Užsiimti gali kiekvienas
T.Toomsalu teigimu, akrilo liejimo technika yra patraukli tuo, jog ja užsiimti gali kiekvienas, nepriklausomai nuo turimų žinių kiekio. „Sumaišei norimas spalvas, pridėjai reikiamus priedus, išpylei ant drobės ir, vartant plokštumą, dažai pasiskleidžia bei patys atlieka savo darbą. Su laiku, atsiradus daugiau patirties, galima kontroliuoti norimus efektus. Tai – magiška nenuspėjamų spalvinių efektų technika“, – pasakoja pašnekovas ir priduria, jog ja naudojantis galima sukurti ne tik abstrakčių paveikslų seriją, bet ir dekoruoti baldus, pavyzdžiui, stalviršius, baldų dureles ar bet kokį kitą plokščią paviršių.
Kalbant apie akrilo liejimo techniką, ne mažiau nei pats kūrimo procesas įdomi yra ir jos istorija. Pasak T. Toomsalu, nors „paint pouring“ (dažų liejimo) technika išpopuliarėjo visai neseniai, šis metodas buvo atsitiktinai atrastas dar 1930 m., kai Meksikos dailininkas David Alfaro Siqueiros savo studijoje suklupo ir išliejo dažus. Jam itin patikusį rezultatą menininkas anuomet pavadino „atsitiktiniu tapymu “. Kiek vėliau, šią techniką savo darbuose naudojo ir žymus abstrakcionistas Jackson Pollock. „Tai remiasi tankaus ir mažiau tankaus skysčių sąveika – tankesnis skystis atpalaiduoja mažiau tankų, tuomet viršutinis juda žemyn, o skysčiai susimaišo. Įvairios dažų spalvos turi skirtingus tankius dėl skirtingų junginių, naudojamų pigmentams gaminti. Įvairūs pigmentai stumia ir traukiasi vienas prieš kitą, kai kurie pakyla į viršų, o kai kurie leidžiasi žemyn. Priklausomai nuo dažo klampumo ir kiekio, jie juda ratu, kartais maišosi, bet dažniausiai kildami ir leisdamiesi šie kuria stebuklingas spalvotas celes, burbuliukus ir kitokius nenuspėjamus magiškus efektus“, – pasakoja T.Toomsalu.
Svarbiausia – tinkamas darbo vietos parengimas
T.Toomsalu pažymi, jog naudojant akrilo liejimo techniką itin svarbu tinkamai parengta darbo vieta, kurioje galėsite laisvai užsiimti kūryba ir nebijoti dėl netvarkos ar nešvaros. „Svarbiausia yra darbo vieta. Erdvus stalas turi būti horizontalus liejimo ir džiūvimo procesui užtikrinti. Pasirūpinkite ir aplinka – uždenkite stalą ir, jei reikia, plotą aplink darbo vietą ant žemės. Taip apsisaugosite nuo galimo dažo išsiliejimo“, – teigia specialistas ir rekomenduoja reikalingas priemones susidėti sau patogia tvarka, kad lengvai jas pasiektumėte.
Pašnekovas pripažįsta, jog norintiems šia technika užsiimti profesionaliai, prireiks tikrai nemažo sąrašo priemonių, tačiau pradedantieji išsivers ir su mažesniu jų kiekiu. Siekiantiems išbandyti visas akrilo liejimo technikos siūlomas galimybes bus reikalingi:
- Akrilo dažai;
- Gruntuota drobė arba kartonas (specialistas pažymi, jog jei reikia, paviršius gruntuojamas specialiu akrilo gruntu „Gesso“, o dažniausiai pergruntuoti reikia pigias drobes ir kartonus);
- Plėvelė pasitiesimui;
- Kaladėlės arba kiti objektai dekoruojamo paviršiaus pakėlimui;
- Plastikiniai vienkartiniai puodeliai dažų maišymui (kelių dydžių);
- Maišymo pagaliukai;
- Pouring medium (priedas šiai technikai);
- Skystas silikonas;
- PVA klijai;
- Akrilo lakas (padengimui išdžiūvus dažui);
- Vanduo dažo skiedimui ir įrankių plovimui (atskirose talpose);
- Teptukai (6-8 vnt. įvairaus dydžio ir formos);
- Tapymo mentelės (kelių dydžių ir formų);
- Popierinis rankšluostis;
- Statybinis džiovintuvas arba mini dujų degiklis (trumpai pakaitinant dažus papildomai išryškėja specialūs efektai – spalvų celės).
Nerekomenduojama rinktis pigiausius dažus
Specialisto teigimu, prieš pradedant užsiimti akrilo liejimo technika, svarbu pasidomėti, kokių priemonių tam prireiks ir kaip jas tinkamai naudoti. „Kadangi ši technika turi labai daug variacijų taikant skirtingus dažų priedus įvairiems efektams išgauti, reikia pasidomėti kokių priedų reikia ir kokio vaizdo siekiant šie yra naudojami. Pradžiai užteks ir bazinio derinio – dažų ir skysto silikono“, – tikina T.Toomsalu.
Jo nuomone, specialaus apibrėžimo, kokius akrilo dažus reikia naudoti nėra, tad galima rinktis įvairaus pobūdžio ir tirštumo. „Tirštesnius dažus reikės atskiesti iki reikiamos konsistencijos (maždaug iki skystos grietinės tirštumo). Kitus, skystesnius, skiesti reikės mažiau. Dažų kokybė ir spalvingumo išraiška visuomet priklauso nuo pigmento kiekio daže. Nerekomenduoju pačių pigiausių. Jų, dėl mažo pigmento kiekio, reikės daugiau, o spalvos nebus tokios gražios“, – pasakoja T.Toomsalu ir priduria, jog didžiausią kokybiškų akrilo dažų pasirinkimą kiekvienas ras specializuotose dailės prekių parduotuvėse.