Dietologės Editos Saukaitytės-Butvilės teigimu, alaus mielės, naudojamos duonai ir kitiems kepiniams ruošti, turi daug naudingų savybių ir teigiamai veikia organizmo funkcionavimą.
Gausu baltymų, seleno, kalio, geležies
Specialistė atkreipia dėmesį, kad neigiamą mielių poveikį galima pajusti jas suvartojus „aktyvias“: „Besidauginančios mielės išskiria anglies dioksidą, todėl gali sukelti nemalonius pojūčius pilve, didelį diskomfortą ir paūminti žarnyno ligas. Tačiau kepant duoną jos praranda aktyvumą ir kartu nebesukelia jokių nemalonių pojūčių.“
Pasak dietologės, iki tol mielės spėja atlikti tešlos kildinimo funkciją, o galutiniame rezultate išlaiko savo naudingąsias savybes. Duonos gamybai naudojamose mielėse yra daug biologiškai aktyvaus chromo, padedančio palaikyti stabilų gliukozės lygį kraujyje. Dėl to jų naudą gali pajusti žmonės, turintys gliukozės tolerancijos sutrikimą ar sergantys diabetu. Mielėse taip pat gausu baltymų, seleno, kalio, geležies, cinko, magnio. Jos yra didelis B grupės vitaminų šaltinis.
E.Saukaitytės-Butvilės teigimu, alaus mielių savybės naudingos gerinant virškinimą, jos padeda apsisaugoti nuo antibiotikų sukelto viduriavimo, turi naudos esant laktozės netoleravimui. Dėl šių savybių, alaus mielės dedamos į įvairiausius maisto papildus arba vartojamos kapsulių ar dribsnių pavidalu.
Nors dalis naudingų savybių duoną kepant žūva, mielinėje duonoje gausu skaidulinių medžiagų, kurios užtikrina sklandžią žarnyno veiklą. Tokia duona gali suteikti energijos, padėti stiprinti imuninę sistemą bei palaikyti sveiką odą ir plaukus”, – vardija dietologė.
Akivaizdu, kad duonai kepti naudojamos mielės apipintos įvairiais mitais, tačiau šiandieninės tendencijos rodo, kad vis daugiau sveika gyvensena besidominčių žmonių į savo mitybos racioną įtraukia maistines mieles. Tiek alaus, tiek maistinės mielės priklauso tai pačiai mielių rūšiai, tačiau yra auginamos skirtingu būdu.
„Maistinės mielės auginamos daug cukraus turinčioje terpėje, kur tampa neaktyvios, tačiau išsaugo daug vitaminų, mineralų ir antioksidantų.
Sudėtyje esantys beta gliukanai palaiko imunitetą, mažina infekcijų dažnį, taip pat padeda reguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje. Dėl specifinio, kiek parmezaną primenančio skonio maistinės mielės yra ypač mėgstamos veganų ir vegetarų, kurie šiuo pagardu savo patiekalams gali išgauti sūrio skonį“, – sako E.Saukaitytė-Butvilė.
Svarbu atidžiai skaityti duonos sudėtį
Bendrovės „Vilniaus duona“ produktų kūrimo vadovė Baltijos šalims Snieguolė Šoblinskienė sako, kad mielės nėra esminis duonos kokybę nusakantis ingredientas. Dėl to specialistė rekomenduoja atidžiai skaityti duonos sudėtį etiketėse.
„Mielės duonai suteikia malonią tekstūrą, purumą, padeda išgauti skonį ir aromatą. Dėl to svarbu skaityti duonos sudėtį ir atkreipti dėmesį ne tik į mieles, bet ir kitas sudedamąsias dalis. Ieškantiems sveikesnio varianto, rekomenduočiau rinktis gaminį, kurio sudėtyje yra ne daugiau nei 5 gramų cukraus (šimte gramų), o skaidulų kiekis yra ne mažesnis nei 6 gramai. Renkantis duoną, svarbus kriterijus yra ir sudėtyje esantys miltai“, – pasakoja S.Šoblinskienė.
Jei žmogaus organizmas iš tiesų netoleruoja mielių, visai nebūtina duonos išbraukti iš mitybos raciono, mat rasti bemielės duonos nėra sunku – gaminant bemielę duoną, įprastos kepimo mielės tiesiog pakeičiamos natūraliu raugu.