11. Ar žinojote, jog kartais cukrus slepiasi po kitokiais pavadinimais: fruktozės sirupas, gliukozė, kukurūzų sirupas, agavų nektaras ir sulčių koncentratas? Jei maisto produktas turi daug cukraus, kai kurie maisto gamintojai pavadina jį keliais skirtingais pavadinimais. Taip sukuriama iliuzija, kad daug šio „blogio“ nevartojate. Kilogramai auga ir nežinote kodėl? Atidžiau skaitykite etiketes.
Taip pat skaitykite: Sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė: „Atsargiai žavėkitės visomis cukraus alternatyvomis“
12. Bet kuriame maiste yra etiketėje neparašytų sudedamųjų dalių. Tyrimais įrodyta, jog teršalų liekanų yra beveik visuose maisto produktuose, o kur dar kenksmingos medžiagos pačioje pakuotėje. Jei produktas pakuojamas į dėžutes, jų gaminimo metu susigėrę chemikalai patenka ir į maistą. Populiarus bisfenolis A, kurio yra plastikinėse pakuotėse, – kenksmingas.
13. Ne visas maistas pažymėtas „skaidulų šaltiniu“ yra būtent toks. Būkite atsargūs – kartais dirbtinai pridėtos skaidulos nėra tokios, kokių aptiktume daržovėse, vaisiuose ir pilno grūdo produktuose. Dirbtinė ląsteliena gali sukelti pilvo pūtimą ir kitas sveikatos problemas. Skaitykite etiketes ir žiūrėkite, kad ten nebūtų maltodekstrino ar polidekstrozės.
14. JAV maisto ir vaistų administracija leidžia tam tikrą kiekį vabzdžių liekanų maisto produktuose, kurios atsiranda dėl surinkimo ir apdorojimo. 100 g riešutų sviesto yra net 30 vabzdžių dalelių. Nors ir skamba nemaloniai, toks kiekis neturi įtakos sveikatai.
15. Lydytas sūris riekelėmis ar kitas supjaustytas sūris – ne visai tikras sūris. Maisto pramonininkai, norėdami sutaupyti pinigų ir sutrumpinti sūrio gamybos procesą, panaikina pieną ir pakeičia jį pieno baltymais ar išrūgų koncentratais. FDA (JAV maisto ir vaistų administracija) nurodymu tokie maisto produktai negali būti vadinami sūriu, bet „baltyminiu gaminiu“.
Taip pat skaitykite: Sočiausi užkandžiai iki 100 kcal
16. Aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo aliejus – ne būtinai aukščiausios kokybės produktas. Po vieno tyrimo net 70 proc. aliejaus buvo pašalintas nuo parduotuvių lentynų, nes tiesiog apkarto ir neatitiko aukščiausios kokybės aliejaus reikalavimų. Jei norite nusipirkti geriausią aliejų, ieškokite tamsaus butelio, kuris apsaugo aliejų nuo šviesos, ir išsaugo jo skonį ir kvapą. Be to, žiūrėkite į pagaminimo datą, kuri nurodoma ant kokybiško aliejaus.
17. Ledai – ne visada tikri ledai. Amerikoje ledai turi turėti mažiausiai 10 proc. pieno riebalų. Jei yra mažiau – tai ne ledai. Galbūt jau esate aptikę ledų, ant kurių pakuotės užrašyta „šaldytas pieno desertas“.
18. Ne visas graikiškas jogurtas yra sveikas. Kai kurie gamintojai jogurtui tirštumą suteikia dirbtiniu būdu. Natūralus graikiškas jogurtas neturi jokių papildomų priedų ir išrūgų produktų.
19. Įvairūs kepti traškučiai, kurie, kaip teigiama, turi mažiau riebalų, tikrai nėra sveikesni. Jie yra pagaminti iš perdirbtų bulvių dribsnių ir įvairių miltelių. Jei jau pirksite traškučius, žiūrėkite, kad jie būtų iš tikrų bulvių. O gal geriau būtų patiems išsikepti bulvių su daug sveikesniu ir naudingesniu ghee sviestu?
20. Dirbtiniai saldikliai. Jie naudingi žmonėms, kurie kenčia nuo diabeto, tačiau dabar jie vartojami ne tik diabetikų, bet visų žmonių ir dideliais kiekiais. Manoma, jog jei jau jie neturi kalorijų, tai galima vartoti kasdien, tačiau tai netiesa. Saldiklius, kaip ir bet kokį cukrų, reikia vartoti saikingai.
Taip pat skaitykite: Kuo veganai keičia mėsą, pieną ir kiaušinius?