Ritininėmis užuolaidomis bei žaliuzėmis prekiaujančio salono „Domus Lumina“ ekspertai pastebi, jog informacijos apie vos prieš keletą metų Lietuvoje pasirodžiusias širmas nėra daug, tad natūralu, kad apie netradicinę langų dekoro priemonę išgirstama daug nepatvirtintų mitų.
1 mitas: širmos bėgeliai sukelia papildomų rūpesčių
Širmos yra kabinamos ant karnizų bėgelių ir gali būti valdomos rankiniu arba elektroniniu būdu. Tai naujas ir šiuolaikiškas sprendimas, kuris užtikrina komfortą ir patogumą. Kaip teigia interjero dizaineris R. Špokas, žmones dažnai baugina mintis, jog širmos bėgelio mechanizmai bus nepatvarūs ar nepatogūs, todėl renkasi tradicines ritinines užuolaidas (roletus). Kita vertus, ant profilių slankiojančios užuolaidos nėra naujiena, o valdymo sprendimus visada galima pritaikyti pagal būsto savininko poreikius. Roletų ir žaliuzių gamintojai teigia, jog išskirtinio patentuoto profilio bėgelius valdyti labai paprasta ir patogu.
2 mitas: širmos tinka tik minimalistiniame interjere
Formuojant savo namų interjerą vis dar veši įsitikinimas, jog naujoviško dizaino širmos tinka tik minimalistinio stiliaus interjere. Tačiau dizaineriai vienpusiškai sutaria, jog širmos yra puikus sprendimas tiek moderniame, tiek maišyto stiliaus interjere.
„Širmos – lankstus sprendimas. Jos namuose gali virsti išskirtiniu elementu, puošiančiu vitrininius langus“, – pasakoja interjero dizainerė Virginija Sabaliauskienė. Pasirinkus paprastesnį širmos audinio raštą, galite sukurti kasdienišką, klasikinį stilių, šviesūs atspalviai puikiai dera skandinaviško stiliaus interjere, tuo tarpu ryškūs ir įmantrių raštų audiniai gali tapti modernaus interjero akcentu.
3 mitas: širmos greitai plyšta ir yra neilgaamžės
Interjero dizainerės V. Sabaliauskienės nuomone, neprižiūrimos širmos gali būti pažeidžiamos lygiai taip pat, kaip ir roletai ar užuolaidos, o „prieš perkant pirkinį, reikia gerai apgalvoti, kas tuose namuose gyvens. Juk širmos yra lygiai toks pat interjero dekoras, kaip kokybiškos užuolaidos ar toršeras. Jei nesaugosi, bet kada galima suplėšyti, nutraukti ar sugadinti“.
Langų dekoro specialistai tvirtina, jog širmos gaminamos iš aukšta kokybe ir ilgaamžiškumu pasižyminčių roletinių audinių. Pastarųjų priežiūra kur kas lengvesnė nei užuolaidų ar kitų dekoro priemonių.
4 mitas: širmos skirtos tik apsisaugoti nuo praeivių žvilgsnių
Žinoma, širmos – puiki priemonė uždengti didelius vitrininius langus ir taip pasislėpti nuo įkyruolių žvilgsnių. Tačiau jos turi ir daugybę kitų naudingų funkcijų. Platus širmų audinių asortimentas suteikia galimybę rinktis įvairaus permatomumo ar metalizuotų paviršių audinius, kurie apsaugo nuo saulės spindulių ir neleidžia patalpai įkaisti. Mobilios širmos turi dar vieną paskirtį – be didelių investicijų galima atitverti patalpas. Ant bėgelių slankiojančios audinio plokštės – puikus sprendimas atskirti svetainės zoną nuo virtuvės, miegamajame kambaryje padalyti darbo ir poilsio sritis. Turintiems dideles patalpas tai patogiausias būdas sukurti atskiras erdves; prireikus didesnio ploto, audinio plokštes nesudėtinga nustumti į šoną.
5 mitas: širmos tinka tik visuomeninės ar meninės paskirties patalpose
Dėl tvarkingos išvaizdos ir patogaus valdymo širmos tampa ypač populiarios biuruose ar kitos paskirties patalpose, pavyzdžiui, gali atstoti miniatiūrinę scenos uždangą darželiuose ar mokyklose. Tačiau interjero dizaineriai ieško inovatyvių sprendimų, kaip širmas pritaikyti individualiuose būstuose. Slankiojančias plokštes renkasi ir tie, kurie vengia rauktų ir masyvių užuolaidų, bet ieško originalaus langų dekoro sprendimo. Širmoms nebūtinai reikalingos didelės erdvės. Jei ieškote, kuo uždengti keletą langų arba dideles vitrinas ligi pat žemės, tačiau vertikalios žaliuzės atrodo pernelyg oficialiai, lakoniškos, tvarkingų linijų širmos – puikus pasirinkimas.