Ar esate ką girdėję apie Šakių rajono Prūselių kaimą? Ritinių kaimą? Ne? Tuomet kaži ar mėgstate sūrį, nes šis zanavykiškas kraštas būtent jais ir garsėja.
Prieš 20 metų, kuomet smogė žemės ūkio krizė, į nematytas žemumas nukrito pieno supirkimo kaina ir prasidėjo kalbos apie tai, kad pieno nebebus kam priduoti, karvutes auginantys vietos gyventojai nusprendė patys pagaminti pieno produktų ir juos pardavinėti.
O kadangi kiekvienos gaspadinės sūris skyrėsi, kilo idėja suorganizuoti pirmąją sūrių šventę, kurioje ūkininkės galėtų ne tik užsidirbti, bet ir pademonstruoti savo kulinarinę išmonę.
Aktyvios kaimo bendruomenės sumanytos rugpjūtį vykstančios gaspadinių varžytuvės išaugo į gražią kasmetinę tradiciją, tapusią Prūselių išskirtinumu.
„Mus žino kaip sūrių kraštą. Dalyvaudavo šventėje iki 25 gaspadinių iš rajono. O pastaruoju metu – tik Ritinių bendruomenės centras ir mano kaimynė“, – pajuokavo centro virtuvėje mus pasitikusi vietos gyventoja Elena Kavaliauskienė.
Anot jos, kadangi garsas apie sūrių kraštą sklido plačiai, prieš dešimtmetį nuspręsta imtis dar vienos veiklos – pradėtos organizuoti kulinarinės edukacijos, kurių metu pasakojama sūrio atsiradimo istorija, slegiami bei mušami sertifikuoti tautinio paveldo produktai – kaimiškas sūris bei sviestas, ragaujamos pasukos ir išrūgos, nemažai šmaikštaujama ir juokiamasi.
Medinius įrankius Ritinių bendruomenės centro „Sūrių namams“ pagamino meistras iš Marijampolės.
„Tęsime edukacijas, kol bus įdomu žmonėms. Tai neatlygintina visuomeninė veikla, tad nuolat reikia žmonių, kurie moka uždegti kitus. Iš pradžių veiklos bendruomenėje buvo daugiau. Problema – žmonės sensta ir baigiam išsinaikinti karves“, – užkaisdama 12 litrų puodą su šviežiai pamelžtu, nenugriebtu pienu, kurio atsinešė iš namų, šyptelėjo Elena.