Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 10 14

Artėjant Visų šventųjų dienai lietuviai skuba apsirūpinti žvakėmis: kainų pokyčiai tradicijoms įtakos neturi

Likus vos mažiau nei mėnesiui iki Visų šventųjų dienos bei Vėlinių, lietuviai joms ruošiasi iš anksto. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ produktų vadovės Lauros Ūdrės, nors žvakės šiemet šiek tiek pabrango, pirkėjų įpročiams didesnė kaina įtakos neturi: kaip ir anksčiau, visą spalio mėnesį žvakių pardavimai didėja, o piką jie pasiekia paskutinėmis mėnesio savaitėmis. Kadangi lankomų kapų kiekviena šeima turi kelis ar net keliolika, žvakių perkama dešimtimis. Pirkėjų skonis taip pat nesikeičia – populiariausios išlieka baltos spalvos žvakės.
Kapinės Vėlinių išvakarėse
Kapinės Vėlinių išvakarėse / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Žvakėms taikys akcijas

Pasak produktų vadovės L.Ūdrės, nuolatiniame „Rimi“ asortimente yra kapų žvakių kiekvieno skoniui ir finansinėms galimybėms. „Nors dėl išaugusių parafino kainų žvakės šiek tiek pabrango, tai pirkėjų įpročių kol kas nepakeitė. Pastebime tendenciją, kad daliai pirkėjų svarbi ne tik kaina, bet ir žvakės ilgaamžiškumas – ieškoma kokybiškų, daug ilgiau degančių žvakių, kad po apsilankymo jos dar ilgai šviestų artimųjų amžinojo poilsio vietose. Kalbant apie kainas, pigiausios parduodamos kapų žvakės plastikiniame indelyje, degančios 8 valandas, kainuoja tik 0,49 eur, o brangiausios, ilgiausiai degančios žvakės stikliniuose indeliuose kainuoja 3,99 eur. Jos ant kapo neužges net 80 valandų. Patikrinti, ar žvakė ilgai degs, galima ant prekės pakuotės – atkreipiant dėmesį į simbolį, kuriame nurodytos jos degimo valandos“, – teigia ekspertė.

Jau nusistovėjusi tradicija į kapines nešti baltos spalvos žvakes. L.Ūdrės teigimu, lietuvių skonis tradicinis, tad net ir švenčių progomis ar namų jaukumui sukurti nuperkama daugiausia baltų, kiek mažiau – raudonų žvakių. „Tai klasikinės spalvos, tinkamos įvairioms progoms. Dabar, kai artėja šaltasis laikotarpis, dažnai pirkėjai ieško, kuo papuošti kapus žiemai, tad išplėtėme asortimentą – siūlome dirbtinių gėlių ir kapinių vazų. Spalio mėnesį taikome ir akcijas, apie kurias pirkėjai visada gali sužinoti iš kassavaitinių „Rimi“ lankstinukų ar elektroninėje parduotuvėje „Rimi.lt“. Per akcijas žvakių kainos mažėja 30-40 procentų“, – teigia produktų vadovė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Kapinės Vėlinių išvakarėse
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Kapinės Vėlinių išvakarėse

Dėmesys tvarumui ir saikingam vartojimui

Vis dažniau kalbama apie tai, kad puošiant artimųjų kapus, persistengti nevertėtų – jų atminimą galima pagerbti simboliškai, nors per Visų Šventųjų dieną ir Vėlines vos ne kiekvienas kapas būna nušviestas dešimtimis žvakių. „Rimi“ kategorijos vadovė prognozuoja, kad ateityje turėtų vis labiau populiarėti LED kapų žvakės – taip būtų galima išvengti didžiulio kiekio stiklo ir plastiko atliekų.

L.Ūdrė ragina ieškoti tvaresnių būdų, kaip pagerbti savo mirusius artimuosius. Anot jos, geriausia rinktis daugkartines stiklines žvakides su pakeičiamais įdėklais: „Skaičiuojama, kad kasmet per šias dienas kapinėse paliekama milijonai stiklinių ar plastikinių žvakidžių, kurios, deja, vėliau tampa tūkstančiais tonų atliekų.“

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Visų šventųjų dienos vakaras Vilniaus Rokantiškių kapinėse.
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Visų šventųjų dienos vakaras Vilniaus Rokantiškių kapinėse.

Sumažinti šią problemą specialistė rekomenduoja keliais būdais. Visų pirma, vertėtų naudoti daugkartines stiklines žvakides, kurias išvalius ir pakeitus įdėklą bus galima naudoti bent kelis metus. Antra, kadangi prie kapinių paprastai rūšiavimo konteinerių nebūna, kapų puošimo atliekas geriau parsivežti namo ir išrūšiuoti. O renkantis augalus natūralūs, visžaliai sodinukai visada bus geriau nei plastikinės ir aplinką mikroplastiku teršiančios gėlės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos