2016 08 14

8 įspėjimai: kaip suvaldyti savo finansus

Nepavyksta suvaldyti savo finansų? Jau vien tai yra įspėjimas, kad kažką reikia daryti kitaip. Štai dar 8 įspėjimai, kuriuos pateikia žurnalistas, tinklaraštininkas ir rašytojas Mikey Roxas portalui wisebread.com.
Moteris ir finansai
Moteris ir finansai / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Finansai Pinigai

Asmenine kreditine kortele naudojatės dažniau nei vienkartinėms išlaidoms

Kai kurie asmeninių finansų ekspertai rekomenduoja automatinį pinigų nuskaičiavimą už pasikartojančias išlaidas, tačiau paprastai aš to nerekomenduoju, kadangi mėgstu pats kontroliuoti kada ir kur išeina mano pinigai. Tačiau nuolatos naudotis kreditine kortele yra visai kitas reikalas. Kreditines korteles derėtų naudoti vienkartinėms išlaidoms, kai žinote, kad pinigus grąžinsite greitai. Nereikia kas mėnesį kaupti sąskaitų, kurių vėliau nesugebėsite apmokėti.

Kai norėsite užsisakyti picos, kadangi jums pagirios arba tiesiog tingite kažką gaminti, pakelkite užpakalį ir suvokite, kad būtent dėl to jums nuolat trūksta pinigų.

„Kreditinių kortelių kompanijos labai stengiasi, kad kortelės nesudarytų asmeninės paskolos su nepakenčiamai didelėmis palūkanomis pojūčio, tačiau daugumai žmonių jos būtent tai ir yra, – teigia taupymo ekspertas Mike‘as Catania. – Kai pastovūs klientai pradeda kreditines naudoti pasikartojančioms išlaidoms ir negrąžina pinigų iki nustatytos datos, pats laikas permąstyti suvokimą apie finansus.“

Jei jūs taip darote ar kažkada darėte, automatinį pinigų nuskaičiavimą susiekite su debetine kortele. Teks priimti sprendimą būti finansiškai atsakingiems ir jo laikytis visą laiką, kadangi taip užtikrinsite, jog galėsite padengti išlaidas. Tai pareikalaus pokyčių, tačiau tai toli gražu ne blogiausias įprotis, kurį galite išvystyti.

Jūs nuolat skundžiatės, kad jums vis trūksta pinigų

Pažįstu tikrai daug žmonių, kurie nuolat skundžiasi, kad neturi pinigų. Ir mano pirmas klausimas būna „kodėl?“ Jei tai skamba pažįstamai, pats laikas paklausti savęs to klausimo – visiškai rimtai. Dažniausiai būna du atsakymai: pirma, per daug pinigų leidžiate nerimtiems ir nereikalingiems dalykams; antra, per mažai uždirbate, nes per daug laiko leidžiate leisdami pinigus nerimtiems ir nereikalingiems dalykams.

Suprantate?

Norėdami pakeisti tokį scenarijų, apkarpykite savo išlaidas. Jums nereikia visų tų naujų dalykų, ir jums nederėtų kas vakarą lankytis kavinėse, baruose ir restoranuose. Apsvarstykite galimybę susirasti antrą darbą. Pats neseniai tapau „Lyft“ (Amerikoje populiari taksi alternatyva, naudojanti interaktyvią internetinę platformą) vairuotoju; tai padėjo man atsikratyti įpročio penktadienio ir šeštadienio vakarais su draugais eiti į miestą ir išlaidauti. Taigi, ne šiaip sėdžiu namie ir nieko neveikiu; pamaniau, kad būtų naudinga susirasti smagios veiklos, už kurią man mokėtų – nes man patinka pinigai daug labiau nei jausmas, kad jų trūksta.

Skęstate skolose didžiąją savo gyvenimo dalį

Niekas jums negrūmos pirštu, jei peržengę 20-ties metų slenkstį padarysite kelias (arba daugiau) finansinių klaidų. Visi jų darėme ir visi turėjome skolų. Tačiau jei tas juodas debesis nusekė paskui jus į ketvirtą ar net penktą jūsų gyvenimo dešimtmetį, jums reikėtų permąstyti savo gyvenimo filosofiją.

Kai kurios skolos, žinoma, yra neišvengiamos. Studento ir gyvenamojo būsto paskolas laikau „gerosiomis“, kadangi tai yra investicijos, tačiau jei turite didžiules kreditinės kortelės sąskaitas, nes mėgstate leisti pinigus, pats laikas atmerkti akis. Jums gali prireikti papildomo pajamų šaltinio, norint išmokėti skolas (apie tai papasakosiu žemiau), tačiau jums būtina kuo greičiau išsikapstyti iš duobės, kurią patys sau išsikasėte.

Jums jau per 30, bet jūs dar nepradėjote taupyti senatvei

Laikai pasikeitė, ir dauguma jaunų profesionalų nebeturi papildomų lėšų, kad galėtų taupyti senatvei. Tačiau primygtinai patariu sukrapštyti tuos kelis papildomus eurus senatvės fondui. Žinoma, galbūt ne iš karto galėsite maksimaliai pildyti tą fondą, tačiau tai normalu – svarbiausia pradėti. Jei nepradėsite, net nepajusite, kaip sulauksite vidutinio amžiaus, ir nervinsitės dėl to, kad senatvėje neturėsite iš ko gyventi, arba dar blogiau – kad iš vis negalėsite išeiti į pensiją.

TAIP PAT SKAITYKITE: Įpročiai, kurie jums užkerta kelią į sėkmę

Keletą mėnesių iš eilės nedarote įnašo į taupomąją sąskaitą

Pamaniau, kad būtų naudinga susirasti smagios veiklos, už kurią man mokėtų – nes man patinka pinigai daug labiau nei jausmas, kad jų trūksta.

Jei keletą mėnesių iš eilės nepadarėte įnašo į taupomąją sąskaitą – kažkas negerai. Galbūt turėjote neplanuotų išlaidų arba tiesiog galbūt neatsakingai leidote pinigus. Kad ir kokia priežastis tai bebūtų, laikas susiimti. Paanalizuokite, kur dingsta jūsų pinigai, ir nuspręskite, ko galite atsisakyti, kad bent nedidelę sumą galėtumėte įnešti į taupomąją sąskaitą.

Gal atsisakysite kažkokių pramogų ar apsilankymų kavinėse bei restoranuose. Kad ir kiek būtumėte išleidę šioms mažoms prašmatnybėms, tą sumą investuokite į taupomąją sąskaitą.

„Fotolia“ nuotr./Kiaulė taupyklė
„Fotolia“ nuotr./Kiaulė taupyklė

Turite tik vieną pajamų šaltinį

Šią temą jau buvau palietęs kiek anksčiau, tad išsiaiškinkime.

Viena iš mano gyvenimo finansinių filosofijų – visada turėti daugiau nei vieną pajamų šaltinį. Pats asmeniškai turiu keturis pajamų šaltinius – vieni pelningesni už kitus, tačiau jie visi pildo „puodą“.

Man nebūtini visi šie pajamų srautai, kad galėčiau pragyventi – galėčiau gyventi be vieno ar dviejų, tačiau nenoriu. Nenoriu, nes tas vienas ar du papildomi pajamų šaltiniai padeda daugiau atsidėti į taupomąją sąskaitą, susimokėti už tuos mažus gyvenimiškus malonumus bei potyrius bei padengti neplanuotas išlaidas, kai jų atsiranda. Be jų, reikėtų pasikliauti įprastomis pajamomis, dėl to nukentėtų santaupų bei kiti fondai, o tai, jei nebūsiu atsargus, gali privesti prie pavojingos įsiskolinimo situacijos.

Du ar daugiau pajamų šaltinių visiškai neturi jokių minusų. Nė vienas žmogus nesakė esąs susinervinęs dėl apmokėtų sąskaitų ir dar atlikusių pinigų. Nė vienas. Niekada.

TAIP PAT SKAITYKITE: Psichologas Vitalijus Bogdanovičius: Kai tik suvoksite, kuriam tikslui jums reikia pinigų, jų atsiras

Išlaidas fiksuojate internetu sekdami savo einamąją sąskaitą

Labai daug dvidešimtmečių ir trisdešimtmečių taip stebi savo išlaidas ir finansus – tiesiog internetu tikrindami einamąsias ir taupomąsias sąskaitas. Žinoma, reguliariai tikrinti savo sąskaitas yra geras įprotis, tačiau to nepakanka.

Jums tikrai derėtų susidaryti ir turėti formalų biudžetą (lentelinė skaičiuoklė yra idealus variantas), kuriame detaliai nurodytos jūsų mėnesio išlaidos bei pajamos. Taip, tai reikalauja pastangų – bent jau šiek tiek daugiau, nei prisijungti prie savo elektroninės bankininystės paskyros – tačiau tai daug geriau, nei nuolat balansuoti ant biudžeto viršijimo ribos.

Jūs leidžiate tiek, kad vos išvengiate perviršio

Kalbant apie balansavimą ties perviršio riba – nustokite taip elgtis! Nėra jokio protingo paaiškinimo, kodėl leidžiate pinigus iki tokio lygio, kad sąskaitoje lieka vos keli eurai ar net centai iki perviršio mokesčio.

Žinote, kodėl? Nes, po velnių, negalite sau to leisti! Sąskaitoje turite nulį eurų, o tai reiškia, kad kažkur susimovėte. Jei negalėjote elgtis taip, kad apsaugotumėte sąskaitą, negalėsite sau leisti ir didelių perviršio mokesčių.

Štai mano patarimai, kaip išvengti tokios situacijos: kai parduotuvėje pamatysite tą daiktą, kurį privalote turėti, apsisukite ir nueikite. Kai norėsite užsisakyti picos, kadangi jums pagirios arba tiesiog tingite kažką gaminti, pakelkite užpakalį ir suvokite, kad būtent dėl to jums nuolat trūksta pinigų.

Jei draugai kviečia į miestą ir matote, kad sąskaitoje turite tik 20 eurų, tiesiog... pasakykite NE! Žinote, jūs galite tai daryti, ir jūs vistiek išliksite draugais, ir pasaulis nepražus. Pažadu. Tą laiką geriau skirkite apmąstymui, dėl ko turite tik 20 eurų (rimtai, ilgai ir gerai apie tai pagalvokite) ir kaip galite tai pakeisti.

Pateikiau keletą patarimų. Dabar yra pats laikas veikti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų