2016 12 03

6 psichologės pastebėjimai, kaip gyvenime siekti ne kiekybės, bet kokybės

Jei jums leistų pasirinkti: kiekybė ar kokybė, tikiu, kad rinktumėtės pastarąjį variantą. Deja, tikrovėje kiekybė neretai ima viršų, į antrąją vietą nustumdama tai, kas svarbiausia. Tikriausiai girdėjote posakį, kad išorinė tvarka atspindi vidinę ramybę. Ir nors stengiatės susistyguoti gyvenimą, jame vis tiek yra šiokios tokios netvarkos.
Moteris parduotuvėje
Moteris parduotuvėje / Vida Press nuotr.

Atidžiau pažvelkite: spintoje – galybė daiktų, kurių nenaudojate ir kuriuos net esate pamiršusios; dienotvarkėje netelpa darbai ir įsipareigojimai; šaldytuve genda maistas; drabužinėje tebekabo suknelės su nenuplėštomis etiketėmis; dėžėse guli seniai nebereikalingi žaislai; piniginė plyšta nuo nuolaidų kortelių; galvoje knibžda neįgyvendintos idėjos; naršyklėje atidaryta daugybė langų, kurie neturi nieko bendro su jūsų siekiais.

Sukatės pasaulyje, kuris skatina nenustoti vartoti: skubėti, pirkti, ragauti, kelti kuo daugiau tikslų, dirbti kelis darbus vienu metu, gyventi aktyvų realų ir virtualų socialinį gyvenimą, neatsilikti nuo technologijų, pamatyti visus apdovanojimų pelniusius filmus ir t. t. Plaukiojate sraunioje galimybių upėje, tačiau neretai liekate su laimikiu, kurio visai nenorėjote pagauti: nuovargiu, emociniu išsekimu, perdegimu, nerimu, vienatve, sudužusiomis svajonėmis.

Vida Press nuotr./Daiktų paieškos
Vida Press nuotr.

Kaip neapsikrauti gyvenimo ir skirti laiko bei energijos tam, kas teikia daugiausia džiaugsmo, prasmės ir įkvėpimo?

1. Perskirstykite prioritetus

„O, kad tik turėčiau laiko“, – teisinatės senai draugei, kuri pakvietė išgerti arbatos. Tačiau giliai širdyje žinote, kad jei būtų didelis noras, laisvą valandėlę visada atrastumėte. Tas pats ir su neįgyvendintais tikslais: laiko yra, tik klausimas, kur jį iššvaistote. Kad pamatytumėte, kur nuteka jūsų valandos, bent keletą dienų rašykite dienoraštį: žymėkite visas veiklas (net „nekaltus“ žvilgčiojimus į socialinius tinklus) ir jų trukmę. Įvertinkite veiklas skirdamos joms pliusą arba minusą. Apsisprendimo formulė labai paprasta: pliusas – dalykams, kurie jus priartina prie tikslų, teikia džiaugsmo, energijos, derinasi su jūsų vertybėmis, ugdo, stiprina jūsų asmenybę, ramina, įkvepia, duoda tam tikros naudos; minusas – veikloms, kurios atitolina nuo svajonių, kelia stresą, įtampą, abejonių, jus silpnina. Taigi, pliusai duoda, minusai atima. Kurių norėtumėte turėti daugiau?

Išskirkite kelis svarbiausius prioritetus ir išbraukite tuos, kurie tarsi piktžolės trukdo augti jūsų vertybėms.

Išskirkite kelis svarbiausius prioritetus ir išbraukite tuos, kurie tarsi piktžolės trukdo augti jūsų vertybėms. Atminkite, kad didelis prioritetų sąrašas tolygus jų nebuvimui. Išsirinkite vieną ar kelis tikslus ir judėkite jų link. Sumažindamos tikslų skaičių, padidinate sėkmės tikimybę, nes dėmesį skiriate tik jiems, nesiblaškote nuo vieno darbo prie kito. Kai pasieksite finišą, keliaukite prie kitų prioritetų.

Vida Press nuotr./Pervargusi moteris
Vida Press nuotr.

2. Neapsikraukite daiktais

Nusipirkti lengva, o štai atsikratyti daiktų, kad ir kokie nebevertingi jie būtų, daug sunkiau. Psichologai polinkį kaupti aiškina labai paprastai: pasirodo, kai tik daiktas tampa asmeniniu turtu, jo vertė išauga (tas pats objektas prieš įsigyjant ir nusipirkus vertinamas skirtingai). Negana to, jo nenorima net iškeisti. Mokslininkai vienai tiriamųjų grupei padovanojo rašiklį, kitai – kavos puodelį ir suteikė galimybę apsikeisti dovanomis, jei tik kiltų noras. Tokių žmonių atsirado vos keletas. Dauguma nenorėjo dalytis ir liko prie gautų daiktų, nors žinojo, kad abiejų dovanų piniginė vertė identiška. Juk mano yra geriau už tavo? Štai kodėl daugelio spintos prigrūstos seniai nenaudojamų arbatos servizų, nunešiotų batų, išaugtų suknelių, pasenusių technikos priemonių ir t. t. Maža kas. Juoda diena gal visai ne už kalnų?

Vida Press nuotr./Išpardavimas
Vida Press nuotr.

Perpildytos spintos ne tik užima vietą, bet ir savotiškai sekina. Kad neapsikrautumėte, nepamirškite reguliariai atlikti drabužinės revizijos. Atsispirkite pirkimo manijai. Ir nors sunku nesusigundyti didžiulėmis nuolaidomis, prieš pirkdamos pagalvokite, ar tikrai šio daikto reikia. Jei perkate vien dėl patrauklios kainos, verčiau atsilaikykite prieš pagundą, o pinigus atidėkite į taupyklę – tegul ir svajonių atostogoms.

3. Mokėkite atsiriboti

Laimingiausi žmonės išsiskiria iš kitų ne savo turtais, bet gyvenimo būdu, mokėjimu iš dabarties pasisemti kuo daugiau teigiamų emocijų.

Atostogas paminėjau visai neatsitiktinai. Tyrimai rodo, kad žmonės jaučiasi kur kas laimingesni, kai pinigus išleidžia ne konkretiems daiktams, bet pramogoms: vakarienei restorane su draugais, koncertui, išvykai, šuoliui su parašiutu, kelionei, alpinizmo kursams ir t. t. Tai suteikia neišdildomų įspūdžių, o štai daiktai tik apkrauna. Laimingiausi žmonės išsiskiria iš kitų ne savo turtais, bet gyvenimo būdu, mokėjimu iš dabarties pasisemti kuo daugiau teigiamų emocijų. Todėl nepamirškite mėgautis akimirkomis ir nerti į jas visu šimtu procentų – be jokių asmenukių, elektroninių laiškų, nebaigtų reikalų tvarkymo...

Vida Press nuotr./Moteris kavinėje
Vida Press nuotr.

Atsiduokite konkrečiam momentui ir tarsi atsinaujinsite: atgausite jėgas, jausitės laimingesnės, ramesnės, atsikračiusios nereikalingos mantos. Mėgaukitės kiekviena akimirka: kai dainuojate duše, stebite lietaus burbuliukus balose, įkvepiate gėlių aromato, stengiatės pajusti skonių paletę, glostote šunį, krykštaujate su vaikais... Kasdien bent valandą „atsijunkite“ nuo rūpesčių, minčių, darbų, virtualaus pasaulio ir bendraukite, kurkite gražius atsiminimus, šiaip būkite su savimi.

4. Atsikratykite negatyvumo

Sutaupoma daugybė laiko, kai neleidžiama mintyse įsigalėti negatyvumui ir jis paverčiamas statančia, o ne griaunančia jėga.

Žmonių mintyse vyrauja neką mažesnė netvarka nei spintose. Daugelis minčių yra visai nereikalingos, o gal ir kenksmingos. Maža to, leidus neigiamai minčiai įsisiūbuoti, kyla net audra, po kurios „susitvarkyti“ reikia daug vidinių pastangų. Todėl svarbu laiku pagauti nereikalingą mintį ir padaryti ją nekenksmingą, kol galvoje nepasidarė chaosas. Vos tik pastebėsite, kad nuotaika ima bjurti, nenumokite į tai ranka ir paieškokite priežasčių. Kas nutiko, kad taip jaučiatės? Ar neigiamos mintys turi pagrindą?

