„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 05 26

Atšilo orai – pabudo vorai: kaip jų išvengti?

Mokslininkai skaičiuoja, kad 30 proc. JAV gyventojų kenčia nuo vorų fobijos, nepaisant to, kad žmogus turi daugiau šansų nužudyti vorą, nei šis gali įkąsti. Žmonėms baimė kelia diskomfortą: pasireiškia nerimas, įsitempia nervų sistema, padidėja adrenalino kiekis kraujyje, jaučiami skrandžio spazmai, pykinimas ir pan.
Voratinklis
Voratinklis / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Jeigu žmogus bijo vorų, būtina pašalinti baimę keliančias priežastis, rašoma pranešime spaudai.

Vorų poravimosi metas

Lietuvoje sutinkama per 400 rūšių vorų. Šiltose, tamsiose vietose: tarp užuolaidų karnizų, sienų kampuose, plyšiuose ir kitur, dažniausiai slepiasi kampavoriai, kryžiuočiai, virpūnėliai, kilpininkai ir kt. Vienas gražesnių ir spalvingesnių vorų yra retas boružinis storagalvis. Šiuo metų laiku vorai gali būti pastebimi dažniau, nes prasidėjęs daugelio jų poravimosi metas.

„Vorų poravimasis labai įdomus. Patinėliai po poravimosi dažnai tampa patelių maistu. Tam, kad išvengtų mirties, kai kurių rūšių patinėliai imasi gudrybių. Vieni patinėliai „šoka“ savotiškus šokius, kad atkreiptų patelės dėmesį ir ši jo nelaikytų grobiu. Kiti patinėliai sugauna auką, suvynioja ją į kokoną ir atneša patelei. Kol ši būna užsiėmusi dovanos ragavimu, patinėlis ją apvaisina. Dar kiti patinėliai po poravimosi tiesiog sprunka“, – pasakoja bendrovės „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Voriukai sunkiai pastebimi

Po poravimosi vorai savo kiaušinėlius deda į šilko kokonus, kuriuos prikabina prie augalų arba nešioja su savimi taip savotiškai saugodami. Kokonuose būna nuo keliasdešimt iki keleto šimtų kiaušinėlių.

„Voriukai labai greitai tampa pakankamai aktyvūs, kad patys gaudytų grobį. Kai kurie vorai atiduoda jaunikliams savo pagautą grobį, o kiti atryja sekretą. Lietuvoje didžiausių vorų (vapsvavorių, kampavorių, plūdvorių) patelės užauga iki 2 cm ilgio, o pasaulyje randami ir 5 kartus didesni vorai – gigantiškasis Pietų Amerikos voras paukštėda užauga ilgesnis kaip iki 9 cm“, – žiniomis dalijasi biologas.

Vorai gali grybštelėti

Nepaisant to, kad vorai bijo žmonių, jauniklius ar kokonus ginantys ar neatsargiai paimti į rankas nariuotakojai gali grybštelėti.

„Visi Lietuvoje aptinkami vorai turi nuodų, tačiau ne visi gali perkąsti žmogaus odą. Įkąsti gali vapsvavoriai, sidabriukai, diegliavoriai – jų įkandimas panašus į bitės įgėlimą, tačiau jautresniems žmonėms įkandimo simptomai gali praeiti tik po keleto savaičių“, – kalba ekspertas.

L.Grigaliūnas ramina, kad Lietuvoje vorai nėra agresyvūs – nuodai reikalingi gaudant grobį, tad vorai jų nešvaisto.

Jei bijote vorų...

Žmonės, bijantys vorų, nėra linkę su jais dalytis savo būstu ar terasa. Be to, ekspertai dažnai gauna skundų dėl voratinkliais apdergto fasado, langų. Į voratinklius prikrenta lapų, spyglių ir tai kenkia tiek individualių namų, tiek parduotuvių, reklaminių stendų interjero estetikai.

Paprasčiausias būdas mažinti vorų populiaciją – kantriai valyti voratinklius. Vorų tinklai yra stiprūs ir elastingi – skaičiuojama, kad iš vieno voro galima ištraukti iki 4000 m gijos. Voratinkliais vorai keliauja iš vienos vietos į kitą, gaudo grobį. Pastebėjus tinklą, patariama nedelsti ir nuvalyti.

Vorai dažniausiai apsigyvena ten, kur yra maisto. Jei namai bus švarūs ir aplink neskraidys musės ar kiti vabzdžiai, rizika, kad įsikurs voras, sumažės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“