Sveikata
- Fitoterapijoje beržų sula – viena geriausių natūralių priemonių, gerinančių medžiagų apykaitą. Nors sula mažai kuo skiriasi nuo vandens, dėl rauginių medžiagų ji puikiai rūgsta ir itin teigiamai veikia skrandžio veiklą.
- Skaidrų, kiek salstelėjusį beržų gėrimą medikai ypač rekomenduoja žmonėms, kuriuos be perstojo vargina virškinamojo trakto ligos. Sula itin pagelbsti sergant kepenų, tulžies pūslės ligomis, dvylikapirštės žarnos uždegimu bei varginant opos skausmams, sumažėjus skrandžio rūgštingumui.
- Sergant lyties ir šlapimo sistemos ligomis, beržų sula irgi yra viena iš gydomųjų alternatyvų. Reguliariai geriant ją, iš inkstų ir šlapimo pūslės galima pašalinti akmenis.
- Sąnarių ir stuburo ligos, tarkime, radikulitas, reumatizmas, artritas, ar pažeisti kvėpavimo takai (bronchitas, tuberkuliozė) taip pat sėkmingai gydomi beržų sula.
- Seniau šios sultys buvo geriamos kaip šlapimą varančioji priemonė. Šios gydomosios savybės nederėtų pamiršti ir šiandien. Be to, beržų sulą be galo naudinga gerti tiems, kurie turi auglių ir kuriuos vargina galvos skausmai.
- Jei ramybės neduoda lėtinė sloga, tuomet pagelbėtų kiekvieną rytą išgeriama stiklinė beržų sulos. Beje, jei vargina kosulys ir peršalimas, jas gerti reikia šiek tiek pašildytas, įpilti šlakelį pieno ir įberti šiek tiek miltų arba krakmolo.
- Beržų sula – nepakeičiamas pagalbininkas kamuojant avitaminozei. Į jos sudėtį įeina vitaminai, fruktozė, organinės rūgštys, taninai, fermentai ir fitoncidai, kurie pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Beržų sultimis galima įveikti depresiją, išsiblaškymą ir vitaminų stygių.
Kosmetologija
Beržų sula plačiai naudojama ir kosmetologijos srityje. Jūsų plaukai ir oda jums labai dėkos, jei nepamiršite jais pasirūpinti.
Oda
- Beržų sulą laikinai galite naudoti vietoj valomųjų veido putų ir toniko, mat šis produktas puikiai gaivina ir valo odą. Ką daryti? Tiesiog prauskite veidą beržų sultimis rytais.
- Šių medžių sultys, deja, neišlieka ilgai šviežios net ir šaldytuve. Jei norite jas kuo ilgiau išsaugoti, užšaldykite ledukų formelėse. Švelniai patrinkite jais veidą, kaklą, pečius ir iškirptės sritį. Pamatysite, akimirksniu pajusite, kaip drėkinama ir gaivinama jūsų oda.
- Pavargusiai ir papilkėjusiai veido odai galite pasigaminti kaukę, kurios pagrindas – beržų sula. Įsigykite vaistinėje baltąjį arba mėlynąjį molį, pilkite į jį tiek sulos, kad gautųsi grietinės tirštumo masė, ir tepkite veidą. Palaikiusios 15–20 min., nuplaukite kaukę beržų sula. Grožio procedūrą kartokite 1–2 kartus per savaitę.
- Oda bus aprūpinta vitaminais, spindės, išnyks smulkios raukšlelės, jei nepatingėsite pasidaryti veido šveitiklio. Jam pagaminti reikės 200 g šaltalankių, 50 g kviečių gemalų ir 2 valg. š. beržų sulos. Viską sumaišykite ir trinkite susidariusia mase veidą. Nusiprauskite šiltu vandeniu.
Plaukai
- Beržų sula drąsiai gali pakeisti plaukų balzamą arba kondicionierių. Išplovusios galvą, sudrėkinkite plaukus sultimis. Ši elementari grožio procedūra sugrąžins jūsų plaukams žvilgesį ir sveiką išvaizdą.
- Jei jau išseko kantrybė rūpintis riebiais plaukais, tuomet pabandykite beržų losjoną. Tam reikės sumaišyti 2 valg. š. beržų sulos, 1 valg. š. medaus ir 1 arbat. š. pavirtos druskos. Supilkite gautą skystį į tamsią stiklinę tarą ir atskieskite jį stikline degtinės. Gautą turinį gerai sukratykite. Losjoną laikykite 10 dienų tamsioje vietoje. Tuomet trinkite juo galvos odą prieš kiekvieną galvos plovimą. Apgaubkite plaukus rankšluosčiu ir plaukite juos tik prabėgus pusvalandžiui. Gydymo trukmė – 10 dienų. Padarykite 10-ies dienų pertrauką ir vėl kartokite kursą.
- Galima nesunkiai pasigaminti ir maitinamąją plaukų kaukę. Sumaišykite beržų sulą su varnalėšų aliejumi (3 : 1), ištepkite gautu skysčiu plaukus, apdenkite juos polietileniniu maišeliu, paskui – rankšluosčiu. Po 20 min. ištrinkite galvą įprastu šampūnu. Kokia nauda? Nuo šios maitinamosios kaukės jūsų plaukai taps žvilgūs ir sveiki.
Kaip vartoti ir laikyti sultis?
Gerti beržų sulą patariama po stiklinę 3–4 kartus per dieną, likus 30 min. iki valgio, arba vartoti ją vietoj geriamojo vandens. Beje, iš jos galima užplikyti arbatą, virti kompotą, kisielių, netgi kavą ir košę.
Šios sultys trumpai išlieka šviežios. Šaldytuve beržų sulą galima laikyti ne ilgiau kaip 2–3 dienas. Tačiau iš jos pagaminta gira gali išbūti net keletą mėnesių.