Lapinės salotos
Populiariausios, vienos pirmųjų po žiemos atsirandančių salotų. Švelnaus skonio salotos valgomos žalios, maišomos su kitų rūšių žalumynais. Populiaru jas maišyti su agurkais, ridikėliais, pomidorais ir užpilti majonezo ar grietinės padažu. Apšlakstytos aliejaus ir acto padažu, tinka šalia mėsos, žuvies patiekalų.
Vida Press nuotr./Salotos
Salotinė trūkažolė/cikorija
Šios daržovės neretai vengiama dėl savito kartaus skonio. Kuo baltesni lapeliai, tuo kartumo mažiau, todėl dažnai jos auginamos tamsoje. Ruošiant salotas patariama nupjauti prie šaknies esantį pagrindą, nes jis itin kartus. Lapelių kartumą galima sumažinti pamirkius juos sūdytame vandenyje ar apšlaksčius citrinų sultimis. Trūkažolę galima valgyti šviežią arba galima troškinti. Dera su obuoliais, kriaušėmis, pelėsiniu sūriu, graikiniais riešutais, rūkyta lašiša ar kumpiu.
Vida Press nuotr./Cikorija
Ledinės (Iceberg) salotos
Šių gūžę susukančių salotų daug kas nevertina dėl jų trapumo. Tačiau iš tiesų – tai švelnios salotos, kurias tereikia tinkamai paruošti. Sumaišyti su kitų rūšių salotomis ledinių salotų lapeliai patiekalui suteikia malonaus traškumo. Jų lapeliai tinka sumuštiniams pagardinti ar pasitarnauja kaip traškus dubenėlis, pavyzdžiui, tuno, krevečių-avokado salotoms sudėti. Išbandykite šias salotas su vištiena, mėlynuoju svogūnu, pelėsiniu sūriu ir vyšniniais pomidorais, apšlakstytas aliejaus ir acto padažu su žolelėmis.
Vida Press nuotr./Iceberg salotos
Romaninės
Gana švelnaus skonio romaninės salotos tinka ne tik sumuštiniams ar kaip salotų sudedamoji dalis, bet ir į sveikus kokteilius, kaip žaliasis pagrindas. Įdomu, kad šios salotos gali ištverti aukštą temperatūrą, todėl jas galima kepti orkaitėje ar apskrudinti ant grotelių, taip paryškinant natūralų skonį ir aromatą.
Vida Press nuotr./Romaninės salotos
Sultenės
Lietuvoje dar palyginti mažai žinomos sultenės išsiskiria ryškiu skoniu su riešutų prieskoniu. Salotos gali būti maišomos su kitomis daržovėmis, avokadais, riešutais ar, apšlaksčius padažu, patiektos prie mėsos. Tinka dėti į sriubas, kiaušinių patiekalus, maišyti su ryžiais.
„Fotolia“ nuotr./Sultenės
Sviestinio tipo salotos
Sviestinių salotų lapai tvirti, o skonis itin švelnus. Apšlakstytos paprastu padažu jos gali būti valgomos kaip salotos prie mėsos, o pridėjus daržovių, vištienos ar tuno – tapti pagrindiniu patiekalu. Jų švelnus skonis maloniai atsiskleidžia su ožkos ar mėlynųjų pelėsių sūriu.
Vida Press nuotr./Moteris ruošia salotas
Raudonlapės salotos
Jos ne tik traukia akį savo puošnumu, bet pasižymi tvirta tekstūra ir maloniu skoniu, su vos juntamu kartumu. Raudonlapės, kaip ir kitos salotos, dažnai maišomos su vaisiais ar sūriais. Dažnai naudojamos norint papuošti ir paryškinti patiekalus.
Vida Press nuotr./Įvairios salotos
Gražgarstė (rukola)
Azijoje ir Pietų bei Centrinėje Europoje paplitęs augalas prieš keletą metų įsitvirtino ir Lietuvoje. Karpyti gražgarsčių lapeliai turi malonaus kartumo ir aitrumo bei vos juntamą riešutų prieskonį, o tai sudaro nepamainomą sąjungą su parmezano sūriu. Sūris, salotų lapeliai, šiek tiek balzaminio acto ir šlakelis aliejaus – ir salotos paruoštos. Gražgarsčių lapeliai paskanina makaronų patiekalus, picas, sumuštinius ar padažus, ypač tinka su kumpiu ar tunu. Gaminant šviežias salotas galima derinti su pipirnėmis, rėžiukais ar kopūstu. Gražgarsčių sėklos gali pakeisti garstyčias.
Vida Press nuotr./Gražgarstės
Špinatai
Gausiu geležies kiekiu garsėjantys špinatai sveikiausi švieži, termiškai neapdoroti. Sodrūs žali lapeliai maišomi į salotas, kuriose gerai dera su kiaušiniais, braškėmis, fetos sūriu. Smulkinti špinatai suteikia spalvingumo virtinukams, iš jų verdamos sriubos. Špinatais galima paįvairinti kiaušinienę, pyragų įdarus ar makaronų patiekalus. Šių daržovių lapai – populiari sveikuoliškų kokteilių dalis.
Vida Press nuotr./Špinatai
Kaip gaminti
1. Kruopas suberkite į dubenį, kuriame bus gaminamos salotos, užplikykite verdančiu sultiniu, gerai išmaišykite, uždenkitei ir palikite 5 min. brinkti.
2. Paruoškite užpilą: į citrinų sultis, visą laiką maišant, plona srovele supilkite aliejų, pagardinkite mėgstamais prieskoniais.
3. Į išbrinkusias kruopas įmaišykite du šaukštus užpilo. Sudėkite nuluptus ir stambiais gabalais supjaustytus avokadus, nuvarvintus pomidorus, supjaustytas alyvuoges, sūrio kubelius, suberkite kedrines pinijas.
4. Suplėšytus salotų lapus sumaišykite su likusiu užpilu, sudėkite į salotinę. Ant viršaus sukraukite kuskuso kauburį.
|
Knyga „100 receptų sergantiems diabetu“ |
Receptas iš knygos „100 receptų sergantiems diabetu “, kulinarė Asta Žvikevičienė
Suskleisti
Ingredientai
Sojų pieno milteliai: 2.00 valg. š.
Muskatas:
1.00 žiupsnelis (tarkuoto riešuto)
Druska:
1.00 arbat. š. (ketvirtadalis)
Pipirai:
1.00 žiupsnelis (baltųjų maltų)
Kaip gaminti
1. Špinatus užpilkite verdančiu vandeniu, uždenkiter palikite 5 min. Vandenį nupilkite, špinatus gerai nuvarvinkite.
2. Sultinį arba vandenį sumaišykite su miltais, sojų pieno milteliais, pabarstykite druska (jei sultinys nesūdytas), pagardinkite muskato riešutu ir pipirais. Maišykite, kol neliks gumuliukų, tada užvirinkite.
3. Kai skystis sutirštės, sudėkite paruoštus špinatus, suberkite riešutus, dar 1 min. pavirkite ir nukaiskite. Patiekite karštus.
|
Knyga „100 receptų sergantiems diabetu“ |
Receptas iš knygos „100 receptų sergantiems diabetu “, kulinarė Asta Žvikevičienė
Suskleisti
Ingredientai
Salotos:
1.00 vnt. (icebergo - nedidelė gūžė)
Avokadai:
2.00 vnt. (2 - 3 mažieji avokadai)
Medus:
2.00 valg. š. (2 - 3)
Kaip gaminti
1. Rankomis suplėšykite icebergo salotas. Supjaustykite agurkus. Sudėkite į gilų indą.
2. Pasiruoškite padažą. Aliejų, balzamiką išmaišykite kartu su druska ir pipirais. Išspauskite citrinos sultis ir pilkite į padažą. Galiausiai dėkite kelis šaukštus medaus (priklauso kokio saldumo norisi) ir viską išmaišykite iki vientisos masės. Pilkite padažą ant salotų ir agurkų.
3. Salotas dėkite į lėkštes. Ant viršaus ar lėkštės kraštuose dėkite avokado gabalėlius.
4. Ant viršaus užberkite labai plonai pjaustyto permezano.
5. Tinka valgyti kartu su tamsiu prancūzišku batonu.
Receptas iš tinklaraščio „Ievos receptai“
Suskleisti
Ingredientai
Citrinos:
1.00 vnt. (griežinėlis - užpilui)
Druska:
1.00 žiupsnelis (pagal skonį)
Pipirai:
1.00 žiupsnelis (pagal skonį)
Kaip gaminti
- Salotas nuplaukite, nusausinkite, išdėliokite lėkštėse.
- Mėlynųjų pelėsių sūrį supjaustykite kubeliais, berkite ant salotų.
- Kiekvieną kiaušinį atsargiai, kad baltymas nesusimaišytų su tryniu, išleiskite į puodelius. Po vieną supilkite į verdantį ir šlakeliu acto parūgštintą vandenį ir virkite ne ilgiau nei 4 min., kad sutrauktų baltymą, o trynys liktų poskystis. Išgriebtus kiaušinius atvėsinkite, po vieną sudėkite ant salotų, gausiai užberkite šviežiai maltų pipirų.
- Elektriniu plakikliu iki vientisos masės suplakite smulkinto česnako skilteles, griežinėlį citrinos su žievele, garstyčias ir aliejų. Paruoštą padažą užpilkite ant salotų.
Suskleisti
Ingredientai
Cukrus:
1.00 žiupsnelis (jei braškės rūgštokos)
Kaip gaminti
- Špinatus ir braškes gerai nuplaukite.
- Braškes perpjaukite per pusę ir kartu su špinatais bei varške sudėkite į dubenį, pasūdykite, įberkite raudonėlių, įspauskite citrinos sulčių ir pabarstykite cukrumi, jei reikia.
- Prie šių salotų puiku pasigaminti grūdėtosios duonos skrebučių.
Suskleisti
Ingredientai
Salotos:
2.00 sauja (švieži lapeliai)
Krapai:
1.00 arbat. š. (smulkinti)
Česnakai:
3.00 skiltelės (agurkams marinuoti)
Citrinos:
1.00 vnt. (agurkams marinuoti - pusės sulčių)
Aliejus:
4.00 valg. š. (agurkams marinuoti)
Imbieras:
10.00 g (Agurkams marinuoti - gabalėlis imbiero šaknies)
Druska:
1.00 žiupsnelis (pagal skonį)
Cukrus:
1.00 žiupsnelis (pagal skonį)
Kaip gaminti
- Salotas nuplaukite, nusausinkite, sudėkite į sandarią dėžutę ir valandą laikykite šaldytuve, kad būtų traškios. Šoninę supjaustykite juostelėmis ir be riebalų paskrudinkite orkaitėje arba keptuvėje.
- Agurkus perpjauti išilgai, sėklas išskobkite, agurkus supjaustykite pusžiedžiais ir sumeskite į gilesnį dubenį. Česnakus nulupkite, sukapokite. Imbiero šaknį nulupkite, sutarkuokite.
- Imbierus, česnakus sumaišykite su aliejumi, citrinų sultimis ir sojų padažu, užpilkite ant agurkų, viską pagal skonį pasūdykite, pagardinkite cukrumi ir pipirais. Valandą marinuokite.
- Į salotų dubenėlius dėkite plėšytų salotų lapelių, berkite gerai nuvarvintų agurkų, išdėliokite šoninės juosteles. Salotas pagardinkite kapotais žalumynais.
Suskleisti
Ingredientai
Duona:
2.00 riekės (baltos)
Ančiuviai: (užpilui) 2.00 vnt.
Citrinos:
1.00 vnt. (1 valg. š. - sulčių - užpilui)
Pipirai:
1.00 žiupsnelis (šviežiai maltų, juodųjų - užpilui)
Kaip gaminti
- Kiaušinį išvirkite taip, kad būtų minkštas – apie 2 min.
- Salotų lapus nuplaukite, kruopščiai nusausinkite ir padėkite į šaldytuvą – išgaruos drėgmės likučiai, salotų lapai taps stangresni ir traškesni.
- Nuo duonos riekelių nupjaustykite pluteles, duoną supjaustykite kubeliais, paskleiskite kepimo popieriumi ištiestoje skardoje, saikingai apšlakstykite aliejumi ir paskrudinkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje.
- Į plakti skirtą dubenį sumeskite nuluptą kiaušinį, ančiuvius, supilkite citrinos sultis, įmaišykite pipirus ir Vorčesterio padažą ir viską iki vientisumo išplakite elektriniu plakikliu, tada, pildamos plonyte srovele palengva įmaišykite aliejų.
- Lėkštę, į kurią dėsite salotas, galite patrinti česnako skiltele – valgant lydės pikantiškas kvapas, tada joje išdėliokite salotų lapus, suberkite duonos kubelius ir užtarkuokite ar sūrio drožtuku padrožkite sūrio.
- Salotas apšlakstykite paruoštu padažu ir patiekite.
Suskleisti
Ingredientai
Salotos:
1.00 sauja (mėgstamų žalialapių)
Sūris:
100.00 g (brandinto)
Medus:
1.00 valg. š. (pagal skonį - padažui)
Druska:
1.00 žiupsnelis (padažui)
Kaip gaminti
- Salotų, špinatų ir kiaulpienių lapus švariai nuplaukite ir nuvarvinkite. Jei reikia, suplėšykite smulkesniais gabalėliais.
- Avokadą nulupkite, pomidorus nuplaukite. Supjaustykite norimo dydžio gabalėliais.
- Sūrį ir nuluptą obuolį sutarakuokite šiaudeliais.
- Paruoškite padažą. Išspauskite citrinų sultis. Į jas supilkite aliejų, sukrėskite garstyčias ir medų, suberkite sutrintą česnaką, pasūdykite. Gerai išmaišykite iki vientisos masės.
- Padažu apšlakstykite salotas ir patiekite. Jos puikiai tinka valgyti vienos, su skrebučiu ar trapučiu, su bulvėmis, taip pat kaip garnyras su kiaušinių, mėsos patiekalais.
Suskleisti
Ingredientai
Vanduo:
400.00 ml ((bolivinėms balandoms virti))
Migdolai:
1.00 sauja ((supjaustytų ir paskrudintų))
Citrinos:
2.00 valg. š. ((sulčių, užpilui))
Garstyčios:
1.00 arbat. š. ((grūdėtų garstyčių, padažui))
Kaip gaminti
Salotos
- Bolivines balandas sudėkite į nedidelį puodą, užpilkite 400 ml verdančio vandens, įberkite žiupsnelį druskos ir virkite ant mažos ugnies apie 15 min. Tuomet nukaiskite nuo ugnies ir palikite pastovėti dar 5 min.
- Paruoštas bolivines balandas sudėkite į dubenį ar lėkštę ir palikite atvėsti. Į kuo platesnį indą sudėsite – tuo greičiau atvės.
- Atvėsusias bolivines balandas sudėkite į dubenį. Kartu sudėkite stambiai supjaustytus špinatus, smulkiai supjaustytus pomidorus ir pakepintas migdolų plokšteles.
Užpilas
- Į nedidelį stiklainėlį sudėkite aliejų, citrinos sultis, sirupą, susmulkintą česnaką, garstyčias ir prieskonius. Stiklainėlį uždenkite ir stipriai pakratykite – visi produktai tarpusavyje gerai susiplaks ir susijungs.
- Gautą užpilą užpilkite ant salotų ir išmaišykite. Patiekite iš karto.
Pastabos
- Kaip pakepinti migdolus? Parduotuvėje dažniausiai parduodamos neskrudintos migdolų plokštelės. Tad namuose įkaitinkite sausą keptuvę, į ją suberkite migdolus ir vis pamaišant/pakratant keptuvę, migdolus kepinkite porą minučių, kol įgaus gražų rudą atspalvį. Tuomet išdėkite į lėkštę ir palikite atvėsti.
- Pritaikykite savo skoniui: šiam receptui galite rinktis bet kurios rūšies bolivines balandas. Aš naudojau baltą, tačiau puikiai salotose atrodo maišytų spalvų kruopos.
- Jei labai mėgstate saulėje džiovintus pomidorus, galite jų kiekį didinti.
- Vietoj špinatų galite naudoti rukolą, tačiau tuomet salotos įgaus dar aštresnį riešutų skonį.
Receptą rasite čia.
Suskleisti
Ingredientai
Salotos:
50.00 g (sultenės, „frizės“, špinatų, gražgarstės, cikorijos lapelių)
Kaip gaminti
- Nuplaukite ir nusausinkite salotų lapelius. Išspauskite citrinos sulčių, tinka ir baltojo vyno actas. Saikingai pabarstykite stambia druska. Sumaišykite su alyvuogių aliejumi, bet atsargiai, kad lapeliai liktų traškūs.
- Patiekdami užmeskite avietes, gervuoges ir šilauoges. Uogas galite naudoti įvairias, netgi šaldytas. Tik iš anksto išimkite iš šaldiklio.
Suskleisti
DAUGIAU RECEPTŲ RASITE ČIA.