainą, Lietuvoje už jas mokame perpus pigiau nei Italijoje. Todėl nepraleidžiame progos vasaros metu jų prisivalgyti iki soties.

Gaminame įvairiausiais metodais, bet pats populiariausias šiek tiek gąsdina mūsų draugus dzūkus – nė vienų grybų neverdame. Juos nuplauname ir išgariname. Vėliau jau nusausintus gausiai pašlakstome mūsų tyruoju alyvuogių aliejumi ir trumpai pakepiname. Džiaugiamės, kad organizmą papildėme polifenoliais, jų karštą vasarą grybuose – gausu. Aliejuje pakepintus grybus naudojame žalių lapelių salotoms, kurias Italijoje valgome kasdien, tik pagardintas įvairiais ingredientais.

Druskininkų turguje kasdien perkame vis kitas uogas – juoduosius ir raudonuosius serbentus, agrastus, gervuoges, bruknes, spanguoles, žemuoges, mėlynes, šermukšnius. Šios uogos Italijoje taip pat kur kas blankesnio skonio, tačiau gerokai brangesnės.

Mūsų salotoms šį kartą panaudojome ponios Monikos savo sode surinktus raudonuosius serbentus. Jie buvo nepaprastai saldūs – juk šįmet lietuviška vasara nesiskundė saulės stoka, puikiai sunoko visos uogos. Uogų augintojai džiaugiasi, kad anksti sunoko net vynuogės ir cukraus jose kur kas daugiau nei ankstesnių vasarų derliuje. Salotų kompoziciją paryškinome ir Vilijos Druskininkų turguje parduodamais lazdyno riešutais.

Bet mūsų salotos išėjo pernelyg dietiškos, pernelyg lengvos ir nesočios. Nesame vegetarai ir niekada jais nebūsime. Todėl mūsų žvilgsnis turguje užkliuvo už ponios Genutės parduodamų puikių riebių varškės sūrių. Vos už 2 eurus nusipirkome visą kvapnų sūrį. Sutrupinome sūrių skaldymo peiliuku ir mūsų salotos pagyvėjo balta spalva. Ir tapo kur kas sotesnės.

Lietuvoje mūsų mėgstama prieskoninė žolė, kurios Italija, deja, neturi, tai – krapai. Iš vietos ūkininkų pirkti krapai smulkiai sukapoti mūsų virtuvėje paskleidžia nenusakomą aromatą. Nežinome jų cheminės sudėties, bet jų skonis grybams ir sūriui suteikia ypač elegantišką prieskonį. Krapus naudojome ir brusketai, kurią pirmąsyk paskaninome ne parmezano, avies ar ožkos sūriais iš Italijos, bet tuo pačiu ponios Genutės varškės sūriu. Nustebome sužinoję, kaip puikiai jis dera su tyru alyvuogių aliejumi.

Mūsų vakarienės stalą atnaujino ir Dzūkijos kelyje įsigytas gaivus gėrimas. Atšaldėme jį iki 12 laipsnių ir pirmąkart juo pakeitėme mineralinį vandenį. Tikriausiai jau atspėjote – tai nuostabi beržų sula, kuri numalšino troškulį ir paryškino žalių salotų lapelių skonį.

Beržų sulą pirmąkart gėrėme vakarienės metu iš brangios vyno taurės.

Žalių lapelių salotos su serbentais, voveraitėmis, krapais ir varškės sūriu

Ingredientai (4 asm.):

  • 180 g įvairių žalių salotų lapelių (tinka sultenė, špinatų lapeliai ir visi kiti, kokius rasite);
  • pluoštelis krapų;
  • 200 g raudonųjų serbentų;
  • 16 stambesnių voveraičių;
  • 16 lazdyno riešutų;
  • 400 g varškės sūrio;
  • 1 citrina.
  • tyro alyvuogių aliejaus.

Gaminimas:

1. Švariai po šaltu vandeniu nuplaukite salotų lapelius, palikite išdžiūti.

2. Nuplaukite voveraites

3. Įkaitinkite keptuvę, sudėkite voveraites, laikykite ant ugnies, kol išgaruos visas vanduo.

4. Kai voveraitės taps sausos įpilkite tyro alyvuogių aliejaus, trumpai pakepinkite, pasūdykite, pabarstykite šviežiai maltais juodaisiais pipirais.

5. Ant žalių lapelių išspauskite citrinų sultis, pašlakstykite tyru alyvuogių aliejumi, atsargiai išmaišykite. Sudėkite lapelius į lėkštę.

6. Nuplaukite ir išdžiovinkite raudonuosius serbentus. Sukapokite gabaliukais varškės sūrį.

7. Ant žalių salotų lapelių sudėkite varškės sūrio gabaliukus. Ant sūrio pabarstykite serbentus ir lazdyno riešutus. Išdėliokite šiltas voveraites

8. Patiekdami pabarstykite salotas smulkintais krapais.

Jurgos Jurkevičienės nuotr./Žalių lapelių salotos su serbentais, voveraitėmis, krapais ir varškės sūriu
Jurgos Jurkevičienės nuotr./Žalių lapelių salotos su serbentais, voveraitėmis, krapais ir varškės sūriu

Bruschetta su voveraitėmis, varškės sūriu ir krapais

Ingredientai (4 asmenims po 2 brusketas):

  • 2 pailgi baltos duonos rageliai;
  • 0,5 kg voveraičių;
  • 100 g varškės sūrio;
  • pluoštelis krapų;
  • skiltelė česnako;
  • tyro alyvuogių aliejaus.

Gaminimas:

1. Perpjaukite pusiau baltos duonos ragelius, pakepinkite ant ketaus keptuvės minkštąja puse į apačią. Lengvai brūkštelėkite česnako skiltele.

2. Švariai nuplaukite voveraites.

3. Įkaitinkite keptuvę, sudėkite voveraites, išgarinkite vandenį. Įpilkite tyro alyvuogių aliejaus, šiek tiek pakepinkite voveraites, pasūdykite, pabarstykite šviežiai maltais juodaisiais pipirais pipirais.

4. Išdėliokite voveraites ant kepintos duonos, sutrupinkite varškės sūrį ant voveraičių, pabarstykite krapais.

5. Patiekdami lėkštėje pašlakstykite tyru alyvuogių aliejumi.

Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Bruschetta su voveraitėmis, varškės sūriu ir krapais
Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Bruschetta su voveraitėmis, varškės sūriu ir krapais

Jurga ir Paulius Jurkevičiai yra Italijos „Foreign Press“ asociacijos „Skonio grupės“ nariai, tarptautinio gastronominės žurnalistikos konkurso „Madre Mediterranea“ konkurso laureatai. Jie pristato itališkos virtuvės paslaptis tiesiai iš Romos: Jurga aiškina, kaip gaminti autentiškus Italijos regionų patiekalus, Paulius pateikia gastronominius komentarus apie patiekalo istoriją, sveikatingumą, keistenybes ir derinimą su vynu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?