Koks blusos dydis?
Lietuvoje skaičiuojama apie 20 blusų rūšių. Labiausiai paplitusios katininės, šuninės ir žmoginės blusos. Jos būna rudai juodos spalvos, bet prisisiurbusios kraujo atrodo raudonai juodos. Suaugėliai vabzdžiai yra 0,5–5 mm ilgio, turi ilgą, ploną straubliuką, kuriuo praduria šeimininko odą, kad prisisiurbtų jo kraujo.
Ieškodama kraujo, viena blusa dažnai įkanda du arba tris kartus toje pačioje vietoje. Blusos įkandimas paprastai jaučiamas iš karto, bet jis nėra labai skausmingas – nemalonus tik niežėjimas.
Kas platina blusas?
Daugiausia blusas platina benamės katės, kurių gyvenamųjų namų kiemuose su kiekvienais metais vis daugėja. Deja, jas maitinantys ir savo rūsiuose priglaudžiantys gyventojai net nenumano, kokią meškos paslaugą sau ir kaimynams daro.
Anot UAB „Dezinfa“ vadovės Margaritos Kutkaitės, rudenį pastebimas augantis iškvietimų naikinti blusas daugiabučiuose skaičius. Vėstant orams ne tik benamės katės, bet ir blusas platinantys graužikai (pelės, žiurkės ir kt.) intensyviau ieško prieglobsčio, dažniausiai apsigyvendami rūsiuose. Tam, kad blusos neišplistų, būtina atlikti blusų naikinimą rūsiuose.
Blusos nustoja daugintis ir jų kiaušinėliai miršta, kai patalpoje temperatūra nukrenta žemiau nei -10 ° C.
Kaip sugaudyti blusas?
Lemiamas vaidmuo atitenka tvarkai. Atsiradus blusoms, namus, net baldus ir įvairius plyšius reikia siurbti kelis kartus per dieną, paviršius papildomai valyti drėgna šluoste.
Esant dideliam užkrėstumui naudojami insekticidai. Jei visgi blusų šaltinis yra kaimyniniame būste, būtina susitarti, kad kenkėjai būtų naikinami visose užkrėstose patalpose.
Ar blusos bijo šalčio?
Tam, kad žūtų blusos, rekomenduojama patalynę, gyvūnų guolius, kilimus, drabužius ir kt. apdoroti karštesniu kaip 50 °C vandeniu. Tačiau šie kraujasiurbiai bijo ir šalčio. Blusos nustoja daugintis ir jų kiaušinėliai miršta, kai patalpoje temperatūra nukrenta žemiau nei -10 ° C.
Patys naikinantys blusas turi atsargiai pernešti guolius, takus ir kt., kad nepaskleistų blusų kiaušinėlių.
Ką daryti, jei sukandžiojo blusos?
Jei sukandžiojo blusos, rekomenduojama kreiptis į medicinos specialistus. Dėl blusų įkandimo žmonėms gali kilti sunkios alerginės reakcijos, blusos taip pat platina užkrečiamąsias ligas – tuliaremiją, listeriozę, vidurių šiltinę, endeminę žiurkių dėmėtąją šiltinę. Be to, blusų platinamomis ligomis dažniausiai serga vaikai.
Kokios liaudiškos priemonės naikina blusas?
Kenkėjų kontrolės ekspertai pasakoja, kad yra girdėję iš gyventojų, jog išnaikinti blusas padeda skiestas žibalas, muilas, pelyno kuokšteliai, bet efektyviausia naikinimo priemonė – insekticidai. Jie parenkami ir naudojami atsižvelgiant į patalpų pobūdį, kenkėjų gausumą. Esant užkrėstumui atliekama inspekcija, pasitelkiama profesionali įranga bei apranga.