2024 11 23

Įvardijo kenksmingiausią plastiko rūšį: jo apstu mūsų namuose

Prognozuojama, kad jau 2050 m. pasaulinis atliekų kiekis pasieks 3,4 milijardo tonų, taigi kaip niekad tampa aktualu perdirbti, taisyti ir pirkti naudotas prekes, kad sumažintume atliekų kiekį ir išvengtume daiktų patekimo į sąvartynus.
Kokedama – bevazonis sodinimo menas
Kokedama – bevazonis sodinimo menas / Monikos Aziulevičiūtės-Vartavičienės nuotr.

„Norint sukurti tvarią ateitį, laikas atsikratyti minties, kad mūsų perkami produktai stebuklingai išnyks, kai juos išmesime, o iš tikrųjų dauguma jų atsidurs sąvartynuose“, – prognozuoja Linda Freiner, Zurich Insurance grupės Tvarumo skyriaus vadovė, rašo zurich.com.

Mūsų tikslas – visų pirma sumažinti susidarančių atliekų kiekį ir kiek įmanoma daugiau jų panaudoti ir perdirbti. Taigi atsakingas šių atliekų tvarkymas yra pagrindinis dėmesys. Pakartotinai naudodami gaminius ir medžiagas sumažiname naujų išteklių poreikį bei į sąvartynus patenkančių atliekų kiekį ir prailginame jų naudojimo trukmę.

Pakartotinis naudojimas dažnai painiojamas su perdirbimu, tačiau tai iš tikrųjų yra gana skirtingi dalykai. Pakartotinis naudojimas prailgina daikto tarnavimo laiką.

Nesvarbu, kokiame moderniame stiklo dangoraižyje žmogus apsigyvena, vis tiek ilgisi medžių ar vandens čiurlenimo.

Pakartotinai naudodami gaminius ir medžiagas sumažiname naujų išteklių poreikį bei į sąvartynus patenkančių atliekų kiekį ir prailginame jų naudojimo trukmę.

Pakartotinis namų apyvokos daiktų naudojimas yra puikus būdas gyventi tvariau.

Ekologiškesnis gyvenimas apsaugo natūralias ekosistemas ir išteklius; suteikia galimybę gyventi sveiką žmonių gyvenimą, ir skatina ekonomines naujoves.

Dėmesys pakartotiniam įprastų namų apyvokos daiktų naudojimui yra svarbus pirmasis žingsnis mažinant atliekų kiekį, apribojant nereikalingą vartojimą ir remiant tvarumo tikslus. Žmonijai kaip niekad svarbu sumažinti susidarančių atliekų kiekį ir kiek įmanoma jų daugiau panaudoti ir perdirbti.

Vienkartiniai plastikai yra pagrindinis pasaulinės taršos veiksnys.Taigi atsakingas šių atliekų tvarkymas yra pagrindinis dėmesys.

Kaip sumažinti plastiko atliekų kiekį savo namuose

„Pakartotinis panaudojimas“ – menas, tai naujos gyvybės suteikimas seniems ar nenaudojamiems daiktams, kūrybiškumo skatinimas ir atliekų mažinimas. Pakeitę daiktų paskirtį, ne tik sumažiname atliekų kiekį, bet ir suteikiame savo gyvenamajai erdvei asmeniškumo. Tai yra puikus būdas gyventi tvariau.

Pakartotinis daiktų panaudojimas ugdo kūrybiškumą

Sodininkystė yra susijusi su gamta, tačiau ji vis tiek priklauso nuo plastiko. Plastikinai vazonai ir konteineriai, naudojami augalams auginti galiausiai patenka į mūsų kraštovaizdį.

Pritaikę plastiką pakartotinai galime prisidėti prie išteklių tausojimo, atliekų mažinimo, energijos taupymo. Sumažinę plastiko gamybos poveikį aplinkai, prisidedame prie tvaresnės ateities.

Bėda su juodais plastikiniais vazonais

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gamtos ir šiukšlių disharmonija
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gamtos ir šiukšlių disharmonija

2019 metais profesionalių kraštovaizdžio dizainerių asociacijos atliktas tyrimas apie plastikinių augalų vazonų naudojimą parodė, kad didžioji dalis plastikinių vazonų išmetama į sąvartynus.

Kodėl juodų plastikinių vazonų negalime perdirbti?

Organizatorių arch.nuotr./Štai tas galvos skausmas, kuris ilgai nesuyra
Organizatorių arch.nuotr./Štai tas galvos skausmas, kuris ilgai nesuyra

Dauguma juodų plastikinių indų nėra perdirbami, nes infraraudonųjų spindulių skaitytuvai, identifikuojantys plastiką pagal spalvą rūšiavimo procese, jų neregistruoja. Dauguma gėlių vazonų gaminami iš įvairių plastikinių dervų ir dažnai būna tamsių spalvų.

Todėl tai yra vienkartiniai plastikiniai gaminiai, kuriems suirti reikia
maždaug 450 metų. Tyrimo rezultatai rodo, kad juoduose plastikiniuose gaminiuose gali būti kenksmingų cheminių medžiagų.

Pakartotinis taros naudojimas yra vienas efektyviausių ir nebrangiausių būdų sumažinti pakuočių poveikį aplinkai. Siekdami tvarumo, norime pateikti pakartotinio plastikinių produktų ir medžiagų panaudojimo galimybes.

Organiatorių arch.nuotr./Vazonėliai gali būti ir tokie
Organiatorių arch.nuotr./Vazonėliai gali būti ir tokie

Pakartotinis plastikinių vazonų naudojimas yra puikus būdas pamatyti kitokią jų vertę ir pritaikyti juos sodininkystėje kitiems projektams (naujiems augalams sodinti, vertikaliam sodui sukurti, paukščių lesyklėlei ir pan.).

Yra daug kūrybiškų būdų, kaip pakartotinai panaudoti plastikinius vazonus. Žmogus turi įgimtą ryšį su gamta ir nesvarbu, kokiame moderniame stiklo dangoraižyje jis apsigyvena, vis tiek ilgisi medžių ar vandens čiurlenimo.

Lauros Popkytės nuotr./Terasa ant stogo Klaipėdoje
Lauros Popkytės nuotr./Terasa ant stogo Klaipėdoje

Pastaraisiais dešimtmečiais populiarėja biofilinis dizainas, kuriuo siekiama atkurti ryšį su gamta žmonių kasdienybėje, įkomponuojant augalų kompozicijas pastatų dizaine. Augalai yra puikus būdas dekoruoti interjerą, taip pat pagerinti oro kokybę ir pakelti nuotaiką.

Mes siūlome panaudotus vazonus dekoruoti negyva gamtine medžiaga ir pasidaryti dekoratyvinius „kašpo“ vazonus augalams.

Tai gali tapti maloniu ir kūrybingu užsiėmimu, o senus plastikinius vazonus galima paversti meno kūriniu. Suteikiant panaudotiems plastikiniams vazonams naują gyvenimą...

123RF.com nuotr./Kokedama būdu pasodinti augalai
123RF.com nuotr./Kokedama būdu pasodinti augalai

Alternatyva plastikiniams augalų vazonams „kokedama“

Kambariniai augalai ir bonsai apgaubti žemės, samanų arba kokoso pluošto rutuliuku, todėl plastikinių indų visiškai nereikia.

„Kokedama“ – tai naujas ir įdomus kambarinių augalų demonstravimo būdas, kilęs iš Japonijos. Žodis kokedama pažodžiui verčiamas kaip „samanų kamuolys“.

Tai puiki priemonė papuošti savo namus ir sodą augalais, nenaudojant plastikinių vazonų. Samanos yra tvarus, natūralus ir atsinaujinantis išteklius, kuris ne tik padidina mūsų augalų estetinį patrauklumą,
bet ir prisideda prie jų bendros sveikatos.

Turėtume įsipareigoti atsakingai rinkti samanas, kad būtų išlaikyta subtili gamtos pusiausvyra.

Organizatorių arch.nuotr./Vietoje vazonėlio samanų kamuolėliai
Organizatorių arch.nuotr./Vietoje vazonėlio samanų kamuolėliai

Naudojant organines medžiagas (kokoso pluoštą, natūralius ir organinius išteklius, džiuto špagatą), kokedama augalų kompozicijos gali pakeisti kambarinių augalų dekoratyvinių vazonų pramonę, be to, skatina aplinkos tvarumą.

Tvarios idėjos skleidžiamos ir Vilniuje

Įgyvendindamas Vilniaus m. savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą, VšĮ Vilniaus statybininkų rengimo centras penktadienį organizavo metodinę-praktinę konferenciją ,,Antras šansas“.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ekologė doc.dr. Ona Motiejūnaitė pasakojo apie Vilniaus miesto gamtinės aplinkos ypatumus, o mokyklos bendruomenės atstovas Deimantas Galčius dalijosi asmenine patirtimi, kaip susikurti ,,Tvarumą buityje“.

Renginio metu taip pat veikė kūrybinės dirbtuvės ir mokinių darbų paroda ,,Naujas seno vazono veidas“.

Organizatorių arch.nuotr./Naujas seno vazono veidas
Organizatorių arch.nuotr./Naujas seno vazono veidas

Projekto sumanytojai, matydami, kiek daug plastiko vazonų yra išmetama kasdien, bandė nors maža kruopelyte prisidėti prie situacijos gerinimo.

Organizatorių arch.nuotr./Vazonėliai gali būti ir tokie
Organizatorių arch.nuotr./Vazonėliai gali būti ir tokie

Lankytojai aplankę konferenciją ir parodą galėjo apžiūrėti vazonėlius dekoruotus įvairiausiomis žaliavomis: giliukų kepurėlėmis, medžio gabaliukais, medžių žieve, šieno sukinukais, puoštais aukso juostelėmis ir t.t.

Organizatorių arch.nuotr./Vazonėlis sukurtas iš šieno sukinukų
Organizatorių arch.nuotr./Vazonėlis sukurtas iš šieno sukinukų

Pasitelkę fantaziją ir kūrybines idėjas, panaudotus vazonus mokiniai labai kūrybiškai prikėlė dar kartą naujam gyvenimui, norėdami parodyti, kad kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie pakartotinio plastikinių vazonų panaudojimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai