Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 04 11

6 įpročiai, kurie leis nesenti

Arba – žingsniuoti per metus sveikoms, stiprioms ir žavioms, kad amžius išties taptų turtu ir išminties šaltiniu, o ne našta. Ir net jei jums šiandien dvidešimt, rengtis brandai – niekada ne anksti.
Moteris sportuoja
Moteris sportuoja / Vida Press nuotr.

Sakoma, kad norėdamos sužinoti, kaip atrodysite metams bėgant, turėtumėte pažvelgti į savo mamą ar močiutę. Tačiau ne viskas priklauso nuo genų: sportas, mitybos principai ir geri būdo įpročiai irgi lemia daug. Ir, be abejo, teigiamos nuostatos. Juk, kaip sakė neprilygstamoji Bette Davis, „Brandus amžius – ne lepūnėlių laikas“. Bet tai nereiškia, jog jo reikia bijoti. Jūs ir pačios ne kartą girdėjote šias rekomendacijas, tačiau žinoti ir laikytis – skirtingi dalykai. Todėl – kartojam mokslus.

1. Nusiteikite pozityviai

Žinom, žinom, kad mokymas apie pusiau pilną stiklinę gerokai pakyrėjo, bet reikia skirti pelus nuo grūdų. Ar kada pastebėjote, kokie priekabūs ir pikti neretai darosi vyresni žmonės? Šis pasaulis,– gal ir ne pati geriausia vieta gyventi, bet atsarginio gaublio niekas nepasiūlys, todėl ir lošti reikia tomis kortomis, kurios teko į rankas. Ir be gėdos blefuoti. Priežastis paprasta – žmonės, įsitikinę, jog vyresnis amžius – tai išminties ir pasitenkinimo metas, 40 proc. greičiau įveikia negalią nei tie, kuriems atrodo, jog senatvė – bejėgystės ir silpnumo sinonimas.

Vida Press nuotr./Laiminga moteris
Vida Press nuotr.

2. Skaičiuokite kąsnius

Nepriminsime banalios frazės, kad jūs esate tai, ką valgote, nuo mitybos labai priklauso, kaip kūnas bus pasirengęs atremti amžiaus poveikį. Nieko stebuklingo ar naujo: mažo glikeminio indekso dieta, daug vaisių ir daržovių, visų grūdo produktai ir neriebūs baltymai – raktiniai sveikos brandos žodžiais. Idealus pavyzdys – Viduržemio jūros dieta, kurios pagrindą sudaro augalinis maistas, visų grūdo produktai, riešutai, bent dukart per savaitė – žuvis ir mažiau druskos.

Tokie mitybos principai padeda išvengti širdies atakų, insultų, o omega 3 riebiosios rūgštys, kurių gausu riešutuose, lašišose ir linų sėmenyse, padeda odai išlikti jaunesnei. Kitaip nei cukrus, angliavandeniai ir pernelyg riebūs produktai, skatinantys senėjimo procesą. Kiekis irgi svarbu: persivalgymas trumpina gyvenimą, provokuoja širdies ir kraujagyslių ligas bei II tipo diabetą.

Vida Press nuotr./Moteris valgo obuolį
Vida Press nuotr.

3. Reguliariai sportuokite

Fizinis aktyvumas – svarbus momentas norint senti gražiai ir sveikai. Per trisdešimt metų tarp trisdešimtojo ir septyniasdešimtojo gimtadienio moteris vidutiniškai netenka 23 proc. raumenų masės. Ir metams bėgant šis procesas vis greitėja. O sportas – ypač pratimai su svarmenimis, gumomis, lazdomis, ne tik jį stabdo, bet ir užbėga už akių. Ir pradėti niekada ne vėlu, net jei jums aštuoniasdešimt.

Kalba ne tik apie kūną: judėjimas gali apsaugoti atmintį ir net sumažinti Alzheimerio tikimybę bent 25 proc. fizinis aktyvumas stiprina hipokampo, galvos smegenų dalies, atsakingos už imlumą ir gebėjimą mokytis naujų dalykų, veiklą.

Vida Press nuotr./Moteris sporto klube
Vida Press nuotr.

4. Bendraukite

Mylimieji, draugai ir artimieji – štai dar vienas faktorius, dėl kurio verta gyventi ilgai, sveikai ir laimingai. Žmonės, mokantys megzti ir išlaikyti socialinius ryšius, tam turi lygiai dukart daugiau šansų, nei tie, kurie atšventę tam tikrą gimtadienį užsidaro namuose ir išmeta raktą. Socialiniai tinklai – taip pat ryšiai su žmonėmis!

Vida Press nuotr./Pokalbis
Vida Press nuotr.

5. Saugokitės saulės

Raukšlės ir tolimojoje perspektyvoje – odos vėžio grėsmė – štai kokį pavojų kelia per didelė aistra saulei. Dabar madinga teigti, kad priemonės, saugančios nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio, – ne toks jau nekaltas dalykas, be to, būtent šie spinduliai skatina vitamino D gamybą, kurio šiauriečiams ir taip trūksta. Tačiau kol kas niekas nepasiūlė nieko geresnio.

Taigi, tepamės kremais ir aliejais, nešiojame saulės akinius ne tik vasarą, slepiamės po skėčiais, skrybėlėmis ir skarelėmis. Jei rūpinatės, ar gausite vitamino D, žinokite, jog specialistai perspėja, kad jo sintezė vyksta tik pirmas kelias minutes, paskui prasideda raukšlės ir vėžys. Ir apskritai, jei manote, kad jo jums trūksta (vitamino, ne vėžio), valgykite daugiau lašišos ar kiaušinių.

6. Gerai miegokite

Norėdamos nustatyti, kokia gi jūsų individuali miego dozė, ne vėliau kelkitės, o anksčiau gulkitės.

Miego reikia ne septynių, aštuonių ar devynių valandų, o tiek, kiek reikia! Norėdamos nustatyti, kokia gi jūsų individuali dozė, ne vėliau kelkitės, o anksčiau gulkitės. Ir nepamirškite, kad pasyvaus poilsio stoka didina nutukimo, širdies ligų ir diabeto riziką. Jei įmanoma nors porą minučių nusnausti dieną, žinokite, kad tokių akimirkų efektas didesnis nei kavos puodelio ar net energetinio gėrimo – toks miegas pagerina atmintį ir suteikia žvalumo.

Grožio miegas – taip pat neišgalvotas reikalas: miegant kūnas gamina augimo hormoną, atnaujinantį kolageno ir elastino atsargas. O būtent šios medžiagos atsako už odos jaunystę ir sveikatą. Neseniai atlikti moksliniai tyrimai patvirtina, jog nemiga tiesiogiai susijusi su ankstyvu ir sparčiu smegenų senėjimu, – tiesiai tariant, nuolatinė miego stoka slopina smegenų funkcijas ir skatina senatvės procesus. Miegas – ne prabanga, miegas – būtinybė. O nuvarytus arklius nenušauna, juos parduoda į arklienos cechą.

Vida Press nuotr./Miegojimas
Vida Press nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos