Įvertinkite savo galimybes
Sprinteris D.Sodaitis pabrėžia, kad dar prieš pradedant aktyviai bėgioti reikia tinkamai pasiruošti. Pirmiausiai įsigykite specialiai bėgimui skirtą avalynę. Vėliau, pasak sportininko, itin svarbu savęs neperspausti.
„Dažniausia pradedančiųjų klaida – noras bėgti kuo greičiau. Visgi tempą didinti galima tik ilgainiui. Pradėdami bėgioti atkreipkite dėmesį į savo kvėpavimą. Jeigu bėgimo metu galite kalbėtis su jums kompaniją palaikančiu bendraminčiu negaudydami kvapo, galite būti ramūs, jog bėgate jums tinkamu greičiu“, – teigia D.Sodaitis ir priduria, kad bėgimas savo malonumui neturi būti varginantis.
Sportininkui antrina ir stuburo bei sveikatos centro „Sveikatos sala“ vadovė, kineziterapeutė Ieva Adomėnienė. Pasak jos, ne mažiau svarbu įsivertinti ir bėgimo nuotolį. „Bėgikai mėgėjai daro didelę klaidą, kai vos apsiavę sportinius batelius bando nubėgti ilgus nuotolius, neretai neįvertindami savo galimybių“, – sako I.Adomėnienė.
Ką valgyti
Tinkamai pasirengus bėgimui būtina apgalvoti mitybą bei vietą, kurioje sportuosite. Lengvaatletis D.Sodaitis įsitikinęs, kad mityba sporte yra svarbus aspektas siekiant savo tikslo.
„Kompleksiniai angliavandeniai yra puikus pasirinkimas prieš bėgimą. Asmeniškai aš dažnai renkuosi avižinę košę, pagardintą uogomis. Valgyti reikėtų 2–3 valandas prieš bėgimą, o praėjus maždaug pusvalandžiui po bėgimo galima suvalgyti vaisių, pavyzdžiui, bananą. Jis itin naudingas energetinių resursų atstatymui ir yra puikus atlygis už triūsą“, – pasakoja D.Sodaitis.
Kaip pasirinkti vietą
Nors bėgiojimui dažnas renkasi arčiausiai namų esantį parką ar paupį, vietos pasirinkimui reikėtų skirti ypatingą dėmesį.
„Bėgimo metu kojų sąnariai bei nugaros raumenys patiria dideles apkrovas. Renkantis minkštesnę bėgimo dangą, tarkime, pievą ar bėgimo takelį stadione, kūnui tenkanti apkrova bus mažesnė, bėgiojant kieta kelio danga – didesnė“, – aiškina sportininkas.
Dažniausios traumos
„Affidea Lietuva“ gydytojas radiologas dr. Andrius Brazaitis, radiologinių tyrimų būdu nustatantis įvairias sportininkų patologijas, pastebi, kad bėgiojantys žmonės dažniausiai kreipiasi dėl sužalotų kelio sąnarių ar čiurnų traumų, taip pat pasitaiko sausgyslių uždegimų, raumenų įplyšimų, stuburo skausmų atvejų.
„Kiekvienam tik pradedančiam ar jau kurį laiką bėgiojančiam žmogui pirmiausia rekomenduoju pasikonsultuoti su šios srities profesionalu. Treneris ar kineziterapeutas paaiškins, kaip taisyklingai atlikti apšilimo pratimus, ką daryti po treniruotės, kad raumenys tinkamai atsistatytų. Tokios konsultacijos padeda išvengti rimtų traumų“, – pabrėžia gydytojas.
Specialistai atkreipia dėmesį, kad skausmų nepaisymas ar vizito pas gydytojus atidėliojimas gali sukelti padarinių, kurie neleis ilgai sugrįžti atgal į bėgimo trasą.