Norint dažyti kiaušinius, jums reikės keleto dalykų: vidutinio dydžio puodo, indų, kur supilsite nuovirus, dažomųjų priemonių (apie jas – žemiau), vandens, acto – jis padeda paryškinti spalvą, ir, žinoma, kiaušinių.
Kiaušinius siūloma rinktis dažyti baltus, nes šie geriau „nukanda“ spalvą nei rudi. Ir prieš dažant juos gerai išvirti, kad būtų kieti.
Spalvai išgauti galite naudoti pačius įvairiausius produktus: uogas, prieskonius, daržoves, kavą, arbatą ar net vyną.
Dalijamės finegardening.com pateiktu sąrašu, kas ir kokias spalvas ar atspalvius padeda išgauti:
- svogūnų lūkštai – marmurinį oranžinį ir gelsvą atspalvį;
- svogūnų lukštai su nepurkštais rožių žiedlapiais – persikinį, maišytą su žalsvu ir gelsvu, atspalvį;
- smulkiai supjaustyti raudonieji kopūstai – vidurnakčio mėlyną atspalvį;
- burokėliai – rudą su purpuriniais atspalviais;
- burokėlių kotai ir lapai – pilką atspalvį;
- špinatai – žalsvą atspalvį;
- morkos – geltoną su alyvuogių atspalviu;
- morkų lapai – švelnų auksinį atspalvį;
- šaldytos mėlynės – melsvą atspalvį;
- šaldytos avietės – šviesų fuksijos atspalvį;
- šaldytos gervuogės – slyvos atspalvį;
- kava – pieninio šokolado atspalvį;
- juodoji arbata – rausvai rusvą atspalvį;
- cinamonas – švelnaus raudonmedžio atspalvį;
- paprika – šviesiai oranžinę spalvą;
- ciberžolė – aukso atspalvį.
Kokį kiekį naudoti? Visi produktai skaičiuojami stiklinei vandens. Taigi, jei naudojate:
- uogas ar raudonąjį kopūstą – reikės apie 200 g;
- svogūnų lukštus – reikės apie 10 svogūnų (jų lukštų);
- tarkuotus ar pjaustytus burokėlius, morkas – 2 burokėlių ar morkų;
- špinatus – apie 3 saujų;
- prieskonius (ciberžolę, cinamoną, papriką) – 2 valg. šaukštų;
- kavą – keleto šaukštelių, kad būtų stipri.
Kaip atlikti dažymo procesą? Sugalvokite, kokių spalvų kiaušinių norite savo Velykų stalui ir atitinkamai pasirinkite priemones – produktus, kurie padės tą spalvą išgauti.
Puode užvirinkite vandenį ir sudėkite tai, kas taps jūsų vienos ar kitos spalvos dažomąją priemone. Virkite ant nedidelės ugnies apie 30 minučių.
Tada leiskite dažams atvėsti iki kambario temperatūros.
Perkoškite ir gautus dažus supilkite į stiklainį ar kitą indą. Į perkoštą nuovirą galite įpilti acto – jis padeda paryškinti spalvą (2 ar 3 valg. šaukštus stiklinei vandens). Tada sudėkite išvirtus kiaušinius ir laikykite tame nuovire valandą, keletą valandų ar net per naktį, kol kiaušiniai įgaus spalvą. Laikyti rekomenduojama šaldytuve.
Jei norite, kad ant stalo pūpsantys margučiai blizgėtų, prieš serviruodami patepkite jų lukštą alyvuogių ar kitu turimu aliejumi.
Kiaušinius galima dažyti ir kitaip – ne mirkant nuovire, o jame išverdant. Kaip aiškinama portale finegardening.com, į puodą galite sudėti pasirinktas dažymo priemones, įdėti kiaušinius, pripilti vandens, kad viską apsemtų (kiek šiltesnio, nei patys kiaušiniai, kad sumažėtų jų įtrūkimo rizika), lėtai užvirti, sumažinti ugnį ir dar pavirti apie 15 minučių.
Baigus virti galima palikti kiaušinius tame nuovire iki dviejų valandų, kad įgautų ryškesnę spalvą. Žinoma, tokie kiaušiniai jau gali būti kiek pervirę, tad galbūt labiau tinkami stalo dekorui.
Tiesa, jei dažote kiaušinius šiuo metodu, siūloma naudoti tokias proporcijas: 2 stiklinės šviežių uogų ar tarkuotų daržovių 4 stiklinėms vandens, 2 valg. šaukštai džiovintų žolelių stiklinei vandens, 2 arbat. šaukšteliai prieskonių stiklinei vandens.
Rekomendacija: dažydami natūraliomis priemonėmis ir norėdami apsaugoti rankų odą, naudokite gumines pirštines, nes tokie prieskoniai kaip ciberžolė dažo gana ryškiai.
Kiaušinių marginimas augalais
Kadangi kalbame apie natūralius kiaušinių dažymo būdus, privalu paminėti ir tą, kuris ant jūsų margučių leis atsirasti norimoms formoms. Tai – kiaušinių marginimas pasitelkiant augalus.
Jums reikės: kiaušinių, svogūnų lukštų, acto, nailoninių kojinių arba marlės, gamtoje prisirinktų augalėlių šviežių žiedelių ar žolelių lapelių.
Kiaušinių paruošimas: pirmiausia gerai nuplaukite kiaušinius muilu, kad jie taptų matiniai. Susikarpykite nailoninę kojinę, vieną jos galą užriškite. Tada norimose vietose ant kiaušinio uždėkite savo pasirinkto augalo lapelį(-ius) ar žiedelį(-ius) – galite truputį pašlapinti, kad geriau prikibtų, ir įdėkite kiaušinį į nailoninę kojinę, kitą jos galą užriškite.
Į puodą sudėkite svogūnų lukštus (kuo daugiau jų bus, tuo sodresnę spalvą gausite), įpilkite acto (2 valg. šaukštus) ir vandens – tiek, kad, kai į puodą sudėsite kiaušinius, jie būtų apsemti. Ant silpnos ugnies pavirkite svogūnų lukštus apie pusvalandį, tada atsargiai į juos sudėkite paruoštus kiaušinius ir dar virkite apie 10 minučių.
Išvirusius kiaušinius išimkite, palikite atvėsti ir tik tada nuimkite kojinę ir lapelius, žiedelius. Jei norite, kad kiaušinių lukštas įgautų blizgesio, alyvuogių aliejumi suvilgykite gabalėlį vatos ar virtuvinio popierinio rankšluosčio ir ištepkite kiaušinius.
Lygiai taip pat galite pamėginti dažyti kiaušinius ir pasirinkdami kitą priemonę, ne svogūnų lukštus, kuri taps jūsų spalvos kelrode (apie tai – šio teksto pradžioje). O vietoj augalėlių galite pamėginti naudoti kruopas – pavyzdžiui, ryžius.
Spalvingų šv. Velykų!