2018 04 14

10 klaidų virtuvėje, kurios gali jums kainuoti sveikatą

Gamindami mes tikimės puikaus rezultato, gardaus patiekalo ir susižavėjusių šeimos narių šūksnių. Visgi kai kurios klaidos gali apkartinti mūsų savijautą. Ko reikėtų vengti gaminant?
Švieži produktai / 123rf.com nuotr.
Švieži produktai / 123rf.com nuotr.

Kaip rašoma eatright.org, štai į ką būtina atkreipti dėmesį, jeigu nenorime apsinuodyti.

Ragaujate maistą, norėdami įsitikinti, ar jis nėra sugedęs

Neskubėkite ragauti maisto, norėdami įsitikinti, kad jis nesugedęs. Gali būti taip, kad jūs nei užuosite, nei pajausite, kad jis blogas, tačiau jame bus bakterijų, kurios jums pakenks. Patariama maistą, kurio galiojimo laikas pasibaigęs, išmesti, o įvairias daržovių, vaisių atliekas – kompostuoti.

Dedate paruoštą maistą į lėkštę, kurioje ką tik gulėjo žalia mėsa

Žalia mėsa, paukštiena ar jūros gėrybės bei žuvis turėtų būti laikomos ir ruošiamos atskirai nuo maisto, kuris paruoštas valgyti, nesiliesti. Kitu atveju galimas bakterijų pernešimas, dėl kurio kyla apsinuodijimo tikimybė. Turėkite atskiras pjaustymo lenteles ir peilius, skirtus šviežiems mėsos ir jūros produktams ruošti.

Atšildote mėsą tiesiai ant stalviršio

Tokiu atveju galimas pavojingų bakterijų dauginimasis, kurios gali pakenkti, ypač jeigu nenuvalę stalviršio ten laikysite indus, kitą maistą ar įrankius. Atšildyti ruošiamus produktus dėkite į platų indą ir palikite atšilti šaldytuve, kad išvengtumėte apsinuodijimo pavojaus.

Plaunate mėsą

Žalios mėsos patariama neplauti, nes bakterijos patenka į virtuvės plautuvę, o vėliau galima pernešimas ant stalviršio bei kitų virtuvės paviršių. Tačiau jeigu ant mėsos yra purvo ar kitų nešvarumų, juos būtina pašalinti. O jeigu mėsa labai šlapia, ją prieš ruošiant patariama nusausinti popieriniu rankšluosčiu.

Pamirštate maistą įdėti į šaldytuvą

Karšto maisto nerekomenduojama dėti į šaldytuvą, tačiau jeigu jį paliksite kambario temperatūroje ilgą laiką, jis gali jums pakenkti, ypač kai kambaryje temperatūra yra daugiau nei 32 laipsniai šilumos. Tas pats patarimas galioja vasaros sezonu – aukštoje temperatūroje tam tikras maistas labai greitai genda, todėl gali apnuodyti. Šaltkrepšiai šiuo atveju yra puikus ir sveikatai naudingas pasirinkimas.

Ragaujate žalią tešlą

Nereikėtų valgyti žalių kiaušinių, nesvarbu, kaip jie būtų paruošti – šiuo atveju kalbama apie žalią tešlą, kurios sudėtyje yra kiaušinių. Juose gali būti Salmonella ir kitų kenksmingų bakterijų. Žalia tešla be kiaušinių taip pat neturėtų būti ragaujama, nes joje gali slypėti bakterijos E. coli.

Marinuojate mėsą ar jūros gėrybes ant stalviršio. Naudojate žalios mėsos marinatą jau paruoštiems produktams

Niekada nemarinuokite žalios mėsos ar jūros gėrybių tiesiog ant stalviršio ir nenaudokite jau panaudoto žalios mėsos marinato virtam, keptam ar kitaip apdorotam maistui. Marinavimo procesus reikėtų atlikti atskiruose induose ir marinuoti mėsą šaldytuve, kad neplistų kenksmingos bakterijos.

Gerai neišverdate (neiškepate) mėsos, jūros gėrybių, kiaušinių

Pusiau žalia vištiena tikrai nėra pats geriausias pasirinkimas. Maistas nepavojingas vartoti tampa tada, kai pasiekia tam tikrą temperatūrą, todėl įsitikinkite, kad jį tikrai gerai apdorojote. Šiam reikalui padėti gali maisto termometras, nes skonis, kvapas ar išvaizda gali apgauti.

Neplaunate rankų

Bakterijos gyvena ant visų paviršių, taip pat ir ant rankų. Visa tai labai svarbu žinoti, kai ruošiate maistą. Prieš ruošdami valgyti būtinai nusiplaukite rankas, taip pat jas plaukite tarp įvairių darbų, tarkime, kai lietėte žalią mėsą ar kitus žalius, neapdorotus produktus.

Per retai keičiate virtuvės rankšluosčius ir kempinėles

Greičiausiai teko girdėti, kad virtuvės kempinėlė yra vienas nešvariausių daiktų namuose? Kaip teigia tyrėjai, kai kurie virtuvės rakandai yra purvinesni ir labiau užteršti nei unitazo šepečio rankena. Ant kempinės puikuojasi net 19,6 milijardų bakterijų ir tame nieko keisto, mat dažniausiai jos būna šiltoje terpėje, drėgnos, gausios maisto likučių ir pan. Tai kaipgi galima tikėtis, kad kempinėse nebus bakterijų, kurios sukelia įvairiausias ligas?

Stenkitės ne tik išdžiovinti kempinėlę po jos naudojimo, bet ir reguliariai dezinfekuoti.

Virtuvinis rankšluostis – tai dar viena bakterijų kaupykla, kadangi juo dažniausiai ne tik nuvalome išsiliejusius maisto produktus, bet ir rankas. Na, o to daryti nereikėtų – geriau rankas nusausinti popieriniu rankšluosčiu. Bet kuriuo atveju virtuvinis rankšluostis beveik nenutolęs nuo kempinėlės, kadangi jis dažniausiai būna šiltoje, drėgnoje terpėje, todėl juos kruopščiai skalbti ir keisti reikėtų kas kelias dienas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų