2015 12 20

Eterinių aliejų žinovė: kaip sustiprinti imunitetą ir dezinfekuoti namų orą. Aliejų mišinių receptai

Šaltuoju metų sezonu norint išvengti peršalimo ligų, tiesiog būtina stiprinti imunitetą ir didinti organizmo atsparumą įvairiems siaučiantiems virusams, o norint to pasiekti valgyti vien citrinas ar gerti imbierines arbatas gali ir nepakakti.
Eteriniai aliejai
Eteriniai aliejai / „Fotolia“ nuotr.

Nors jos ir gali padėti, tačiau dar labiau imunitetą sustiprinti ir kelią ligoms užkirsti galima kitais taip pat natūraliais, bet stipriau veikiančiais būdais. Šiuo atveju itin pasitarnauti gali eteriniai aliejai, arba – kalbant bendriau – aromaterapija.

Ji Lietuvoje egzistuoja jau pakankamai seniai – maždaug nuo 1994–1995 metų, tačiau daugelis ją vis dar supranta gan siaurai.

Aromaterapijos specialistė, lektorė, kosmetologė ir aromakosmetologijos pradininkė Lietuvoje Rima Balaišienė (www.aromaterapija.lt) tikina, kad nusistovėjusi nuostata, jog aromaterapija – tai gydymas kvapais, nėra visiškai tiksli, nes kvapas turi savo biocheminę sudėtį ir gydomąjį poveikį organizmui duoda sudedamųjų dalių visuma.

„Eteriniai aliejai pasižymi imunitetą stiprinančiomis, priešuždegiminėmis, antiseptinėmis, nuskausminančiomis, antispazminėmis, raminančiomis, stresą mažinančiomis, afrodiziakinėmis ir nuotaiką keliančiomis savybėmis. Kiekvienas iš įvairių augalų išgaunamas eterinis aliejus turi individualią specifinę savo biocheminę sudėtį, kuri ir duoda tam tikrą jo poveikį“, – tikina specialistė.

Auksinis įrankis imuniteto stiprinimui

Anot R. Balaišienės, eteriniai aliejai yra naudingi organizmui, nes jų sudėtis yra visiškai natūrali, o kvapas ir naudingosios savybės susideda iš daugybės vis kintančių komponentų, tad organizmas negali prie jų priprasti ar įgauti jiems atsparumą.

Asmeninio archyvo nuotr./Aromakosmetologijos pradininkė Lietuvoje Rima Balaišienė
Asmeninio archyvo nuotr./Aromakosmetologijos pradininkė Lietuvoje Rima Balaišienė

„Patekę pro kvėpavimo takus, odą ar gleivines, eteriniai aliejai organizmui suteikia šimptaprocentį terapinį poveikį – jie gali užkirsti kelią pačioms įvairiausioms ligoms, padėti reabilituotis po stiprių susirgimų ar netgi padėti gydantis įvairius psichologinius ir fizinius sveikatos sutrikimus. Imunitetą stiprina kiekvienas eterinis aliejus, tik dėl savo sudėties vieni tai daro stipriau, kiti – silpniau.

Didžiausią poveikį imunitetui turi vadinamieji antiseptikai – tai eteriniai aliejai, kurie savo sudėtyje turi ketonų ir fenolų. Tokie yra gvazdikėlių, čiobrelių, raudonėlių, šalavijų ir cinamono eteriniai aliejai“, – pasakoja R. Balaišienė.

Specialistė tikina, kad veiksmingiausia yra naudoti tam tikrų aliejų mišinius iš 2–3 eterinių aliejų, mat taip organizmas įgaus dar daugiau naudingųjų jų savybių. Šiuos mišinius galima įsigyti specializuotose parduotuvėse arba pasigaminti pačiam.

O ir naudoti aliejus galima labai įvairiai: garinant juos tam skirtose aromatinėse lempose, pirtyse, maudantis vonioje, atliekant masažą ar lašelį tiesiog užlašinus ant drabužių ar nosinaitės. Tiesa, R. Balaišienė atkreipia dėmesį, kad naudojant eterinius aliejus, būtina laikytis ir šiokių tokių atsargumo reikalavimų.

„Kad eteriniai aliejai nedirgintų odos, masažuojant juos į kūną, saugiau būtų naudoti juos iš pradžių ištirpinus baziniame augaliniame aliejuje (migdolų, makadamijų) arba sumaišius juos su druska, medumi ar pienu, ir tik vėliau pilant juos į vandenį vonioje. Grynus aliejus ant odos galima naudoti tik levandų, arbatmedžio, geraniumo (rožinės pelargonijos), mėlynosios arba vokiškosios ramunėlių ir šlamučių.

„Shutterstock“ nuotr./Aromaterapija
„Shutterstock“ nuotr./Aromaterapija

Tad, tarkime, jei norite atsipalaiduoti ar tiesiog sustiprinti imunitetą, pasidarykite aromaterapinę vonią: į dubenėlį įsiberkite 2 šaukštus ar daugiau druskos ir į tą druską įlašinkite 10–12 lašų patinkančio eterinio aliejaus ar aliejų mišinio, tuomet druską ir aliejų išmaišykite ir suberkite į vonią. Vonioje pagulėti reikėtų 15–20 minučių“, – pasakoja aromakosmetologė.

Norintiems kaip reikiant pasistiprinti imunitetą, R. Balaišienė pataria eterinius aliejus naudoti reguliariai ir pateikia keletą naudingų receptų:

„Imunitetą puikiai veikia čiobrelių, raudonėlių, gvazdikėlių, cinamono, šalavijų eteriniai aliejai. Juos galima maišyti su citrinų, levandų, eukalipto, bergamočių, rozmarinų, kadagių eteriniais aliejais. Galima pasidaryti kad ir tokius mišinius:

  • eukalipto, čiobrelių ir arbatmedžio;
  • cinamono, citrinos ir levandų;
  • citrinų žievelių, čiobrelių, eglių spyglių, eukalipto ir levandų.

Paskutinis kompleksas itin naudingas siaučiant gripo epidemijai, jis stimuliuoja apsaugines organizmo funkcijas ir puikiai apsaugo nuo įvairių virusų. Kadangi jis veikia antibakteriškai, tad šį mišinį galima naudoti ir patalpų dezinfekcijai. Taip pat jo galima užsilašinti ant apykaklės ar ant šaliko (svarbu, kad neprisiliestų prie odos)“.

Jei skauda ar peršti gerklę, kamuoja angina ar stiprus gerklės uždegimas, anot R. Balaišienės, puikiai tinka geraniumo ir arbatmedžio eteriniai aliejai.

Norintiems sustiprinti imunitetą, patinkančius mišinius su antiseptikais specialistė pataria naudoti bent dvi savaites, tuomet daryti dviejų savaičių pertrauką ir vėl dvi savaites juos naudoti. Tiesa, derėtų nepamiršti, kad aromaterapinė savaitė trunka penkias dienas, tai reiškia, kad jos metu taip pat reikėtų padaryti bent dviejų dienų pertrauką.

Per pertraukas galima naudoti kitus eterinius aliejus: levandų, arbatmedžio, citrinų, rozmarinų, pušų, kadagių – jie taip pat turi antiseptinių savybių, tačiau veikia švelniau.

Padeda kovojant su kosuliu, angina ar karščiuojant

Jei vis dėlto peršalimo išvengti nepavyko – ir čia gali pasitarnauti eteriniai aliejai. Nors juos geriausia pradėti naudoti dar ligos pradžioje, mat taip jie padės užkirsti kelią tolesniam jos vystymuisi, padėti jie gali ir vėlesnėse įvairių ligų stadijose.

Taip pat skaitykite: Kaip veikia skirtingi eteriniai aliejai

Tarkime, jei skauda ar peršti gerklę, kamuoja angina ar stiprus gerklės uždegimas, anot R. Balaišienės, puikiai tinka geraniumo ir arbatmedžio eteriniai aliejai: „Galima imti vieną lašą geraniumo ir vieną lašą arbatmedžio eterinių aliejų, juos užlašinti ant šaukštelio druskos, tuomet druską su aliejais supilti į šiltą vandenį, ramunėlių ar šalavijų arbatą, išmaišyti ir šiuo tirpalu skalauti gerklę“.

Kuomet atsiranda kosulys ar sunku atsikosėti, galima naudoti pipirmėtės ir čiobrelių eterinius aliejus – jie skystina gleives ir lengvina atsikosėjimą, o pušų eterinis aliejus atpalaiduoja lygiųjų raumenų spazmus.

„Esant tokiam kosuliui patarčiau pasidaryti tokį mišinį: pipirmėtės, čiobrelių, pušies, eukalipto ir lauro lapų eterinius aliejus sumaišykite su nedideliu kiekiu mėgstamo augalinio aliejaus (migdolų, makadamijų) ir masažuokitės juo krūtinę, nugarą (paprašykite šeimos narių), padus, tuomet šiltai apsiklokite ir – į lovą. Jei kosulys labai draskantis, galima lašinti ir santalmedžio eterinį aliejų.

Eteriniai aliejai pasižymi ir priešuždegiminėmis savybėmis, tad jie gali padėti ir norint sumažinti temperatūrą. Tuo stipriai pasižymi bergamočių, imbiero ir citrinų eteriniai aliejai. Tad galima pasidaryti tokį antivirusinį mišinį: eukalipto, bergamočių, citrinų, imbiero, arbatmedžio arba čiobrelių aliejus sumaišykite su augaliniu aliejumi ir taip pat išsitrinkite kūną arba bent jau nugarą, krūtinę ir padus. Netrukus temperatūra pradės kristi.

Vis tik derėtų nepamiršti, kad temperatūros bijoti nereikia, bent jau tol, kol ji nėra labai stipriai aukšta. Juk ji rodo, kad mūsų imunitetas pats pradėjo kovoti su jį puolančiu virusu“, – pasakoja aromaterapijos specialistė ir tiek sergantiems, tiek ir norintiems sustiprinti imunitetą pataria eterinius aliejus esant galimybei naudoti ir pirtyse.

Tam tinka čiobrelių, eukaliptų, pipirmėčių, citrinų, kadagių, pušų ar kedrų, kėnių, bergamočių ar eglių spyglių aliejai. Juos galima naudoti pavienius ar kaip mišinius.

Valo namų orą nuo kvapų, bakterijų ir neigiamos energijos

Eteriniais aliejais, anot aramoterapijos specialistės, itin veiksmingai galima ir dezinfekuoti namų orą bei įvairius paviršius, ir pašalinti nemalonius kvapus ar neigiamą energiją. Tam visų pirma R. Balaišienė pataria naudoti aromaterapinę lempą. Tiesa, lempa privalo atitikti savo paskirtį ir jos aukštis tarp žvakutės ir vandens talpos turėtų būti apie 12 cm, o pati vandens talpa turėtų būti kuo didesnė, kad kol dega žvakutė (3–4 val.) vanduo neišgaruotų.

Norint pašalinti įvairius nemalonius kvapus virtuvėje, į aromaterapinę lempą įlašinkite du lašus citrinžolės, vieną lašą pipirmėčių ir vieną lašą rozmarinų eterinių aliejų.

„Į aromaterapinę lempą reikėtų lašinti kokius 3–5 lašus antiseptinių savybių turinčio eterinio aliejaus ar aliejų mišinio maždaug 15 kv. m kambariui. Taip per 3–4 valandas kambaryje neutralizuosite apie 70 proc. bakterijų ir virusų, kitaip sakant, dezinfekuosite ir išgryninsite namų orą.

Naudodami šį būdą, gausite tarsi keturgubą naudą: išdezinfekuosite patalpą, ją aromatizuosite, gausite terapinį poveikį savo organizmui ir dar tuo pačiu sustiprinsite savo imunitetą“, – pliusus vardija specialistė.

Norint dezinfekuoti namų paviršius, R. Balaišienė pataria pasiruošti tokį mišinį: į šaukštelį, kuriame būtų maždaug 10 ml ne daugiau kaip 70 laipsnių spirito, reikėtų įlašinti iš viso 10 lašų eterinių aliejų, tuomet viską supilti į vandenį ir juo visus paviršius nuvalyti ar plauti grindis. Tinka: citrinų žievelių, čiobrelių, eglių spyglių, eukalipto, levandų, geraniumo ir bergamočių eteriniai aliejai.

Jei norite tiesiog pašalinti įvairius nemalonius gyvūnų ar kitus kambaryje pasklidusius kvapus, specialistė pataria aromaterapinėje lempoje garinti geraniumo, citrinžolės, bergamočių eterinius aliejus. Juos galima naudoti po vieną arba maišyti tarpusavyje.

Norint pašalinti įvairius nemalonius kvapus virtuvėje, į aromaterapinę lempą R. Balaišienė pataria įlašinti du lašus citrinžolės, vieną lašą pipirmėčių ir vieną lašą rozmarinų eterinių aliejų.

Anot specialistės, citrinžolių eterinis aliejus apskritai yra itin veiksmingas šalinant įvairius kvapus – jį naudoti galima ir norint pašalinti nemalonų indaplovės kvapą – tam tereikia 5–8 lašus aliejaus sumaišyti su druska ir paruoštą mišinį berti į tam skirtą angą.

O jei spintoje atsirado kandžių, pora lašų levandų ar kedro eterinių aliejų užlašinę ant servetėlės ar nosinaitės, ją dėkite į spintą ir kas savaitę šį kvapą atnaujinkite.

Eteriniais aliejais išvalyti namų orą galima ne tik nuo įvairių virusų ir bakterijų, bet ir nuo negatyvios energijos. Ją, anot specialistės, puikiai valo eukaliptų ir kadagių, citrinžolės, kanangų eteriniai aliejai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų