Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 10 01

8 dažniausios daržininkų klaidos, daromos rudenį

Ruduo – metas, kai norisi kuo greičiau užbaigti visus darbus sode ir darže, kad pagaliau galima būtų „uždaryti“ sezoną. Tačiau skubėti tikrai neverta, nes galite praleisti labai svarbius dalykus. Jei norite rudenį viską padaryti laiku ir sumažinti visokių rūpesčių skaičių, sudarykite sąrašą darbų, kuriuos turite padaryti.
Rudens darbai
Rudens darbai / Fotolia nuotr.

Sodininkų tinklalapis ogorod.ru skuba į pagalbą ir atkreipia dėmesį į dažniausias klaidas, padaromas rudens metu.

Per anksti nustojote purenti lysves

Po visą vasarą trukusios kovos su piktžolėmis esate pasiruošę mesti šį nedėkingą darbą. Daugumos kultūrų derlius jau nurinktas, tad piktžolių naikinimą dabar galima palikti šalčiams. Tačiau tai ne pati geriausia idėja.

Būtent rudenį subręsta daugelio piktžolių sėklos, kurias vėjas išnešioja po visą jūsų sklypą. O tai reiškia, kad kitais metais jūsų laukia dar aršesnė kova su „žaliaisiais kenkėjais“ jūsų lysvėse.

Jūs neapkarpėte daugiamečių augalų...

Jeigu norite, kad kitais metais jūsų gėlynai atrodytų tvarkingai ir šventiškai, nepamirškite nukirpti nemažos antžeminės daugiamečių gėlių dalies. Labiausiai ši taisyklė taikoma gėlėms, kurios pavasarį pradeda augti, vaizdžiai sakant, nuo nulio.

Iš vienos pusės, pagal tuos stagarėlius pavasarį lyg ir lengviau suprasti, kas kur pasodinta. Tačiau kai gėlės ims leisti naujus ūglius, auginti naujus lapus, bus labai sunku pašalinti senus, negyvus stiebus.

...tačiau anksti apkarpėte krūmus

„Kirpimas“ pagerina naujų ūglių ir šakelių formavimą. Todėl kai krūmus apkarpote anksti rudenį, augalas sutelkia visas jėgas atsistatymui, o ne pasiruošimui žiemai. Todėl labai svarbu pasirinkti tinkamą apkarpymui laiką. Tinkamiausias metas, kai nukrinta visi lapai, o lauke dar neprasidėjo stiprūs šalčiai.

Rudenį atliekami du karpymai: sanitarinis ir formuojantis. Sanitarinio karpymo metu šalinamos visos sulaužytos, sergančios, išdžiūvusios ar susipynusios šakos. Formuojantis karpymas reikalingas krūmo formos išsaugojimui ir kad sustiprėtų šoniniai ūgliai. Rudenį formuojantis karpymas daromas tik tiems krūmams, kurie žydi vasarą ir rudens pradžioje. Pavasarį žydinčius krūmus reikia karpyti pirmoje vasaros pusėje.

Sanitarinis karpymas

Formuojantis karpymas

Jazminas

Hortenzija (šluotelinė ir ąžuolialapė)

Alyva

Japoninė lanksva

Aronija

Budlėja

Raugerškis

Šermukšnialapė lanksvūnė

Didžialapė hortenzija

Balta sedula

Veigelė

Forzitija

Lanksva (visos baltai žydinčios rūšys)

Radasta (arba deucija)

Nesurinkote supuvusių vaisių

Nepalikite lysvėse pūti nukritusių vaisių ir daržovių teisindamiesi, kad jie virs kompostu. Maža to, kad šios liekanos gadina sodo vaizdą, tai dar ir pritraukia visokių kenkėjų. Atminkite, rudenį jūsų sodui ir daržui reikalinga kruopšti tvarka.

Jūs nepasodinote pavasarinių svogūninių augalų

Fotolia nuotr./Gėlių svogūnėliai
Fotolia nuotr./Gėlių svogūnėliai

Pavasarinio prabudimo simboliu po žiemos laikome pirmuosius žydinčius augalus – tulpes, krokus, narcizus, hiacintus. Jeigu norite, kad jūsų gėlynai būtų puošnūs jau kovo ir balandžio mėn., pasirūpinti tuo reikia kaip tik rudenį. Svogūninėms gėlėms reikalingas ilgas žiemojimas dirvoje, kad būtų išaugintos šaknys ir pasiruošta lapų leidimui bei žydėjimui.

Įprasta svogūnines gėles sodinti rugsėjo pabaigoje spalio pradžioje. Svarbiausia spėti pasodinti iki prasidės pirmieji šalčiai. Tačiau pasodinus labai anksti, iškyla rizika, kad prasidės ankstyvas dygimas, ir gėlės pražus neatlaikiusios šalčių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Rudens darbai: ką galima pasodinti darže iki šalnų?

Pamiršote padalinti daugiamečius augalus

Jeigu pasodinote daugiametes gėles ir galvojate, kad daugiau nieko daryti nereikės, turime jus nuvilti. Daugiamečiai augalai turi savybę plėstis, todėl juos reikia dalinti, kad kasmet jie džiugintų žiedų gausa. Padalinę augalus jūs turėsite jų daugiau savo gėlyne.

Dauguma daugiamečių dalinami būtent rudenį. Tačiau tai nereiškia, kad dabar turite iškąsti visus augalus, juos padalinti per pusę ir susodinti. Ne visi daugiamečiai augalai mėgsta dalinimą kasmet. Kai kurie iš viso nepakenčia šios procedūros.

Dalinimo laikas

Kultūra

Kartą per 2–3 metus

Raktažolės, hibridinis skaistenis, šiurpiniai gavzdikai, tiesiaragės našlaitės

Kartą per 3–4 metus

Irisas, balta lelija, drugiažiedė našlaitė

Kartą per 5–6 metus

Melsvės, flioksai, astilbės, rykštenės, bijūnai, pentiniai

Jūs nepasėjote žalumynų

Nuo medžių jau krinta lapai, tačiau neskubėkite slėpti sodo įrankių. Dabar galite pasisėti špinatų, ridikėlių, kad ankstyvą pavasarį jie džiugintų savo žaluma.

Nepasėjote sideratų (žalioji trąša)

Tegul žodis „sideratai“ neasocijuojasi su žemės ūkio pramone. Pasisėti šių kultūrų verta ir nedideliame sklypelyje. Nurinkus derlių, pasėtos garstyčios, kviečiai, dobilai padeda susigrąžinti dirvos derlingumą ir užkerta kelią piktžolių augimui.

Geriausi augalai sideratai:

  • Dobilai, pupos, žirniai, sėjamasis vikis;
  • Garstyčios, rapsai, ridikėliai, paprastoji barborytė;
  • Rugiai, kviečiai, avižos, grikiai, facelija.

Pasistenkite išvengti šių klaidų, kad pavasarį nereikėtų gaišti laiko rudeninių klaidų taisymui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs