„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 04 21

Agronomas T.Gurskas pataria: kaip rinktis gyvatvorę, kaip ir kada ją genėti

Spygliuočių, o gal lapuočių? Kokią gyvatvorę išsirinkti? Specialistas Tautvydas Gurskas sako, kad Lietuvoje viena populiariausių gyvatvorių – smaragdinių tujų.
Tautvydas Gurskas
Tautvydas Gurskas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Tinkamiausias laikas gyvatvorių genėjimui ir formavimui priklauso nuo pačių augalų. Jeigu turime tokius augalus, kurie leidžia sulą pavasarį, pavyzdžiui, buką, skroblą, tai jų negalima genėti, kol jie nesulapojo. Tokius augalus genime ir karpome tik jiems sulapojus.

Jeigu darytume gyvatvorę iš klevų, beržų ar vijoklinių augalų, genėti galime arba vėlai rudenį arba tik jiems sulapojus.Visi kiti augalai genimi anksti pavasarį“, – pastebi specialistas.

Populiariausios Lietuvoje – tujų, dažniausiai smaragdinių gyvatvorės, kurias genėti galima tiek pavasarį, tiek rudenį.

„Aš esu išbandęs visus laikus ir galiu pasakyti, kad tinka bet koks laikas. Didžiausia klaida – neteisingas gyvatvorės formos suformavimas, taip pat nepatarčiau spygliuočių pernelyg išnuoginti. Jeigu neliks žalios masės, taip galite nužudyti savo gyvatvorę. Todėl nepersistenkite, kad augalas galėtų vykdyti fotosintezę ir žaliuoti“, – sako T.Gurskas.

Pagrindiniai gyvatvorių genėjimo principai

T.Gurskas sako, kad gyvatvorėsi apačia turi išlikti platesnė, o viršus siauresnis – kad gautų daugiau šviesos: „Dažnai žmonės padaro tiesią, arba palieka platų viršų, o apačią siaurą. Tuomet augalo dalys negauna šviesos, o gyvatvorės apačia išdžiūsta ir atrodo negražiai, persišviečia. Ši taisyklė galioja bet kokių augalų gyvatvorei.“

Augalai, kurie labiausiai tinka gyvatvorei

„Gyvatvorėms tinka labai įvairūs augalai. Ji gali būti laisvo stiliaus, kai susodinama eilė koloniškų augalų, tarkime, ąžuolai, skroblai. Tokia gyvatvorė atitvers ribas, atrodys gražiai. Gyvatvorė gali būti ir labai kompaktiška, kai augalai sodinami vienas prie kito – populiariausi bukai, skroblai, tujos.

VIDEO: Agronomas pataria, kaip ir kada genėti gyvatvores

Žemesnėms gyvatvorėms tiks ligustrai, kauleniai, sedulos. Visgi, pasaulyje pirmauja bukai ir skroblai ir jeigu jūs ieškote neperšviečiamos žiemą vasarą gyvatvorės, itin tinka bukai. Bukai lapus išlaiko visą žiemą ir numeta tiktai pavasarį, kai sprogsta nauji lapai.

Lietuvoje populiariausiomis išlieka tujų gyvatvorės, kurios žaliuoja žiemą vasarą. Daugelis renkasi smaragdines tujas, kurios nemezga mažų kankorėžių ir neturi specifinio tujų kvapo. Sodinti galite rinktis nuo 1 metro aukščio ar žemesnes. Jeigu renkatės tiesiai iš grunto, žiūrėkite, kad jis būtų sunkesnis – taip lengviau prigis, nes jis nenubyrės nuo tujų šaknų.

Smaragdinės tujos apskritai kompaktiškai auga, gali užaugti net iki 4-5 metrų ir jų nereikia daug genėti, nes jos auga siaurai. Sodinkite maždaug kas 40 cm, jeigu norite, kad tujos suaugtų“, – pataria agronomas.

Jis sako, kad tokias tujas galime pamulčiuoti nupjauta žole, kuri puikiai patręš augalus, taip pat galima naudoti natūralią medžių žievę, kad atrodytų estetiškai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“