„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 03 15

Daržas ant palangės – ką ir kaip auginti?

Atėjus pavasariui ir vaizdą už lango vis stipriau užliejant žalumai, šviežių žalumynų norisi ir ant valgomojo stalo. Anot specialistų, sveiki produktai ir žalumynai – geros savijautos ir išvaizdos pagrindas. Tokių itin naudingų ir reikalingų maistinių augalų galime užsiauginti patys, o tam tikrai nebūtina turėti didžiulį daržą – pakaks ir ruoželio laisvos palangės. Apie tai, kaip teisingai prižiūrėti šiuos augalus ir kokių klaidų svarbu išvengti kalbamės su Ogmios mieste įsikūrusios parduotuvės „Žaliasis centras“ sėklų skyriaus vadove Liucija Kunigiškyte.
Daržas ant palangės – ką ir kaip auginti?
Daržas ant palangės – ką ir kaip auginti? / Partnerio nuotr.

Kambaryje auginti ne daržoves, bet žalumynus

Pirmiausia specialistė suskumba pabrėžti, kad mūsų namai ir jų palangės yra tinkamos žalumynų, tačiau ne daržovių auginimui. „Svarbu paminėti, kad daiginti daržovių daigus namie galima, bet auginti visą laiką – nepatartina. Augalui namie trūks drėgmės bei natūralios šviesos. Rekomenduočiau daigintas daržovės į lauką, balkoną ar terasą perkelti gegužę ar birželį, kuomet oro temperatūra jau yra tinkama”, – teigia ekspertė.

Jos teigimu, norintiems žalumos savo aplinkoje ir ant valgomojo stalo derėtų rinktis mikrožalumynus. Tai maži, 7–10 cm aukščio, valgomieji augalai, kuriuos galima sėkmingai auginti namų sąlygomis visus metus. Priklausomai nuo rūšies šie augalai užauga per 7–14 d.

„Mikrožalumynų yra pačių įvairiausių. Siūlome net 10 skirtingų sėklų rūšių: saulėgrąžų, pipirinių, žirnių, burokėlių lapelių ir panašiai. Šiuos augalėlius lengva užauginti, tad džiaugsmo bus net ir nepatyrusiems sodininkams, neturintiems jokios papildomos įrangos”, – tikina L.Kunigiškytė.

Pasak specialistės, iš minėtų augalų rūpintis lengviausia yra puikiai žinoma Velykų stalo puošmena, pipirine. Šis augalėlis užauga per 3–5 d. Šiuo metu patys populiariausi mikrožalumynai yra saulėgrąžos. Taip pat, itin vertingi ir daiginti porai, kuriuos dažnas naudoja vietoje svogūnų.

Partnerio nuotr./Daržas ant palangės – ką ir kaip auginti?
Partnerio nuotr./Daržas ant palangės – ką ir kaip auginti?

Geriau žalumynus auginti žemėje

L.Kunigiškytės teigimu, nors sėklas daiginti galima ir ant sušlapintos popierinės servetėlės ar vatos, geriausia yra rinktis substratą ar kompostą. Auginant žalumynus žemėje, yra lengviau kontroliuoti jos drėgmę, taigi, paprasčiau prižiūrėti ir palaikyti augalui reikalingas sąlygas.

„Sausa servetėlė ar vata įprastoje kambario temperatūroje labai greitai išdžiūsta – vos per 3-4 valandas. Jeigu nėra galimybės nuolat rūpintis augalais, geriau rinktis žemę, kuri žymiai ilgiau išsaugoja drėgmę ir augalą geriau aprūpina vandeniu“, – teigia ekspertė.

Ne mažiau patrauklus ir įdomus, tačiau Lietuvoje dar negirdėtas būdas auginti žalumynus namuose – mažo šiltnamio įrengimas. „Neseniai viešėjau parodoje Švedijoje, kurioje buvo demonstruojami įvairūs šiltnamėliai. Jie stebino savo technologijomis – specialiu įrengtu apšvietimu, laistymu. Žinoma, tokie įrenginiai kainuoja tikrai nemažai”, – teigia specialistė ir priduria, jog reikėtų atsiminti, kad net ir šiltnamiai yra skirti prieskoninėms žolelėms arba daigams, kuriuos vėliau reikia perkelti į kitą auginimo vietą.

Partnerio nuotr./Daržas ant palangės – ką ir kaip auginti?
Partnerio nuotr./Daržas ant palangės – ką ir kaip auginti?

Svarbūs patarimai

Daržą ant palangės rekomenduojama įsirengti pietinėje, pietrytinėje ar pietvakarinėje namų pusėje, kadangi taip jūsų auginami žalumynai nuolat gaus pakankamai šviesos ir bus palepinami saulės spinduliais bei šiluma. Pavėsyje jie bus gerokai mažiau kvapūs, nes dėl šviesos stygiaus nesukaups eterinių aliejų.

Jūsų mini daržui puikiai tiks medinės dėžės, moliniai ir keraminiai vazonai, kuriuos prieš naudojant derėtų išvalyti, dezinfekuoti kalio permanganato tirpalu bei išdžiovinti. Jei turimos palangės per siauros ar per trumpos – pasitelkite fantaziją ir pabandykite vazonus pakabinti ar turimą palangę prailginti, pavyzdžiui, prie jos pristumiant aukštesnį siaurą stalą.

Atminkite, kad namuose augantiems žalumynams itin svarbus drėgnas aplinkos oras. Tad vengiant perlaistymo, galinčio sukelti augalo puvimą, rekomenduojama drėgną aplinką sukurti tiesiog kartais apipurškiant juos vandeniu – reikiamą vandens kiekį augalai iš oro pasiims patys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs