„Kai buvau mažesnė, tėvai visada liepdavo dėvėti tą pačią pižamą kelis vakarus iš eilės, nes ji nebuvo purvina. Tą darau ir būdama suaugusi, – sakė A.Delperdang. – Man reikia žinoti, ar, pavyzdžiui, būdami suaugę mes vis dar galime elgtis taip pat, ar visgi mano pižama po vienos nakties tampa purvina?“
Atsakymas – tiek pižamos, tiek kitų drabužių atveju – techniškai priklauso nuo asmeninių aspektų, pavyzdžiui, prakaitavimo lygio bei gyvenimo būdo, nors daugeliui žmonių gali būti svarbūs ir kiti, abstraktesni veiksniai, CNN teigia ekspertai.
Anot Niujorko „Memorial Sloan Kettering“ vėžio centro dermatologo asistento ir Amerikos dermatologijos akademijos nario Anthony Rossi, mūsų įsitikinimai apie drabužių švarą daugiausia yra visuomeniniai bei kultūriniai:
„Žmonės yra linkę per dažnai skalbti drabužius, nes, ypač Amerikoje, turime prabangą nuolat tai daryti.“
Tų pačių drabužių dėvėjimas, ypač kelias dienas iš eilės, yra susijęs su sprendimų priėmimo nuovargio išvengimu – vilkint tuos pačius drabužius, reikia priimti mažiau sprendimų ir kiekvieną rytą patirti mažiau streso, aiškino Vestminsterio universiteto Londone medicinos mikrobiologijos vyresnysis dėstytojas Manalas Mohammedas.
Nežinojimas, kada skalbti drabužius, gali turėti pasekmių: per retas skalbimas gali sukelti odos problemų ar infekcijų, o per dažnas gali pakenkti drabužiams. Pastarasis atvejis taip pat gali lemti nereikalingą skalbimą ir išteklių naudojimą.
Štai keletas pagrindinių principų, kurie padės nustatyti, kada drabužį galima dėvėti dar kartą jo neskalbiant, o kada jau laikas jį mesti į skalbinių dėžę.
Ką privaloma skalbti po kiekvieno dėvėjimo?
Nėra griežtos taisyklės, kiek kartų galite pakartotinai dėvėti drabužius, tačiau ekspertai teigia, kad yra keli rūbai, kuriuos reikėtų skalbti po kiekvieno naudojimo: apatinis trikotažas, kojinės, pėdkelnės, tamprės ir sportinė apranga.
Šis patarimas taip pat galioja visiems kitiems drabužiams, ant kurių yra dėmių, prakaito, nemalonaus kvapo ar matomų nešvarumų, sakė M.Mohammedas.
Anot A.Rossi, šie drabužiai yra labai arti kūno, kur daug bakterijų. Nuo kasdienės veiklos mes prakaituojame, o tai sukuria aplinką, kurioje bakterijos gali daugintis.
Jis pridūrė, kad bakterijų perteklius gali sukelti infekcijas, grybelį ir kitas odos problemas.
Be prakaito bakterijų, sporto salėse dėvimi drabužiai gali kontaktuoti su tokiomis bakterijomis, kaip auksinis stafilokokas, todėl gali būti užsikrečiama visuomenėje ir ligoninėse paplitusiomis infekcijomis. Šios infekcijos gali būti sunkios, jei patenka į vidinius audinius ar kraują.
Kai kurie žmonės mėgsta savo treniruočių drabužius tiesiog išvėdinti arba išdžiovinti džiovykloje norėdami kitą dieną juos vėl dėvėti. Vis dėlto toks požiūris tik pablogina situaciją.
„Karštis paskatins bakterijų augimą. Ten nebūna pakankamai karšta, kad drabužiai būtų sterilizuoti, – aiškino A.Rossi. – Iš tikrųjų tokią aprangą reikia plauti su muilu ir karštu vandeniu, nes tai padės išskalauti nešvarumus, riebalus bei atsikratyti bakterijų.“
Kalbėdamas apie kojines, dermatologas Jeremy Fentonas pasakojo, kad ten tiesiog siautėja grybelinės infekcijos.
„Batų vidus yra puiki vieta veistis grybeliui. Ten šilta, drėgna ir tamsu“, – pridūrė jis.
Iš tikrųjų tokią aprangą reikia plauti su muilu ir karštu vandeniu.
A.Rossi teigimu, dėl šios priežasties batus ar bent jų vidpadžius reikėtų plauti skalbimo mašinoje bent kartą per mėnesį.
Drabužiai, kuriuos galite vilkėti pakartotinai
Pižamų, viršutinių drabužių, džinsų ir kitų rūbų skaičius, kiek kartų juos galima dėvėti neskalbiant, grindžiamas tais pačiais principais, kaip ir apatinių drabužių ar sportinės aprangos.
„Kalbant apie kelnes ir marškinėlius, manau, kad viskas priklauso nuo patogumo bei to, kiek per dieną prakaituojate, – sakė A.Rossi. – Daugelis žmonių dėvi apatinius marškinėlius – juos reikėtų skalbti kaskart, o viršutinių marškinėlių tikrai nebūtina.“
Vis dėlto, jeigu nevilkite apatinių marškinėlių, kitus drabužius prieš vėl dėvint reikėtų išskalbti, nes jie turėjo sąlytį su oda.
Jei paprastai prieš miegą prausiatės po dušu, dėvite apatinius drabužius, o naktį prakaituojate nedaug arba visai neprakaituojate, galite pižamą vilkėti savaitę neskalbdami, sakė ekspertai. Tačiau jeigu to nedarote, reikėtų plauti kiekvieną kartą.
Anot A.Rossi, viršutinių drabužių, pavyzdžiui, paltų ar striukių, nereikėtų skalbti dažniau nei kartą per mėnesį, nes jie neliečia odos.
„Jei dėvite kasdien, patarčiau plauti kas dvi savaites“, – siūlė A.Rossi.
Daugeliui gali būti aktualu ir tai, kaip dažnai reikėtų skalbti džinsus – A.Rossi teigimu, jeigu jie nėra prakaituoti ar purvini, persistengti neverta.
„Aš asmeniškai džinsų neskalbiu“, – pridūrė jis.
M.Mohammedas rekomendavo džinsus skalbti kas mėnesį, tačiau pripažino, kad tai priklauso nuo gyvenimo būdo ir aplinkos.
„Jei kas nors man pasakytų, kad džinsus nešiojo kelis mėnesius, jų neskalbė ir neturėjo jokių problemų su oda ar nemaloniu kvapu, nematyčiau jokios problemos“, – sakė J.Fentonas.
Ekspertų teigimu, svarbiausi klausimai, kuriuos turėtumėte sau užduoti prieš svarstydami, ar galite dar kartą vilktis kokį nors drabužį jo neišskalbę, yra šie: ar jis skleidžia kvapą? ar turiu tokių odos ligų, kaip egzema, tam tikri bėrimai? ar drabužis yra akivaizdžiai nešvarus? ar jis prakaituotas? ar dėvėjau apatinius?