Daugiausiai triušienos, skaičiuojant vidutiniškai vienam gyventojui, suvalgoma Maltoje. Nacionalinis Maltos patiekalas yra stuffat tal-fenek. Tai triušienos, raudono vyno ir pomidorų troškinys.
Tarpukaryje laukinių triušių bandyta įveisti Lietuvoje. Žymiausias mūsų gamtininkas, profesorius Tadas Ivanauskas monografijoje „Pasaulio žvėrys“ rašė, kad kurį laiką laukiniai triušiai išsilaikė Sūduvoje, bet Lietuvos klimatas jiems buvo netinkamas.
Tuo tarpu daugelis žino, kaip triušiai XIX šimtmečio pabaigoje kartu su britų kolonistais užplūdo Australiją, kur jie neturėjo konkurentų ir priešų plėšrūnų. Dėl greito dauginimosi triušiai pakeitė dalies kontinento ekosistemą. Triušių arealuose nyko augmenija ir vietinė fauna, o ilgaausiai atrodė nesustabdomi jokiomis priemonėmis. Po ilgų kovų pagelbėjo tik biologinis ginklas – triušius naikinančios ligos.
Šis triušienos receptas – prancūziškas. Bet pabandžiau prancūzų naudojamus pievagrybius pakeisti voveraitėmis. Rezultatas pranoko visus lūkesčius. Siūlau išbandyti, kol voveraičių galima ir prisirinkti, ir nusipirkti.
6 valgytojams reikės:
- 1 triušio (apie 1200 g);
- 3-4 svogūnų;
- 2-3 skiltelių česnako;
- 2-3 morkų;
- 300 g voveraičių;
- 1 stiklinės balto sauso vyno;
- 1 stiklinės vandens;
- sviesto;
- saujos petražolių ir salierų lapelių;
- 2-3 lauro lapų;
- druskos ir juodųjų pipirų pagal skonį.
Gaminimas:
1. Triušį supjaustykite į 6-8 dalis.
2. Keptuvėje įkaitinkite sviestą ir apkepkite triušio gabalus.
3. Svogūnus, morkas ir žalumynus smulkiai supjaustykite, česnakus sutraiškykite.
4. Į troškinimo puodą įdėkite sviesto, sudėkite svogūnus, česnakus, morkas, žalumynus, sudėkite triušio gabalus, įpilkite vyną ir vandenį, įdėkite druskos, juodųjų pipirų ir lauro lapų. Patroškinkite apie pusvalandį.
5. Keptuvėje ant sviesto apkepkite voveraites kol išgaruos skystis. Sudėkite į troškinį ir patroškinkite dar apie 10 minučių.