Audinių ekspertės Riina Ailio ir Lina Kalinauskaitė-Forsman pataria, kaip tinkamai sluoksniuoti užuolaidas, pasirinkti idealų ilgį, derinti jas prie tapetų bei iš gausybės audinių pasirinkimų atskirti šio sezono karščiausias tendencijas.
Užuolaidų sluoksniavimo patarimai
Salono „Sortimenti“ įkūrėja R.Ailio atkreipia dėmesį, kad užuolaidų sluoksniavimas priklauso nuo interjero stiliaus. „Šiuolaikiško interjero kambariuose su dideliais langais tinkamiausias pasirinkimas – itin kokybiškos dieninės užuolaidos, o po jomis sumontuotos pagal poreikį užtraukiamos ritininės žaliuzės.
Skandinaviškame interjere dažniausiai renkamasi vieno sluoksnio universalias užuolaidas, o šalia lango ar palangės įsikuria augalai, pridengiantys vaizdą į vidų iš išorės. Klasikiniame interjere tradicinis derinys – dieninės užuolaidos, suteikiančios privatumo dienos metu, naktinės užuolaidos bei dekoratyvinis uždangalas lango viršuje, paslepiantis karnizą bei užuolaidų viršų.
Taip pat galima derinti romėniškas žaliuzes bei naktines užuolaidas, dienines paliekant tik iš kraštų, siekiant sukurti lengvumo įspūdį“, – pasakoja R.Ailio.
L.Kalinauskaitė-Forsman papildo, kad jei norima kambarį visiškai užtemdyti, siuvamas šviesai nepralaidus pamušalas – tai storokas, specifinės tekstūros audinys. Prie natūralių audinių, pavyzdžiui, vilnos, jis negali būti siuvamas, tokiu atveju gali atsirasti ir dar vienas sluoksnis – užuolaida iš šviesai nepralaidaus audinio. Visas naktines užuolaidas ekspertė rekomenduoja siūti su pamušalu – taip jos geriau išlaiko savo formą, gražiau krenta audinys.
Griežtų užuolaidų derinimo taisyklių nėra
Griežtų taisyklių, kaip tarpusavyje derinti užuolaidas, nėra, nes užuolaidos – dizaino objektas, kuriamos individualiai, todėl užuolaidų specialistas tinkamiausius derinius padeda išsirinkti atsižvelgdamas į kliento poreikius bei interjerą. Yra tam tikrų audinių, kurie tarpusavyje lengvai derinami, pavyzdžiui, matinis velvetas ir blizgus satinas, standesnis ir lengvas lininis audinys, o visais kitais atvejais ar siekiant įdomesnio rezultato reikia dėlioti vienus audinius šalia kitų ir taip išsirinkti tinkamiausią derinį.
Šiuo metu populiarėja to paties audinio užuolaidos visuose kambariuose – taip išlaikomas vientisumas ir užuolaidos tampa ne dekoratyviniu elementu, o architektūros dalimi. Ypač tai būdinga didmiesčiuose, kur būstai yra nedideli, todėl priimtinas vientisesnis stilius. Jei namai didesni ir yra poreikis skirtingose erdvėse kurti atskiras temas, tuomet ir užuolaidos gali būti skirtingos.
Užuolaidų ilgį sufleruoja langai ir audinys
Užuolaidų ilgis, anot L.Kalinauskaitės-Forsman, turi būti toks, kad maksimaliai paryškintų interjero idėją ir kambario architektūrą. „Užuolaidos turi uždengti langą, pavyzdžiui, jei kambaryje langai iki grindų, tuomet ir užuolaidas reikėtų rinktis siekiančias žemę. Nerašyta taisyklė, kad svetainėje ir miegamajame užuolaidų ilgis siekia grindis, o štai virtuvėje, jei langai yra nedideli, virš stalviršio ir su palangėmis – galima kabinti trumpesnes užuolaidas. Taip pat trumpesnis užuolaidų ilgis patogus vaiko kambaryje, jei norima prie lango statyti rašomąjį stalą“, – pataria salono „Retroforma“ įkūrėja.
Kalbant apie užuolaidų ilgį, R.Ailio atkreipia dėmesį, kad jį kartais sufleruoja pats audinys. Pavyzdžiui, tokie audiniai kaip šilkas, tafta puikiai atrodo ir 30 cm lengvai sukritę ant grindų, o sunkesni audiniai kaip velvetas, vilna gali būti 2 cm ant grindų. Dieninėms užuolaidoms ekspertė rekomenduoja rinktis tokį ilgį, kad jos tik siektų grindis arba būtų per 1 cm aukščiau nuo jų.
Augalų tema ir prigesintos spalvos
Pavasario/vasaros audinių bei tapetų kolekcijose karaliauja tropiniai paukščiai, etninės grafikos tema, egzotiški augalai, palmių lapai ir kiti augalų raštai. Vis dažniau naudojama skaitmeninė spauda suteikia galimybes gėlių motyvus perteikti labai tapybiškai. Taip pat nemažai marmuro, kosmoso motyvų, ombre efekto. Prabangios elegancijos srityje atgijo Art Deco stilistika.
Spalvų paletė neatsilieka ir nuo madų podiumų. Populiarios pastelinės, prislopintos spalvos – žydra (angl. baby blue), žalia, pilka ir šių metų spalva ryški violetinė (angl. ultra violet). Nauja spalva, sparčiai besiskverbianti į interjerus vadinama rausva terakota.
Tapetų ir užuolaidų tendencijos – tos pačios
Tendencijos tapetų ir audinių srityje – tos pačios, nors šiuo metu vienodų audinių ir tapetų raštų mada po truputį traukiasi – raštai yra susiję, bet ne identiški. Gali pasikartoti viena kita detalė. Taip interjerai tampa įdomesni, nes derinami įvairūs raštai bei faktūros.
Derinant užuolaidas ir tapetus reikėtų prisiminti, kad jei pasirenkami tapetai, kaip pagrindinis akcentas, tuomet užuolaidos gali būti ne tokios krentančios į akį, ir atvirkščiai. R.Ailio sako, jog taip pat tinka sienoms ir užuolaidoms naudoti tos pačios temos raštą. Kita auksinė taisyklė, kuria galima vadovautis ir nesuklysti – prie gėlių derinti dryžuotą arba smulkiai taškuotą raštą.
L.Kalinauskaitė-Forsman ragina nebijoti spalvų, jos, kaip ir žydras dangus – tiesiog negali nusibosti. O derinant užuolaidas bei tapetus verta pasikliauti rašto jausmu ir specialisto patarimu. Užuolaidų specialistas, dizaineris yra susipažinęs su naujausiomis kolekcijomis, išmano audinių savybes ir geriausiai patars atsižvelgdamas į kliento biudžetą ir stiliaus pageidavimus.
Užuolaidos yra svarbi namų stiliaus dalis, suteikianti ne tik funkciją, bet ir daug grožio. Jos pasakoja šeimininkų namų stiliaus istoriją, todėl čia reikėtų nebijoti drąsesnių sprendimų, originalių raštų ar derinių – tai suteiks namams taip norimo savitumo.