2015 07 10

10 paslapčių, kurių nežinojote apie muilo akmens židinius

Lietuvoje muilo akmens židiniai iš Suomijos sulaukia vis daugiau namų savininkų ir statytojų dėmesio. Ir ne be reikalo. Tai itin našūs ir efektyvūs židiniai.
Muilo akmens židiniai. UAB „Degis“ nuotr.
Muilo akmens židiniai. UAB „Degis“ nuotr.
Temos: 1 Židinys

Muilo akmuo yra vulkaninės kilmės „minkštas“ akmuo, kasamas Suomijoje (jo taip pat aptinkama ir JAV, Kanadoje, Indijoje, Brazilijoje ir kt. šalyse). Židinių iš muilo akmens gamyba įgavo didelius gamybos mastus praėjusio amžiaus 8 dešimtmetyje, nors pačiai uolienai jau milijonai metų. Netoli nedidelio Juuka miesto yra pagrindinės muilo akmens kasyklos, kurias eksploatuoja viena inovatyviausių Suomijos kompanijų „NunnaUuni“.

Suomijos kompanijos „NunnaUuni“ muilo akmens kasykla. UAB/JSC „Degis“ nuotr.
 Muilo akmens kasykla Suomijoje. UAB „Degis“ nuotr.

Jų židinių pa­ku­ros pa­ga­min­tos iš specifinės muilo akmens rūšies – „ma­mu­to ak­mens“. Įdomu tai, kad ne visas „mamuto akmuo“ tinka pakuroms – akmens gavybos specialistai jį turi atrinkti rankiniu būdu, nuolatos tirdami šilumos laidumo savybes. Tokiu būdu užtikrinamas židinio ilgaamžiškumas. 

Išs­kir­ti­nių sa­vy­bių tu­rintis „ma­mu­to ak­muo“ kasamas būtent Nun­nan­lah­de­no mies­te­ly­je, Šiaurės Ka­re­li­jo­je esan­čio­je ka­syk­lo­je. Šio­je te­ri­to­ri­jo­je glūdi didžiau­si pasaulyje muilo ak­mens klo­dai.

Muilo akmens kasykla Suomijoje. UAB/JSC „Degis“ nuotr.
Muilo akmens kasykla Suomijoje. UAB „Degis“ nuotr.

Pateikiame 10 įdomesnių faktų, kurių galbūt nežinojote apie muilo akmens židinius:

1. Pakura gaminama iš muilo akmens, o ne ketaus (arba plieno). Židinių gamintojai dažniausia renkasi paprastesnį ir įprastą metodą – pastato ketaus židinio pakurą, tada montuoja šamotinių plytų arba keramikos židinį ir uždeda apdailos elementus. „NunnaUuni“ židiniams to nereikia – tiek pakura, tiek židinys, tiek apdaila yra gaminama iš muilo akmens. Dėl šios priežasties kūrenti ilgai nereikia. Įstatomos tik ketaus durelės su stiklu. Daugiau plieninių arba ketaus detalių šiuose židiniuose nėra. Kiti muilo akmens židinių gamintojai naudoja kur kas daugiau plieninių detalių, taip pat ir ketaus pakuras.

Muilo akmens židiniai. UAB/JSC „Degis“ nuotr.
Muilo akmens židiniai. UAB „Degis“ nuotr.

2. „NunnaUuni“ muilo akmens židinyje temperatūra gali pasiekti 800–1200 °C. Tokia degimo technologija yra užpatentuota ir turi savo pavadinimą – „Golden fire“. Temperatūra didelė ir dėl to, kad taip pasiekiamas beveik 90 proc. naudingumas. Sunku patikėti, tačiau esant tokiai degimo temperatūrai, židinio paviršius išlieka šiltas, bet ne karštas. Tokios technologijos kiti muilo akmens židinių gamintojai neturi.

3. Šilumą laiko iki 48 valandų. Kūrenti židinį galima kietu kuru – malkomis (arba briketais). Tam tikri „NunnaUuni“ židinių modeliai šilumą gali akumuliuoti iki 48 valandų. Tokių židinių efektyvumas – iki 87 proc.

4. Dėmesys įkūrimui. Viena iš dažniausių židinių problemų yra ta, kad praeina nemažai laiko, kol jie įsidega ir įšyla. Praeina nemažai laiko, kai degimas tampa efektyvus ir ekonomiškas. „NunnaUuni“ inžinieriai nuolatos tobulina savo židinių konstrukcijas taip, kad įkūrimas būtų itin greitas ir paprastas. Taip sutrumpinamas degimo laikas ir taupomos malkos.

Muilo akmens židiniai. UAB/JSC „Degis“ nuotr.
Muilo akmens židiniai. UAB „Degis“ nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų