Kaip teigia „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė, rudenį bei žiemą pirkėjų susidomėjimas citrinomis ir kitais citrusiniais vaisiais yra gerokai didesnis negu vasarą. „Šie vaisiai yra vienas iš geriausių vitamino C ir kitų naudingų medžiagų šaltinis – svarbus sveikai mitybai. Todėl citrinų asortimentą rudenį padidinome trečdaliu“, – pasakoja ji.
- Rudens karalienė bulvė: kokias rinktis, kur laikyti, kaip skaniai paruošti? 20 patarimų
- 6 užkandžių pasiūlymai tobulam vakarėliui: ką gaminti, o ką pirkti? Patarimai ir receptai
- Kaip iškepti tobulus blynus? Ir naujokams, ir patyrusiems kepėjams – apie gudrybes ir klaidas
- Sausi pusryčiai: kada tai geras pasirinkimas rytui, o kada – desertas? Naudingi patarimai
Mitybos specialistai skaičiuoja, jog vienoje citrinoje, sveriančioje apie 100 g, yra maždaug 40 miligramų vitamino C. Tai yra pakankama dienos norma vaikui, o suaugusiam žmogui reikėtų suvartoti dvigubai daugiau. Beje, galbūt daugelį nustebins faktas, jog apelsinuose vitamino C yra 25 proc. daugiau negu citrinose. Be vitamino C, šiuose oranžiniuose vaisiuose rasime ir A, B grupės vitaminų, visas šis komplektas suteikia energijos, stiprina imunitetą. Apelsinuose gausu ne tik vitaminų, bet ir mikroelementų – magnio, kalcio, kalio, natrio, fosforo, geležies, – kurie gerina kraują, bendrą organizmo būklę, padeda sureguliuoti apetitą.
1. Smulkiai supjaustykite svogūną ir pakepinkite jį aliejuje. Pabaigoje į keptuvę įdėkite morkas, bulves.
2. Į puodą, kuriame bus verdama sriuba, sudėkite apkeptas daržoves, supilkite daržovių sultinį ir virkite apie 20 minučių.
3. Išspauskite apelsinų sultis, išimkite kuo daugiau minkštimo iš jų vidaus. Nutarkuokite vieno gerai nuplauto apelsino žievelę. Sudėkite viską į sriubą kartu su tarkuotu imbieru ir sutrinkite elektriniu trintuvu iki tolygios masės.
4. Pagal skonį įdėkite druskos, pipirų, aitriosios paprikos. Įmaišykite kokosų pieną.
5. Keptuvėje lengvai paskrudinkite sezamų sėklas ir pabarstykite sriubą ją patiekdami.
- Apelsinus arba mandarinus, papriką supjaustykite kubeliais, morką sutarkuokite arba taip pat supjaustykite kubeliais, susmulkinkite petražoles, sudėkite virtus arba konservuotus avinžirnius.
- Aitriąją papriką susmulkinkite ir sumaišykite su apelsinų sultimis, medumi, augaliniu aliejumi, prieskoniais ir gautu padažu apliekite salotas.
- Paruoškite citrusinius vaisius: dideliu aštriu peiliu nulupkite žievelę. Atsargiai atskirkite skilteles ir nulupkite odeles. Kartokite su visais citrusiniais – mandarinais ir raudonaisiais apelsinais.
- Iš 4 paprastų apelsinų išspauskite sultis. Sumaišykite jas su tiek apelsinų sulčių, kad būtų 2 stiklinės.
- Paruoškite želatiną: mažame puode šildykite 1,5 stiklinės sulčių (sultys neturi užvirti). Tuo tarpu į likusias sultis supilkite želatiną ir 2 minutes leiskite brinkti. Į šį mišinį supilkite pakaitintas sultis. Maišykite, kol ištirps želatina. Įdėkite į šaldytuvą, kad šiek tiek atšaltų.
- Įkaitinkite orkaitę iki 120 laipsnių. Supjaustykite keksą (biskvitą) 4 cm riekelėmis, išdėliokite ant kepimo skardos. Dėkite į orkaitę ir laikykite, kol išdžius; vieną kartą apverskite (iš viso apie 20 minučių). Atvėsinkite.
- Pradėkite desertą: Stiklinio dubens dugną išklokite išdžiovinto pyrago gabaliukais (jei reikia, apipjaustykite, kad tilptų). Pašlakstykite amareto ir apelsinų likeriu. Dėkite sluoksnį iš apelsinų ir mandarinų. Užpilkite želatinos mišinį, uždenkite dubenį maisto plėvele. Įdėkite į šaldytuvą ir laikykite, kol želatina sustings (8 valandas).
- Užpilkite kremą. Prieš patiekdami, suplakite grietinėlę iki kol susidarys švelnūs smaili kalneliai. Pridėkite medaus ir migdolų ekstrakto ir toliau plakite tol, kol grietinėlė išlaikysi formą. Atsargiai įmaišykite jogurtą. Papuoškite šia mase desertą. Papuoškite granato sėklytėmis. Patiekite.
Dar vienas netikėtumas: citrinas pagal vitamino C kiekį taip pat lenkia ir persimonai – šio vitamino juose yra maždaug pusantro karto daugiau, nei citrinose, be to, gausu ir naudingų mikroelementų – natrio, kalio, magnio, kalcio, geležies, taip pat ląstelienos, todėl šiuo vaisiu galima greitai ir pakankamai ilgam numalšinti alkį.
1. Persimonų viršūnėles nupjaukite ir šaukšteliu išskobkite dalį minkštimo. Jei yra sėklų, jas visas išrinkite.
2. Paruoškite įdarą: želė užpilkite 200 ml karšto virinto vandens ir maišykite, kol ištirps. Į puodą supilkite mandarinus su visu sirupu, sudėkite smulkiai supjaustytą persimonų minkštimą, supilkite romą ir suberkite cukrų. Paskui supilkite truputyje vandens išmaišytą krakmolą ir maišant užvirinkite. Nukėlus nuo ugnies supilkite ištirpintą želė, gerai išmaišykite ir palikite ataušti.
3. Paruoštus persimonų „dubenėlius“ įdarykite pradėjusia stingti mandarinų želė ir laikykite šaldytuve, kol įdaras visai sustings.
1. Kokosų pieną ir vandenį pilkite į nedidelį puodą, įberkite žiupsnelį druskos, suberkite avižinius dribsnius ir kokoso drožles. Kaitinkite ant vidutinio stiprumo ugnies, kol užvirs, kartais pamaišydami.
2. Kai užvirs, kaitinkite dar minutę, tada nukelkite nuo ugnies ir leiskite pastovėti minutę.
3. Kol košė brinksta, persimoną supjaustykite smulkiais kubeliais.
4. Košę sukrėskite į dubenėlį, apiberkite persimono kubeliais, trupučiu kokoso drožlių ir mėgaukitės nedelsdami.
Kaip tik šiuo metu saldžiųjų persimonų sezonas įsibėgėja, o „Maximos“ komercijos vadovė skuba nuraminti pirkėjus, abejojančius, ar neteks nusivilti įsigijus nesunokusių vaisių ir bandant juos sunokinti namuose. Pasak jos, didžioji dalis egzotinių vaisių „Maximos“ parduotuvių lentynose atsiduria prinokę. O retesnių vaisių sunokimą galima patikrinti labai panašiai kaip ir įprastesnių – atkreipiant dėmesį į spalvą bei vaisiaus minkštumą. „Pirkėjams tiekiame tik aukščiausios rūšies egzotinius vaisius ar daržoves, kuriuos atsirenkame vadovaudamiesi ir Europos Sąjungos, ir savo kokybiniais standartais, kurie yra suformuoti pagal geriausią praktiką. Prieš atveždami produktus į parduotuves, tikriname vaisių ir daržovių kokybę, prekinę išvaizdą, skonio parametrus. Dauguma šių vaisių lentynas pasiekia jau sunokę, tad pirkėjai gali būti tikri dėl jų tinkamumo vartojimui“, – sako V.Drulienė.
Nemažai tautiečių savo Kalėdų nebeįsivaizduoja ir be nedidukų, vos nulupus pasakišku kvapu užburiančių mandarinų, jų verta skanauti dar nesulaukus švenčių. Mandarinuose gausu vitamino C, svarbaus kovojant su virusais ir peršalimo sukeltomis ligomis, taip pat B grupės vitaminų, mineralinių druskų, ląstelienos.
Skanaukite citrusinių vaisių kasdien, tik, žinoma, su saiku, nes kai kurie žmonės citrusiniams vaisiams yra alergiški. Be to, jų nerekomenduojama valgyti besiskundžiantiems skrandžio ligomis, padidėjusiu rūgštingumu, inkstų uždegimu.
1. Burokėlius sudėkite į 160 laipsnių orkaitę ir kepkite 20–30 minučių arba kol suminkštės. Tada nulupkite ir supjaustykite griežinėliais. Mandarinus nulupkite ir sumaišykite su burokėlių griežinėliais bei žiedais pjaustytais svogūnais.
2. Atskirai išplakite visas padažo sudedamąsias dalis ir juo užpilkite daržoves. Gerai išmaišykite, uždenkite ir palikite bent 20 minučių pastovėti.
Vegetariški patiekalai |
Receptas iš knygos „Vegetariški patiekalai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
1. Avokadą perpjaukite pusiau ir šaukšteliu iš minkštimo išskobkite rutuliukus. Pašlakstykite juos citrinų sultimis, kad nepajuoduotų.
2. Mandarinus nulupkite, o papriką ir salotas supjaustykite plonomis juostelėmis.
3. Užpilui skirtus produktus suplakite, supilkite ant paruoštų produktų ir viską išmaišykite.
1. Sausainius sudėkite į tvirtą polietileninį maišelį ir kočėlu sutrinkite. Išmaišykite su tirpintu sviestu.
2. Sausainių masę sudėkite į kepimo popieriumi išklotą apskritą skardą, tolygiai paskirstykite, suspauskite ir padėkite šaltai.
3. Aguonas įmaišykite į pieną, užvirinkite ir atvėsinkite. Želatiną 10 minučių brinkinkite šaltame vandenyje.
4. Jogurtą, varškę, cukrų, vanilinį cukrų išsukite elektriniu maišikliu.
5. Į varškės masę supilkite aguonas su pienu, suberkite citrinos žieveles ir gerai išmaišykite.
6. Puode įkaitinkite citrinų sultis, supilkite ir ištirpinkite išbrinkusią želatiną (neužvirinkite). Mišinį atsargiai įmaišykite į varškės masę ir padėkite šaltai. Kai pradės stingti, įmaišykite plaktą grietinėlę.
7. Varškės ir jogurto masę sukrėskite ant avižinių sausainių papločio ir 4 valandoms dėkite į šaldytuvą.
8. Mandarinus nulupkite, skersai supjaustykite griežinėliais ir jais gražiai apdėkite sustingusį pyragą.
9. Pakaitintą abrikosų džemą ištrinkite pro sietelį ir atvėsinkite. Apliekite torto viršų.
Pagaminsite per 1 val. neskaičiuojant šaldymo laiko.
Knyga „Vaisiai“ |
Receptas iš knygos „Vaisiai“
Dar vienas vaisius, itin traukiantis akį rudenį, – raudonas dėžutes primenantys granatai. Juose gausu jau nesyk minėto vitamino C, taip pat nemaža ir vitaminų B1, B6, PP, kalio, kalcio, geležies, fosforo, silicio, fitoncidų, organinių rūgščių. Dėl savo cheminės sudėties granatai itin naudingi sveikatai: gerina virškinimą, širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, stiprina kraują ir gydo mažakraujystę. Granatuose esantys antioksidantai stiprina imuninę sistemą, padeda organizmui atsigauti po ligos, išsekus.
1. Vieną baklažaną supjaustykite plonomis pailgomis juostelėmis – į jas suksime įdarą.
2. Kitą baklažaną supjaustykite nedideliais (5 mm) kubeliais. Kubelius gerai apkepinkite alyvuogių aliejuje.
3. Į indą sudėkite smulkintas petražoles ir mėtas, granato sėklas, šiek tiek druskos ir pipirų bei granatų melasą – viską gerai išmaišykite. Sudėkite iškepusius baklažano kubelius ir dar kartą gerai išmaišykite.
4. Pailgąsias baklažanų juosteles šiek tiek apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pabarstykite druska, pipirais ir kepkite keptuvėje, kol iš abiejų pusių apskrus (tik stebėkite, kad kepant per daug nesukietėtų).
5. Pasiruoštą įdarą susukite į apkeptas baklažano juosteles.
- Į puodą supilkite vyną, granatų sultis, suberkite cukrų, druską, žalumynus, trintas česnako skilteles.
- Gerai išmaišykite ir leiskite virti apie 20 minučių. Nepamirškite maišyti.
- Likus penkioms minutėms, įmaišykite į padažą krakmolą (prieš tai geriausia jį išmaišyti nedideliame kiekyje vyno ar sulčių).
- Virkite, kol padažas kiek sutirštės. Patiekite šaltą.
- Pieną supilkite į prikaistuvį, statykite ant ugnies. Kai užvirs, ugnį sumažinkite, kaitinkite apie 5 min.
- Nukaitusi maišykite, kol pieno temperatūra nukris maždaug iki 45 laipsnių.
- Pamatuokite virtuviniu termometru. Tokio prietaiso neturite? Įkiškite į pieną švarų pirštą.
- Jei pavyko jį išlaikyti, kol suskaičiavote iki penkiolikos, temperatūra tinkama.
- 2 šaukštus karšto pieno sumaišykite su jogurtu.
- Mišinį įmaišykite į likusį karštą pieną. Indą uždenkite, suvyniokite į storą šiltą pledą, palikite 6–8 val.
- Gerai išmaišykite.
- Naminį jogurtą ir apelsinų džemą susluoksniuokite į taures.
- Viršų pabarstykite gliaudytomis granatų sėklomis ir sausoje keptuvėje skrudintomis pistacijomis.
Pagaminsite per 20 min. (neskaičiuojant jogurto brandinimo laiko).