Todėl renkantis valymo priemones, svarbu atsižvelgti ne vien į produkto kainą ar pakuotę, bet ir į jo poveikį sveikatai. Beje, didžiąją dalį namų švarai palaikyti reikalingų priemonių su natūraliu aromatu galime pasigaminti namuose.
Pasak aromaterapijos ekspertės Robertos Bulotaitės, užuot namus švarinus cheminiais preparatais, kurių aštrų kvapą jausime kone visą dieną, galime pavasarinį namų valymą paversti maloniu užsiėmimu. Įlašinus keletą natūralių eterinių aliejų lašų į lengvai namuose pagaminamas valymo priemones, džiaugsimės ir švara, ir natūralia gaiva.
Specialistė pabrėžia, kad terapinės klasės eteriniai aliejai ne tik dezinfekuoja, naikina virusus, bakterijas, valo patalpų orą, bet ir gerina mūsų nuotaiką.
Natūralioms švarinimo priemonėms pasigaminti reikės: sodos, acto, druskos ir natūralių eterinių aliejų.
TAIP PAT SKAITYKITE: Patarimai, padėsiantys idealiai išblizginti langus
5 eteriniai aliejai namų švarai ir gaivai
Citrina — tai yra vienas iš įvairiapusiškiausių eterinių aliejų, kuriuos verta turėti savo namuose. Citrinų eterinis aliejus šalina nemalonius kvapus, dezinfekuoja patalpas, naikina bakterijas, virusus, grybelius. Gerina nuotaiką, stiprina atmintį ir imuninę sistemą. Puikiai šalina gumos, tepalo, klijų, riebalų dėmes.
Arbatmedis aktyviai veikia visas tris mikrobų grupes: bakterijas, virusus ir grybelius. Veikia antiparazitiškai, priešuždegimiškai. Gerina kvėpavimo takų veiklą, namams suteikia švaros pojūtį.
Levanda visame pasaulyje pripažįstama kaip vienas universaliausių augalų, iš kurio gaminamas eterinis aliejus. Levandų eterinis aliejus ne tik dezinfekuoja, naikina įvairius mikroorganizmus, parazitus, veikia priešinfekciškai, antibakteriškai, bet ir atpalaiduoja, suharmonizuoja žmogaus emocinę būseną.
TAIP PAT SKAITYKITE: Eteriniai aliejai ir smegenų sutrikimai: ko mes nežinome?
Citrinžolė – švaros ir oro gryninimo eterinis aliejus, turintis stiprų antivirusinį, antibakterinį, antiparazitinį ir antinavikinį poveikį. Stipriai veikia grybelius (Salmonela, Candida).
Pušis – gaivinantis, suteikiantis entuziazmo ir žvalumo aromatas, šalina nuovargį, stresą. Veikia antiseptiškai, antiparazitiškai, dezinfekuojančiai, dezodoruojančiai, baktericidiškai. Namuose juntamas pušų kvapas padės atsipalaiduoti ir pasijusti lyg miške.
Kaip naudoti eterinius aliejus namų švarinimui?
Lengvai pagaminamas universalus valiklis
Reikės:
- 4 lašų pasirinkto eterinio aliejaus,
- 2 šaukštų sodos,
- 1–2 šaukštų vandens.
Sumaišykite ir valykite metalą, keramiką. Paviršius nepamiršite nuplauti. Universalus mišinys taip pat tiks šaldytuvo kvapui pagerinti, indaplovei ar skalbinių kvėpinimui.
Natūralus oro gaiviklis
Reikės:
- purškiamo 100 ml buteliuko,
- vandens,
- 10 ml spirito,
- jūsų mėgiamų eterinių aliejų.
100 ml buteliukui pakaks 20–40 eterinio aliejaus lašų (citrusinių eterinių aliejų galima lašinti daugiau, aštresnių reikės mažiau).
Svarbu: eterinius aliejus pirma lašiname į spiritą ir tik po to pilame į buteliuką su vandeniu. Prieš purkšdami supurtykite. Šis oro gaiviklis tinka mažoms patalpoms, automobilio salonui, yra puiki alternatyva sintetiniams oro gaivikliams.
Taip pat skaitykite: Eterinių aliejų žinovė: kaip sustiprinti imunitetą ir dezinfekuoti namų orą. Aliejų mišinių receptai
Vonios paviršių (plytelių, vonios) valymui
Reikės:
- 3 dalių sodos,
- 1 dalies vandens.
Į pastą įlašinkite kelis lašelius citrinų eterinio aliejaus.
Grindų plovimui
Į dubenį su vandeniu įpilkite nedidelę saują druskos, kurioje jau prieš tai ištirpinote 3–6 eterinio aliejaus lašus. Grindų plovimui tinka arbatmedžio, levandos ar eukalipto eterinis aliejus.
Grindis galima plauti ir švelniu acto bei vandens mišiniu. Actas turi kvapą, kuris dar ilgai išlieka patalpoje, todėl į valymo skystį įlašinkite keletą mėgiamo eterinio aliejaus lašų. Eterinio aliejaus kvapas ne tik neutralizuos acto aromatą, bet ir dezinfekuos patalpą.
Langų valymui
Actas puikiai tinka ir stikliniams paviršiams valyti – jie tampa skaidrūs ir blizgūs. Tereikia į vandenį įpilti šlakelį balto acto ir porą lašelių eterinio aliejaus. Jei norite gaivaus kvapo – įlašinkite keletą citrinų eterinio aliejaus lašų. Citrina puikiai tinka riebalų valymui, ji naikina klijus, gumą ir netgi tepalą.
Kilimų valyvui
Siurbliams su vandeniu naudokite sodos ir eterinio aliejaus mišinį. Į žiupsnelį sodos įlašinkite 4–6 lašus norimo eterinio aliejaus, prieš siurbiant įberkite į siurblio vandenį.
Net jei namuose neturite sodos, eterinių aliejų galite įlašinti tiesiai į vandenį ir pamaišyti, kad jis bent šiek tiek pasiskirstytų vandenyje ir paskleistų puikų aromatą.
Medinių paviršių poliravimui
20 lašų citrinų eterinio aliejaus sumaišykite su 6 šaukštais acto ir vienu arbatiniu šaukšteliu augalinio aliejaus. Prieš naudojant suplakite, purškite medinius paviršius ir poliruokite.
Gyvūnų švarai
Jei auginate katę ar šunį, specifiniam kvapui pašalinti į siurblį įlašinkite keletą lašelių citrinžolės arba arbatmedžio eterinio aliejaus. Gyvūno guolį galite skalauti su vandens ir citrinžolės eterinio aliejaus mišiniu. Citrinžolė yra vienas populiariausių eterinių aliejų, kuris naudojamas norint gyvūnus apsaugoti nuo alergijų, vabzdžių, blusų ar erkių. Citrinžolė teigiamai veikia gyvūno emocinę būseną. Prausdami gyvūną įlašinkite keletą citrinžolės eterinio aliejaus lašelių – kvepės ne tik gyvūnai, bet ir namai.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip išnaikinti kačių šlapimo kvapą namuose?
Gaiviam namų kvapui
Namų orą atgaivinti padės aromaterapinės lempos (difuzoriai). Jos ne tik saugiai paskirsto aromatus, bet ir jonizuoja bei drėkina namų orą. Jei elektrinių prietaisų naudoti neketinate, ant nedeginto molio dirbinio užlašinkite keletą lašų eterinio aliejaus. Kitas būdas: ant vatos diskelio užlašinkite mėgiamo eterinio aliejaus ir padėkite ant šilto (dėmesio: ne karšto) radiatoriaus. Norėdami ramiai išsimiegoti gaivioje ir atpalaiduojančioje patalpoje, ant pagalvės užlašinkite 2–4 lašelius levandų eterinio aliejaus. Kvepės ne tik patalynė, bet ir visa patalpa.
Taip pat skaitykite: Pagalba nuo slogos: veiksmingi gėrimai ir eteriniai aliejai
Vertingi patarimai:
Rinkitės tik natūralų eterinį aliejų. Teigiamą eterinių aliejų poveikį pasieksite tik su natūraliu kvapu, todėl svarbu žinoti, kad įsigijote terapinės klasės (natūralų), o ne sintetinį eterinį aliejų. Kriterijai, kaip pasirinkti terapinės klasės (natūralų) eterinį aliejų – rinkitės tamsaus stiklo buteliuką (paprastai būna 5–15 ml talpos,), atsižvelkite į kainą (natūralūs eteriniai aliejai brangesni už sintetinius), ant etiketės neturėtų būti rašoma, jog negalima tepti ant odos (beveik visus kokybiškus eterinius aliejus galima tiesiogiai tepti ant odos).
Maišykite sausus ingredientus, o tik vėliau skieskite vandeniu. Eterinius aliejus pirma maišykite sausai (pvz., su soda ar druska), o tik po to pilkite į vandenį. Taip eterinis aliejus skystyje pasiskirstys tolygiai ir neliks ant indo sienelių.
Mažiau yra geriau. Svarbu atminti, kad kvapo intensyvumas turi būti subtilus, o ne erzinantis. Naudojant natūralius eterinius aliejus pakanka keleto lašų maloniam aromatui išgauti, todėl būkite atidūs ir neperdozuokite.
Eksperimentuokite ir gaminkite savo mišinius. Užuot naudoję vienos rūšies eterinius aliejus, galite juos maišyti ir atrasti savo šeimos mėgstamus derinius. Rekomenduojame išbandyti pavasarinės miško gaivos mišinį: eukaliptas (2 lašeliai), citrina (6 laš.), pušis (2 laš.), citrinžolė (4 laš.) ir mirtos (2 laš.) eterinių aliejų lašai bei vasaros dvelksmą: apelsinas (5 laš.), žalioji citrina (3 laš.), mandarinas (3 laš.), citrina (3 laš.), pipirmėtė (4 laš.).