Pateikiame keletą naudingų įžvalgų bei patarimų, kuriais vadovaujantis galima iš naujo atrasti gėrimą, dažną iš mūsų lydintį kiekvieną dieną. Apie kavos degustavimo ritualus pasakoja „Kavos draugas“ ekspertas Ignas Dombrauskis.
Kokybiška kava
Norint kavoje atrasti kitokį nei perskrudusių pupelių skonį, iš plataus asortimento pirmiausia reikia išsirinkti tinkamą kavą. Renkantis kavą, pirmiausia dėmesį reikia atkreipti į kilmės regioną arba mišinio sudėtį, skrudinimo lygį bei paskrudinimo datą. Geriausia kavą rinktis pupelėmis, dar nesumaltą.
Nuo paskrudinimo dienos kava savo aromatą išlaiko ne ilgiau nei pusę metų, vėliau pupelės būna tinkamos nebent išmetimui.
„Kiekvienas regionas turi savitus kavos gėrimo poskonius, o juos derinant kavos pupelių mišinyje atrandami dar įvairesni skoniai. Kava gali būti skrudinama įvairiais lygiais, nuo šviesaus iki itin tamsaus. Tiesa, jei paskrudinta pastaruoju variantu, atsiranda didelė tikimybė, kad gamintojai, perskrudindami pupeles, taip bando užglaistyti žemos kokybės kavos aromatą.
Į paskrudinimo datą dėmesį reikia atkreipti todėl, kad nuo paskrudinimo dienos kava savo aromatą išlaiko ne ilgiau nei pusę metų, vėliau pupelės būna tinkamos nebent išmetimui. Juokingiausia, kai ant kavos pakuotės būna užrašyta „Aukščiausios kokybės Arabica kava“ ar panašaus pobūdžio teiginiai, kurie iš tikrųjų absoliučiai nieko nepasako apie kavą“, – pasakoja I. Dombrauskis.
Paruošimo būdai
Optimaliai kavos aromatas atsiskleidžia, ją gaminant vienu iš trijų būdų: Espresso, Americano arba per Chemex.
Espresso kavos ruošimas aromatui atsiskleisti palankus tuo, kad gaminimo metu kofeinas nenustelbia apdirbimo metu išgautų savybių. Kofeinas kavoje gaminasi vandeniui turint sąlytį su kava. Kuo ilgesnis šio sąlyčio laikas, tuo daugiau kofeino išsiskiria. Espresso ruošimo metu kavos sąlytis su vandeniu būna trumpiausias, todėl skonis ir aromatas nenukenčia.
Americano kava paruošiama espresso užpilant karštu vandeniu. Tokiu būdu kavos aromatas sušvelnėja, tačiau vis vien galima identifikuoti subtilius kavos poskonius. Kai kurie kavos gurmanai šį metodą vertina labiausiai.
Bet kuriuo metodu plikant kavą reikia pasirūpinti tinkama vandens temperatūra, kuri yra 92–94 laipsniai. Gėrimą plikant aukštesne nei ši temperatūra, visas skonis ir aromatas „sudegs“.
Trečiasis aromatingos kavos gaminimo metodas – kavos plikymas per Chemex. Šiuo metodu ruošiama kava yra plikoma per filtrą. Ruošiant gėrimą, reikia kruopščiai sumalti kavą, kuri paskui yra suberiama į filtrą bei užpilama karštu vandeniu, kuris lėtai lašėdamas į stiklinį indą absorbuoja kavos aromatą. Kavos gėrimas, pagamintas šiuo metodu, gaunamas aromatingas ir švelnus, tiesa, kavos puodelyje norint atrasti maksimalų aromato užtaisą, reikia kruopščiai atsirinkti filtrus, kad pastarieji kavai neperduotų popieriaus aromato.
Taip pat skaitykite: 12 žalingų įpročių, dėl kurių jaučiamės pavargę
„Bet kuriuo metodu plikant kavą reikia pasirūpinti tinkama vandens temperatūra, kuri yra 92–94 laipsniai. Gėrimą plikant aukštesne nei ši temperatūra, visas skonis ir aromatas „sudegs“. Renkantis vandenį kavos paruošimui, patartina rinktis švelnų, ne iš čiaupo. Galutiniui kavos aromatui įtakos turi ir sumaltos kavos rupumas. Kavą ruošiant net identiškomis sąlygomis, tačiau skiriantis sumaltos kavos rupumui, kiekvieną kartą atrastumėme skirtingą skonį“, – pasakoja ekspertas Ignas.
Degustavimas
Ragauti kavą patartina iš keraminių puodelių storomis sienelėmis. Keramikiniai puodeliai, skirtingai nei popieriniai, kavos gėrimui neperduoda popieriaus skonio, o storos sienelės palaiko temperatūrą, kad gėrimas greitai neatšaltų.
Geriant kavą, tarpais patartina atsigerti vandens. Skirtingai nei paplitęs mitas, kad vandenį reikia gerti norint atstatyti vandens kiekį organizme po to, kai kava jį išstumia, šis procesas iš tiesų reikalingas siekiant atgaivinti skonio receptorius.
„Net ir atlikus visą paruošimo procesą teisingai, vienas veiksnys gali lengvai pašalinti bet kokias galimybes pajusti aromatingos kavos pliūpsnį, tai – cukrus. Cukrus „išlygina“ bet kokį aromatą, paversdamas jį vientisu saldžiu kavos gėrimu“, – pasakoja Ignas.