Laukinės žąsys yra aukščio rekordininkės – jos gali pasiekti net 8 kilometrų aukštį. Žmonės, auginantys šiuos paukščius, teigia, kad žąsys yra ir geriausi namų sargai. Kažką pajutusios, jos gagena ir kelia didelį triukšmą.
Posakis, kad žąsys išgelbėjo Romą nėra išgalvotas. Anot Plutarcho, Dievų motinai, santuokos ir vaisingumo deivei Junonai kartu su Jupiteriu ir Minerva ant Kapitolijaus kalvos buvo pastatyta šventykla. Šventykloje buvo laikomos šventosios Junonos žąsys. Būtent jos savo gagenimu 390 m. pr. m. e. pažadino karius ir įspėjo apie Kapitolijų puolančius galus.
6-8 valgytojams reikės
- 1 žąsies;
- 2 svogūnų;
- 1 morkos;
- petražolės lapų;
- rūgščių obuolių ;
- konservuotų kaukazietiškų slyvų;
- lauro lapų;
- juodųjų pipirų;
- druskos.
Gaminimas:
1. Vieną svogūną ir petražolės lapus smulkiai supjaustykite. Žąsį įtrinkite svogūnais, petražole, juodaisiais pipirais ir druska. Kas nubyra įtrinant – sudėkite į žąsies vidų.
2. Obuolius perpjaukite per pusę, išimkite sėklas, sėklalizdžius ir nupjaukite kotelį. Obuolius sukimškite į žąsį.
3. Antrą svogūną ir morką supjaustykite žiedeliais. Išklokite keptuvo dugną ir įpilkite vandens, kad apsemtų. Žąsį įdėkite į keptuvą ir uždengę dangčiu pašaukite į 180 laipsnių kaitros orkaitę. Kepkite apie dvi valandas. Po to pakelkite temperatūrą iki 210 laipsnių ir kepkite dar apie valandą. Kartas nuo karto žąsį palaistykite susidariusiu skysčiu, taip pat stebėkite, kad žąsis neperdegtų (kepimo trukmė priklauso nuo žąsies dydžio).
4. Valgykite žąsį su konservuotais geltonaisiais „slyvukais“ – jų šiemet apstu ir jos itin dera prie žąsienos. Jei neturite jų konservuotų – receptas paprastas. Išsivirkite stiprų saldų sirupą (litrui vandens apie pusę kilogramo cukraus), sudėkite į karštą sirupą slyvas. Kai tik slyvų odelė pradeda trūkinėti, išgriebkite, sudėkite į stiklainius, užpilkite sirupu ir sandariai uždarę stiklainius pastatykite apvertę bei atvėsinkite.