Baltosios bulvės
Baltosios bulvės – mėgstamiausios pasaulyje. Žinoma daugybė jų veislių, tačiau viena populiariausių Lietuvoje – „Vineta“. Šios bulvės vadinamos universaliomis, nes tinka kone visiems patiekalams gaminti. Išvirusios jos išlaiko formą, bet pajudinus gana lengvai subyra, todėl geros košei trinti, sriubai patirštinti. Taip pat yra gana krakmolingos, o tai svarbu gaminant cepelinus, kepant bulvinius blynus ar kugelį.
Geltonosios bulvės
Geltonųjų bulvių odelė plona, todėl jas galima gaminti ir neluptas. Jas tinka gruzdinti, virti, kepti keptuvėje ar orkaitėje, gaminti salotas.
Raudonosios bulvės
Iš raudonųjų lietuviai pirmenybę teikia „Laurai“. Po lygia raudona odele slypi geltonas saldoko skonio minkštimas, kuris išlieka gana tvirtas. Todėl raudonodės idealiai tinka skrudinti, kepti, salotoms ar troškiniams, taip pat sriuboms ir, be abejo, cepelinams formuoti.
Mėlynosios bulvės
Šių gražių bulvių pamažu randasi ne tik didžiųjų prekybos centrų lentynose, bet ir vietinių augintojų laukuose. Nedidelės bulvės tamsiai mėlyna odele – nekasdienė daržovė. Mėlynosios bulvės krakmolingos, todėl tinka ten, kur reikia išlaikyti formą: traškučiams gaminti, kepti, salotoms. Jomis galima paspalvinti ir paprastą bulvių košę. Verdant ar kepant šios bulvės greitai sukrinta, todėl patariama jas gaminti su odele.
Saldžiosios bulvės (batatai)
Saldžiosios bulvės itin populiarios gimtojoje Amerikoje. Pas mus jos dažniau perkamos patiekalams paįvairinti, kai norisi egzotiškesnio skonio. Šias saldaus skonio bulves tinka valgyti kaip garnyrą, trinti, kepti orkaitėje, įdaryti mėsa ar daržovėmis. Reikia atkreipti dėmesį, kad batatai turi daug naudingųjų medžiagų, bet yra ir kur kas kaloringesnės nei paprastos.
Topinambai (žieminės bulvės, Jeruzalės artišokai)
Augdami topinambai labiau panašūs į saulėgrąžas nei bulves; saulėgrąžas primena ir gumbų skonis. Skirtingai nei paprastas, žiemines bulves drąsiai galima valgyti ir žalias, pavyzdžiui, maišyti į salotas. Jas tinka troškinti, gaminti trintas sriubas ar košę.
Jūsų dėmesiui – įvairių populiarių patiekalų su bulvėmis dešimtukas:
- Bulves sutarkuokite plonais šiaudeliais, palikite 10 minučių, nuspauskite ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.
- Sudėkite likusius produktus, išmaišykite. Įkaitintame aliejuje iškepkite nedidelius blynelius. Sudėkite ant popierinio rankšluosčio, kad susigertų riebalai.
- Sūrio masei sumaišykite visus produktus.
- Patogiausia sūrio masę spausti ant blynelių pro tūtelę, taip pat ją galima dėti ir šaukštu.
- Ant viršaus iš lašišų susukite gėlytes.
- Puoškite smidrais, pabarstykite krapais.
- Dideliame dubenyje sumaišykite bulvių košę, kiaušinį, tarkuotą fermentinį sūrį, džiūvėsėlius (arba miltus), smulkiai pjaustytus svogūnų laiškus, kapotus krapus, druską ir pipirus.
- Jei matote, kad masė per tiršta, įmuškite dar vieną kiaušinį arba įdėkite šaukštą grietinės. Jei matote, kad masė per skysta, įberkite daugiau džiūvėsėlių arba miltų.
- Paruoštą masę padalinkite į maždaug 12–15 lygių dalių. Iš kiekvienos jų drėgnais delnais suformuokite kamuoliuką ir suplokite juos į plokščius taisyklingus kotletukus.
- Keptuvėje įkaitinkite aliejų. Kepkite suformuotus kotletukus iš abiejų pusių po porą minučių, kol gražiai apskrus.
- Iškepusius perkelkite ant popierinių rankšluosčių ir nusausinkite aliejų.
- Iškepusius bulvių košės kotletukus patiekite šiltus, su grietine ir smulkintais krapais ar svogūnų laiškais.
- Bulves nuskuskite, nuplaukite, išvirkite, atvėsinkite ir supjaustykite per pusę arba į keturias dalis. Dėkite į dubenį, pridėkite sukapotų krapų, kalendros bei per pusę perpjautų vyšninių pomidorų. Gerai viską išmaišykite.
- Užpilui: kruopščiai išmaišykite anakardžių riešutus, garstyčias, aitriąją papriką, susmulkintus česnakus, citrinų sultis ir vandenį. Pilkite užpilą į salotas bei kruopščiai išmaišykite.
1. Virtas bulves supjaustykite maždaug 0,5 cm storio riekelėmis. Panašaus storio gabaliukais supjaustykite ir lašišą.
2. Į nedidelę, tačiau geriau gilesnę skardą pakaitomis klokite bulvių ir lašišos sluoksnius (apatinis ir viršutinis sluoksniai turėtų būti bulvių), kiekvieną sluoksnį pabarstykite trupučiu druskos ir pipirų.
3. Dubenyje lengvai paplakite kiaušinius, pieną ir grietinėlę ir supilkite šį mišinį ant bulvių-lašišos sluoksniuočio.
4. Kepkite apkepą iki 175 °C įkaitintoje orkaitėje 45–60 min, kol viršus bus gražiai geltonas.
5. Baigiant kepti apkepui keptuvėje ištirpinkite sviestą ir pridėkite kuo daugiau smulkiai kapotų krapų. Šiuo padažu užpilkite į lėkštes išdėliotą apkepą.
1. Puode užverdame sultinį ir sudedame mažais kubeliais supjaustytas bulves ir cukiniją.
2. Verdame, kol daržovės suminkštėja.
3. Nukeliame puodą nuo ugnies ir sutriname elektriniu trintuvu iki norimo tirštumo.
4. Puodą statome atgal ant viryklės, supilame grietinėlę, smulkintus krapus ir, jei trūksta, beriame druskos.
5. Paverdame dar minutę ir išjungiame viryklę. Skanaus!
- Mėsą supjaustykite nedideliais gabalėliais, pabarstykite prieskoniais, apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir užpilkite vynu (kad mėsą dubenėlyje vos vos apsemtų).
- Mėsą padėkite į šaldytuvą ir bent porą valandų marinuokite (jei norite galite palikti per naktį).
- Mėsą apkepkite gerai įkaitintoje keptuvėje, į ją įpilkite dar šiek tiek vyno ir palaukite kol išgaruos alkoholis, tada sudėkite stambiais kubeliais supjaustytas bulves, įpilkite pora šaukštų sojos, šlakelį vandens ir viską troškinkite ant mažos ugnies kol bulvės suminštės.
Pagaminsite per 1 valandą, neskaičiuojant marinavimo laiko.
Receptas Lauros Kanevičiūtės, http://virtuvesuzrasai.blogspot.com/
1. Apvalią tartos formą išklokite sluoksniuota tešla, pabadykite dugną šakute.
2. Bulves išvirkite su lupenomis, atvėsinkite, nulupkite ir supjaustykite griežinėliais.
3. Svogūnus supjaustykite plonomis juostelėmis.
4. Orkaitę įkaitinkite iki 200 C.
5. Sviestą ištirpinkite keptuvėje ir kepkite svogūnus, kol suminkštės. Suberkite į paruoštos tartos tešlos dugną. Ant viršaus išdėliokite bulvių griežinėlius.
6. Kiaušinius išplakite šakute, įmaišykite grietinę, pasūdykite ir pagardinkite pipirais. Užpilkite ant bulvių.
7. Sūrį supjaustykite griežinėliais ir išdėliokite ant viršaus.
8. Kepkite įkaitusioje orkaitėje 35 min. Ištraukus iš orkaitės leiskite pastovėti 10 min. ir mėgaukitės su žaliomis salotomis. Ši tarta bus gardi ir visai atvėsusi.
Jei negalite be mėsos, į šią tartą įkomponuokite gerą saują smulkiai pjaustytų lašinukų, labai tiks parūkyti. Berkite juos ant svogūnų, tada sudėliokite bulvių griežinėlius ant viršaus.
- Saldžiąsias bulves nulupkite, nuplaukite, nusausinkite ir supjaustykite stambesniais šiaudeliais.
- Apibarstykite bulves išvardintais prieskoniais, smulkintais česnakais, pasūdykite, apšlakstykite aliejumi ir išmaišykite.
- Dėkite į skardą ir kepkite 200 laipsnių orkaitėje, apie 20–25 min. (laikas priklausys nuo to, kaip stambiai supjaustytos bulvės).
- Keptų saldžiųjų bulvių šiaudeliai skanu su česnakiniu varškės, majonezo ar jogurto padažu, su šviežių daržovių salotomis. Tinka kaip garnyras prie mėsos patiekalų.
- Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių, keksiukų formeles ištepkite aliejumi.
- Dubenyje sumaišykite 600 g žalių tarkuotų bulvių, svogūnų laiškus ir pusę stiklinės tarkuoto parmezano.
- Įberkite šiek tiek druskos, pipirų, apšlakstykite aliejumi ir kruopščiai viską išmaišykite.
- Dėkite masę į formeles, šiek tiek paspausdami šaukštu.
- Kepkite 60–70 minučių, kol kraštai gražiai apskrus.
- Virtas bulves ir marinuotus agurkėlius supjaustykite kubeliais, susmulkinkite svogūną, šoninę paskrudinkite ant nedidelės ugnies.
- Actą, aliejų, vandenį, druską, cukrų ir grūstus pipirus sumaišykite ir gautu padažu apliekite salotas. Papuoškite petražolėmis arba krapais.
- Vietoj šio padažo galite rinktis ir įprastą majonezą, o kai kurie į vokiškas bulvių salotas įtarkuoja obuolį, o šoninę keičia, tarkime, virta dešra, saliamiu.