Baltagūžis kopūstas
Švelniai žalios spalvos kopūstai – patys populiariausi. Jų skonis svyruoja nuo beveik saldaus iki aštraus, priklausomai nuo rūšies. Baltagūžiai skanūs gaminant šviežias salotas, jie tinka sriuboms, troškinti. Iš jų išeina skanūs blyneliai ir pyragėlių įdarai, o vienas populiariausių patiekalų su kopūstų lapais – balandėliai. Baltagūžius kopūstus tinka marinuoti ir, be abejo, rauginti.
Raudonasis (mėlynasis) kopūstas
Jų aštrokas skonis šiek tiek primena krienus. Raudonąjį, kaip ir baltąjį, galima valgyti tiek šviežią, tiek termiškai apdorotą. Jo aštrumas gerai dera su rūgštesniais vaisiais ar uogomis: obuoliais, spanguolėmis. Troškinti raudonieji kopūstai kai kuriose šalyse ypač populiarūs per žiemos šventes, patiekiami kaip garnyras. O patroškinti ir sutrinti jie gali virsti akiai patrauklia tyre. Kad troškinant išliktų daili kopūstų spalva, patariama įpilti šiek tiek acto.
Savojinis kopūstas
Jie išsiskiria gražiomis žalių gruoblėtų lapų gūžėmis ir švelnesniu skoniu. Tinka salotoms, balandėliams, įdarams, troškiniams ar sriuboms. Taip pat – rauginti ar marinuoti.
Briuselinis kopūstas
Mažyčiai kopūstėliai – mėgstamas sočių šiltų salotų ingredientas. Šių dailių daržovių dažnai vengiama dėl jų savito kartumo, bet, tinkamai paruošus, jis sumažėja. Kad kartumas jaustųsi mažiau, virtuvės šefai pataria pirmiausia juos kelias minutes palaikyti verdančiame vandenyje, supjaustyti į kelias dalis ar išskirstyti lapelius, tuomet apkepti svieste ar aliejuje.
Lapinis kopūstas (kale)
Dailūs lapiniai kopūstai – tikras sveika mityba besidominčių žmonių atradimas, dėl savo naudingųjų savybių dar vadinami supermaistu. Jų dedama į sriubas, pjaustoma į salotas, apkepus, maišoma į kokteilius. Populiarus ir sveikas orkaitėje keptų lapinių kopūstų užkandis – traškučiai.
Žiediniai kopūstai
Švelnaus skonio, traškūs kopūstų žiedai – nepakeičiami gaiviose vasaros salotose. Baltus virtus žiedynus galima paversti švelnia tyre ar kremine sriuba. Juos galima troškinti, virti garuose ir patiekti kaip garnyrą, dėti į apkepėles ar tiesiog visą galvą apkepti orkaitėje ir patiekti kaip vegetarišką sviestu, muskato riešutu ar sūriu pagardintą „kepsnį“. Ruošiant žiedinį kopūstą svarbu jo nepervirti. Atskirtiems žiedams apvirti užteks 5, visai galvai – 10 minučių. Vienas geriausių būdų termiškai apdoroti žiedinį kopūstą – virti jį garuose.
Brokolis
Ryškiai žali brokoliai labai primena žiedinį kopūstą, tik yra šiek tiek aitresnio skonio. Žali žiedynai tinka salotoms, apvirti – kaip garnyras prie žuvies ar mėsos, o troškinti paįvairina kiaušinienę, daržovių pyragus ir apkepus, tinka į makaronų patiekalus. Brokolis skanus ir vienas, paskanintas kietojo sūrio drožlėmis. Kaip ir žiedinį, jį patariama virti garuose. Brokoliui išvirti užtenka 3–6 minučių, priklausomai nuo dydžio.
Pekininis kopūstas
Pekininio kopūsto lapai susuka ilgą galvą su didelėmis baltomis gyslomis. Ši daržovė, kaip ir dera pagal pavadinimą, itin populiari Azijos šalių virtuvėje, iš jų gaminamas garsus korėjietiškas fermentuotas patiekalas kimchi. Pekininis kopūstas nesvetimas ir mūsų virtuvėje. Švelnaus skonio lapai pjaustomi į salotas, jų dedama į sriubas.
Kininis kopūstas
Ir pavadinimas, ir forma sufleruoja, kad šis kopūstas labai giminingas su kininiu. Tačiau jo lapai nesusuka tokios tvirtos gūžės. Nuskinti kininio kopūsto lapai skanūs tiesiog trumpai apkepti keptuvėje, pagardinti česnaku ir imbieru ir patiekti prie mėsos ar žuvies. Gražiais ryškiaspalviais lapais galima paįvairinti sriubas, žalias kininis kopūstas tinka salotoms. Kininiam kopūstui išvirti užtenka 5 min.
Ropinis kopūstas (kaliaropė)
Taip, šis šakninis gumbas taip pat yra vienas iš kopūstų. Anksčiau mūsų kraštuose itin populiarios kaliaropės kurį laiką buvo primirštos, bet pamažu vėl randa vietą virtuvėje. Jos tinka salotoms, apvirtas ir apkeptas svieste kaliaropes galima valgyti vietoje bulvių, taip pat – įdaryti.
Pasisemkite idėjų, ką gaminti iš įvairių rūšių kopūstų:
Tešlos paruošimas:
1. Į virtuvinį kombainą suberkite miltus, druską, sudėkite kubeliais supjaustytą sviestą ir taukus. Įjunkite „pulso“ režimą. Kai tešla pradės gumuluotis, įpilkite 1 valg. šaukšt. šalto vandens ir žiūrėkite, ar tešla pradeda lipti (gali būti, kad dar gali reikėti šiek tiek vandens. Geriau iš pradžių pilti šiek tiek mažiau).
2. Tik tešlai pradėjus lipti, išjunkite kombainą ir rankomis suformuokite rutulį, suvyniokite į maistinę plėvelę ir įkiškite į šaldytuvą 30–60 min. Beje, tą patį galite padaryti ir rankomis – riebalus rankomis trinkite su miltais, tada įpilkite vandens ir suminkykite į rutulį.
3. Po 30 min. tešlą išimkite iš šaldytuvo, iškočiokite ją, sudėkite į kepimo formą. Aš dar įkišu 30 minučių į šaldytuvą.
Įdaro paruošimas:
4. Svogūną su česnaku pakepinkite ant sviesto, kol suminkštės. Tuomet suberkite papriką ir dar apkepkite 2–3 minutes.
5. Sudėkite kopūstus. Kepkite viską nuolatos pamaišydami, kol kopūstai sukrinta ir suminkštėja – apie 20–25 minutes. Sudėkite pomidorų pastą ir viską išmaišykite. Palikite masę atvėsti.
6. Kiaušinius lengvai suplakite ir sumaišykite su pienu. Suberkite sūrį. Šiek tiek pasilikite pabarstymui ant viršaus. Kiaušinių plakinį sumaišykite su kopūstais. Viską sudėkite į kepimo formą, išklotą tešla.
7. Kepkite 180 laipsnių temperatūroje 45–50 minučių. Išėmę iš orkaitės, leiskite pravėsti 10 minučių. Pyragas skanus tiek šiltas, tiek šaltas.
-
Gerai nuplaukite brokolius rabe (turi daug pavadinimų: rapini, broccoletti ir pan.) ir virkite garuose, kol šiek tiek suminkštės, tačiau dar nepraras spalvos – maždaug 3–4 minutes. Nuskalaukite kiaurasamtyje su šaltu vandeniu. Gerai nusausinkite ir suvyniokite į nedidelį švarų rankšluostuką – šis sugers visą nereikalingą vandenį. Susmulkinkite.
-
Brokoliniū kopūstų žiedynus atskirkite nuo stiebo ir supjaustykite mažais (2,5–3 cm) gabaliukais. Virkite garuose, kol suminkštės, bet nepraras spalvos, apie 3–4 minutes. Nuskalaukite kiaurasamtyje su šaltu vandeniu. Gerai nusausinkite ir suvyniokite į nedidelį švarų rankšluostuką – šis sugers visą nereikalingą vandenį.
-
Brokolius rabe ir žiedinio brokolio žiedelius sumaišykite kartu su razinomis ir anakardžių riešutais, sudėkite į didelį dubenį.
-
Atskirame inde sumaišykite aliejus, actą, česnaką ir kajeno pipirus. Gautu padažu pašlakstykite salotas bei pabarstykite jas kepintomis sezamo sėklomis. Salotas patiekite kambario temperatūros arba atvėsintas.
Kaip gaminti:
-
Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių. Pomidorus sudėkite į stiklinį kepimo indą, padengtą purškiamu kepimo aliejumi. Pašlakstykite daržoves 2 šaukšteliais aliejaus ir pabarstykite žiupsneliu druskos bei pipirų.
-
Kepkite orkaitėje 15 minučių, kol pomidorai įkais, ir susiraukšlės odelė. Tada išimkite indą, uždenkite folija ir padėkite į šoną.
-
Į keptuvę į pilkite 2 arbatinius šaukštelius aliejaus ir pastatykite ją ant vidutinio stiprumo ugnies. Įberkite grybus, pabarstykite žiupsneliu druskos ir pipirų. Kepinkite, kol grybai taps švelniai rudos spalvos – apie 5–8 minutes. Paskui dėkite juos į lėkštę ir neleiskite atšalti.
-
Įpilkite 2 arbatinius šaukštelius aliejaus į tą pačią keptuvę ir pastatykite ją ant vidutinio stiprumo ugnies; į keptuvę įdėkite pusę česnakų ir pusę šoninės bei kepinkite 30 sekundžių.
-
Tada pridėkite pusę lapinių kopūstų ir maišydami kepinkite, kol žalumynai šiek tiek suvys. Sudėkite viską į didelį metalinį indą. Tą patį pakartokite su likusiais 2 arbatiniais šaukšteliais aliejaus, česnaku bei šonine, trumpai pakepinkite bei įdėkite likusius lapinius kopūstus. Maišydami kepinkite, kol žalumynai apvys, sudėkite į metalinį indą.
-
Į indą su lapiniais kopūstais sudėkite pomidorus bei grybus. Į keptuvę įpilkite acto (saugokitės garų); ant lėtos ugnies kaitinkite 30 sekundžių. Apšlakstykite salotas ir pagal skonį pridėkite druskos bei pipirų. Patiekalą patiekti šiltą.
- Bulves su morka išvirkite viename inde, kopūstą – kitame.
- Viską sutrinkite trintuve iki piure konsistencijos.
- Įpilkite grietinėlės, gerai išmaišykite. Įberkite, jeigu reikia, druskos.
- Svogūną supjaustykite griežinėliais ir su saliamiu arba kumpiu apkepkite.
- Trintą violetinio kopūsto sriubą supilkite į lėkštę ir papuoškite keptu svogūnu su mėsyte ir apibarstykite džiovintu baziliku. Skanaus.
Receptą atsiuntė Silvija
- Žiediniui kopūstui nupjaukite lapus ir kotą ir dėkite galvą į puodą su verdančiu pasūdytu vandeniu 8–10 minučių, išgriebkite į koštuvą, nuliekite kuo šaltesniu vandeniu ir palikite vėsti.
- Tuo metu išminkykite faršą su prieskoniais ir džiūvėsėliais.
- Atsikirpkite du didelius lakštus aliuminio folijos, sudėkite juos vieną ant kito kryžiumi, į centrą dėkite apvirtą žiedinį kopūstą (kotu žemyn), ant viršaus – faršą, jį tolygiai paskirstykite iki pat apačios.
- Imkite šoninės juosteles ir jomis padenkite visą faršo masę.
- Aliuminio folijos lapus pakelkite į viršų ir užspauskite, kad neliktų jokių tarpų.
- Kamuolys keliauja į iki 180 laipsnių įkaitintą orkaitę. Kepkite apie 45 min., tuomet aliuminio foliją atidenkite, padidinkite kaitrą iki 200 laipsnių ir kepkite dar apie 15 min.
- Patiekalas skanus tiek karštas, tiek šaltas.
Receptą atsiuntė Renata Š.
- Sumaišyti susmulkintus salotų ingredientus ir užpilti padažu.
- Smulkiai supjaustykite briuselinius kopūstus ir šoninę bei dėkite į dubenį.
- 3–5 min. ant mažos ugnies pakepinkite graikinius riešutus. Į dubenį su kopūstais ir šonine dėkite apkepintus riešutus bei razinas. Gerai išmaišykite.
- Užpilui: kruopščiai (galima su elektriniu maišytuvu) sumaišykite garstyčias, klevų sirupą, alyvuogių aliejų, druską bei pipirus. Paruoštą padažą sumaišykite su salotomis.
- Supjaustykite svogūną, sutarkuokite morkas, sutrinkite česnakus, apibarstykite rozmarinais ir dėkite į puodą storu dugnu. Užpilkite alyvuogių aliejumi ir troškinkite 5-7 minutes.
- Po to suberkite pupeles ir supilkite sultinį, pagardinkite druska ir pipirais pagal skonį. Troškinkite 20 minučių.
- Lapinius kopūstus nuplaukite, nusausinkite. Alyvuogių aliejų įkaitinkite, sudėkite sojų pastą ir viską kaitinkite 3-4 minutes. Sudėkite raudonosios paprikos dribsnius, smulkintus česnakus ir pakepkite 1-2 minutes.
- Į gautą masę dėkite lapinius kopūstus ir kepkite iš abiejų pusių 5 minutes. Į dubenis supilkite sriubą ir ant viršaus dėkite apskrudusius lapinius kopūstus. Patiekalą patiekite karštą!
- Susmulkinkite visas daržoves;
- Pjaustytus svogūnus lengvai apkepkite keptuvėje su aliejumi;
- Į keptuvę dėkite pjaustytas saldžiąsias paprikas ir dar minutę pakaitinkite;
- Visą keptuvės turinį, supjaustytus kopūstus, morkas, salierą, grybus ir konservuotus pomidorus dėkite į puodą, pagardinkite žiupsneliu druskos, pipirų, įmeskite daržovių sultinio kubelius ir įpilkite 12 puodelių vandens;
- Ant vidutinės ugnies sriubą virkite tol, kol daržovės suminkštės.
- Užvirkite puode vandenį, pasūdykite jį. Sudėkite nuplautus ir per pusę perpjautus briuselinius kopūstus. Virkite apie 10 minučių.
- Tuo metu aliejuje pakepinkite susmulkintą svogūną.
- Verdantį vandenį užpilkite ant pomidorų, kiek palaikykite, paskui nupilkite jį ir perliekite šaltu, kad atvėstų. Nulupkite odelę.
- Luptą pomidorą supjaustykite smulkiais kubeliais.
- Nupilkite išvirusių briuselinių kopūstų vandenį.
- Į puodą su virtais kopūstais sudėkite pakepintą svogūną, pjaustytą pomidorą, berkite šiek tiek druskos, džiovintą baziliką bei maltą aitriąją papriką.
- Viską gerai išmaišykite ir šiek tiek patroškinkite uždengtame puode ant labai silpnos ugnies (tam, kad neprisviltų, pakaks iš pomidorų išsiskyrusių sulčių).
- Skanu su paskrudinta juodos duonos riekele.
Receptą atsiuntė Gintarė
- Įkaitinkite orkaitę iki 180 0C.
- Briuselinius kopūstus (šviežius arba šaldytus) 1–2 minutėms įkiškite į verdantį vandenį, paskui staigiai perliekite šaltu.
- Kopūstėlius perpjaukite pusiau ir sudėkite į storasienį kepimo indą.
- Sumeskite raudonąsias vynuoges ir karijas.
- Medų, aliejų, citrinos sultis ir druską labai gerai sumaišykite.
- Mišiniu užpilkite kopūstus su vynuogėmis, ant viršaus užberkite čiobrelių šakelių. Kepkite apie 30 minučių.
- Pagaminsite per 20 min. (be kepimo).
- Žiedinį kopūstą nuvalykite, išskirstykite žiedynėliais, stambius kotelius nupjaukite, galvutes išdėliokite kepimo skardoje greta bulvių.
- Geltoną papriką perpjaukite per pusę, išvalykite ir taip pat sudėkite į skardą.
- Daržoves apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje, kol šiek tiek apskrus.
- Tada suverskite į puodą su sultiniu. Svogūną nulupkite, susmulkinkite ir su išvalyta, sukapota aitriąja paprika pakepinusi svieste taip pat suverskite į puodą su sultiniu.
- Sriubą pasūdykite, pagardinkite pipirais, malta saldžiąja paprika ir virkite ant silpnos ugnies apie 20 min.
- Supilkite grietinėlę, dar kartą užkaitinkite ir nukėlusi nuo ugnies iki vientisumo išplakite elektriniu plakikliu.
- Prieš tiekdama pagardinkite keptuvėje skrudintu kumpiu ir gorgoncola.