Šviestuvas negali išsiskirti savo stiliumi
Pasak specialistės, jau vien tai, jog gyvename gana atšiaurioje klimato juostoje, kur net trys sezonai pasižymi niūrumu ir tamsa, lemia itin ženklų šviesos poreikį. Tad, pasak jos, artėjant vasarai visuomet svarbu pradėti galvoti ir apie rudens bei žiemos vakarus ir galimybes juos padaryti jaukesnius.
L.Skimutienė pažymi, jog bene svarbiausi aspektai, į kuriuos turėtume atkreipti dėmesį renkantis šviestuvus yra stilius ir patalpa, kurioje šie bus naudojami. „Namuose, kuriuose vyrauja iš mados neišeinantys klasikiniai baldai, dekoro detalės ir spalvos, reikėtų rinktis klasikinio, ar klasikinio/modernaus stiliaus šviestuvus. Jie dažniausiai turi visą liniją: pakabinamus, sieninius, stalinius šviestuvus ir toršerus“, – tikina pašnekovė. „Na, o jei interjere dominuoja minimalizmas ar skandinaviškas stilius, ir šviestuvai turėtų derėti. Jie, kaip ir baldai, turėtų būti ramių spalvų arba išreiškiantys kontrastingus derinius, o kartais ir pats šviestuvas galėtų atlikti akcentinio elemento funkciją“, – pasakoja specialistė.
Kiekvienas kambarys turi būti apšviestas individualiai
Ne mažiau svarbus aspektas yra patalpos, kuriai bus skirtas šviestuvas, paskirtis. „Kiekvienas kambarys namuose turi būti apšviestas atitinkamai, kad sukurtų tik jam skirtą atmosferą. Pereinamose patalpose apšvietimas gali būti minimalus, akcentinis. O, pavyzdžiui, gyvenamosioms patalpoms, tokioms kaip miegamasis ar svetainė, itin svarbus apšvietimo reguliavimas. Anksčiau ši funkcija nebuvo populiari, o šiuo metu be jos neapsieina nei vienas naujas namų projektas. Šviesos reguliavimas gali sukurti tiek jaukią, ramią aplinką, tiek ir itin šviesią – skirtą žaidimams ar svarbesniems susitikimams“, – tikina L.Skimutienė ir priduria, jog svetainės apšvietimas turėtų būti kelių lygių. „Tai galėtų būti paprasti lubiniai šviestuvai ir LED profiliai, naudojami perimetre. Galėtumėte juos jungdami atskirai sukurti to momento nuotaiką atitinkančią aplinką“, – teigia pašnekovė.
Pasak jos, vonios patalpos, vaikų kambariai bei darbo kambarys reikalauja daugiausiai šviesos, kuri yra skirta konkrečių užduočių atlikimui, tad svarbiausią vaidmenį čia atlieka šviesos išskaidymas patalpoje. Taip pat, specialistė pažymi, jog vonioje, greta vandens šaltinių, įrengiami šviestuvai privalo turėti ir IP apsaugą.
„Na, o virtuvės zonoje dažniausiai stengiamasi įmontuoti šviestuvus bendroje erdvėje ir papildyti juos LED juostomis po spintelėmis. Kadangi pati šiuo metu naudoju būtent tokio apšvietimo kombinaciją, galiu pasakyti, jog darbui dažnai pakanka tik LED juostų skleidžiamos koncentruotos šviesos, bendroje erdvėje esančių šviestuvų jungti neprireikia“, – pasakoja L.Skimutienė.
Kokį šviesos stiprumą ir spalvos temperatūrą pasirinkti?
Pašnekovė pažymi, jog egzistuoja apytiksliai skaičiavimai, koks šviesos srautas yra reikalingas įvairioms namų patalpoms. Jis žymimas simboliu „Lm“ ir vadinamas liumenu – žmogaus akiai matomo šviesos srauto vienetu. Remiantis šiais skaičiavimais, pereinamoms patalpoms yra reikalingi 300 lm/kv.m, gyvenamosioms – 350 lm/kv.m, darbo bei vaikų kambariams – 400 lm/kv.m, o vonios – 450 lm/kv.m. Šie skaičiai yra apytiksliai, kadangi kiekvienas mes turime šie tiek skirtingą suvokimą apie spalvas, norimą gauti efektą ir dažnai esama rutina mus pripratina prie tam tikro apšvietimo.
Ne mažiau svarbus parametras yra šviesos spalvos temperatūra, kuri matuojama kelvinais ir skaidoma į šiltą geltoną, neutralią baltą, artimą dienos šviesai bei šaltos dienos šviesos spalvas. „Šiuos rodiklius rasite pažymėtus ant integruotų LED šviestuvų, lempučių. Kokį šviesos atspalvį rinktis priklauso nuo jūsų poreikių ir planuojamo interjero – tai itin subjektyvu“, – tikina L.Skimutienė ir priduria, jog moksliniais tyrimais nustatyta, kad intensyvi, labai šilta geltona spalva, aplinkoje esančius objektus daro sunkiau atpažįstamus, keičia jų spalvas, mažina pastabumą, todėl yra labiau tinkama patalpoms, kuriose leidžiamas laisvas laikas. Na, o, pavyzdžiui, balta spalva visus aplinkoje esančius daiktus daro ryškesnius, aiškiau matomus, neiškreipia spalvų, tad gelbsti dirbant.
Kaip vizualiai padidinti patalpą?
Specialistės teigimu, nedideliame bute būtina apšviesti lubas. „Jei lubos žemos, rinkitės įmontuojamus arba lubinius nedidelius šviestuvus. Pakabinami šviestuvai gali tik dar labiau vizualiai sumažinti kambario aukštį, o per dideli – apkrauti erdvę bei sukurti netvarkos, neišbaigtumo jausmą. Erdvesnis kambarys atrodys ir tuomet, jei apatinius jo kampus apšviesite nedideliais sieniniais šviestuvėliais. Ir atvirkščiai – jei erdvę reikia sumažinti, šviesą nukreipkite į viršutinius kampus“, – patarimais dalinasi L.Skimutienė. Pasak jos, yra būdų ir kambario formos koregavimui. Pavyzdžiui, norint, kad stačiakampis kambarys atrodytų kvadratinis, vienodai reikėtų apšviesti tris sienas, o ketvirtąją, pačią tolimiausią, akcentuoti ryškesne šviesa.
Pašnekovė rekomenduoja visuomet atkreipti dėmesį į tai, kaip šviestuvai atrodys bendroje aplinkoje ir ar kurs vientisumo įspūdį. „Sistemų, tokių kaip LED profiliai, magnetiniai ar paprasti bėgeliai, parinkimas automatiškai suteikia vientisumo pojūtį, tačiau svarbu nepamiršti ir spalvų. Kai interjere vyrauja kelios spalvos, svarbu, kad jos vyrautų ir šviestuvuose. Na, o jeigu neturite tikslios vizijos, rinkitės baltos ar žemės spalvų šviestuvus. Prie jų priderinsite bet kokius baldus ar interjero detales“, – tikina specialistė.
Novatoriškos Ole! šviestuvų serijos
Pasak jos, šviestuvų gamintojas Ole!, pasitelkdamas didelę patirtį turinčius dizainerius, kuria išskirtines serijas pritaikytas šiuolaikiškiems interjerams, tad gamintoją itin mėgsta projektuotojai ir interjero dizaineriai, o šviestuvai pasižymi išskirtine kokybe bei dizainu. „Naujausios šio gamintojo serijos PEPO ir PACO – puikūs to įrodymai. PEPO yra pavyzdys galimybės paprastą, modernų ir praktišką dizainą pritaikyti įvairioms patalpoms ir projektams. Kuo daugiau šviestuvas turi šakų ir lempų, tuo naudingiau bus apšviečiamos net atokiausios patalpos vietos. Na, o PACO, nors ir panašus į savo kolegą, tačiau pasižymi didesniais gaubtais, masyvumu, tad puikiai derės tiek viešoje erdvėje, tiek privačiuose namuose“, – pasakoja L.Skimutienė.
Anot specialistės, abi serijos turi kelis montavimo variantus. Šviestuvai gali būti tiesiog pakabinami, sudaryti iš vieno ir daugiau gaubtų arba įmontuojami į bėgelius.