Rašykite savijautos, minčių dienoraštį: jis padės pastebėti dėsningumų ir įvardyti konkrečias aplinkybes, kuriomis prarandate savikontrolę. Taip galėsite iš anksto joms pasiruošti arba jų išvengti. Žymėkite visas iracionalias mintis ir keiskite jas konstruktyviomis. Pavyzdžiui, iracionali mintis: „Nelaimėjau projekto, esu tokia nevykėlė. Ir kodėl aš tikėjausi ką nors pasiekti?“ Konstruktyvi: „Šį kartą man nepavyko laimėti, bet nenuleisiu rankų. Tikriausiai įdėjau per mažai pastangų. Dabar žinosiu, kur darau klaidų, ir jas ištaisysiu. Tikiu savimi.“

Vida Press nuotr./Nepatenkinta moteris
Vida Press nuotr.

Prisiimkite atsakomybę už savo mintis ir žodžius. Stenkitės spinduliuoti pozityvumą, venkite apkalbų, nekonstruktyvios kritikos. Nustebsite, kiek daug laiko sutaupoma, kai neleidžiama mintyse įsigalėti negatyvumui ir jis paverčiamas statančia, o ne griaunančia jėga.

5. Nesiblaškykite

Deja, kiekvieno žmogaus laikas ribotas. Kad ir kaip norėtumėte kuo daugiau patirti ir nuveikti, visko nespėsite. O jei lėksite keliomis kryptimis vienu metu, galiausiai nepasieksite finišo. Paradoksalu, bet kuo daugiau yra pasirinkimų ir galimybių, tuo sunkiau ką nors nuspręsti ir imtis veiksmų.

Todėl tiksliai įvardykite, kur norite nueiti, nesiblaškykite ir atsisakykite to, kas jus veda į aplinkkelį. Neimkite papildomų darbų, projektų, veiklų, kurios gal ir įdomios, tačiau suryja begalę brangaus laiko – juk šį galėtumėte skirti saviems prioritetams. Peržvelkite įsipareigojimus (geriausia juos užsirašyti) ir išbraukite tuos, kurie prasilenkia su jūsų tikslais. Išmokite pasakyti „ne“ savo vadovui, kolegoms, draugams, net jei nenorite jų nuvilti. Atminkite: jūs turite teisę atsisakyti nesijausdamos dėl to kaltos.

Venkite dirbti kelis darbus vienu metu. Nors atrodo, kad taip daugiau nuveiksite, yra atvirkščiai. Jei norite būti produktyvios, susitelkite į vieną užduotį.

6. Nustebinkite save, o ne kitus

Kaimynų žolė visada atrodo žalesnė. Stengiatės lygiuotis į juos, norite vis daugiau ir daugiau, ieškote to, ką turi kiti, ir nebesuprantate, kodėl dingo šypsena, o širdyje įsivyravo tuštuma.

Vis dažniau žmonės siekia įtikti kitiems ir juos nustebinti, pamiršdami, kad svarbiausia – patikti sau. Jiems pasidaro svarbiau surinkti kuo daugiau „like“, nei tikslingai eiti savo kad ir nepopuliarios svajonės link.

Vida Press nuotr./Treniruotė
Vida Press nuotr.

Psichologai išskiria dvi motyvacijos rūšis: vidinę, kai mėgaujamasi tikslų siekimo procesu ir tai daroma dėl savęs; ir išorinę – kai savo pasiekimais norima padaryti įspūdį kitiems. Jei jūsų motyvacija vidinė, esate kur kas laimingesnės, o jūsų šansai pasiekti tikslą – didesni.

Todėl prieš imdamosi kurios nors veiklos nepamirškite savęs paklausti: ar tai darote dėl to, kad jums patinka ir tuo mėgaujatės, ar kad norite sulaukti pripažinimo? Jeigu niekas nežinotų, kad tai darote, ar vis dar to siektumėte? Svarbu, kad kuo daugiau jūsų veiklos jums neštų džiaugsmo ir darytumėte tai su užsidegimu, niekieno neverčiamos. Tikroji laimė gimsta širdyje. Nešvaistykite laiko vaikydamosi kitų svajonių – susikurkite savų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis