Kaip rašoma womansday.com, tam tikri augalai, gėlės ir žolelės pasižymi ypatybėmis, mažinančiomis stresą bei gerinančiomis nuotaiką. Išmėginkite savo įgūdžius augindami. Neveltui tvirtinama, kad žemės darbai – tiesiausias kelias į ramybę.
Bazilikas
Bazilikai taip pat puikiai pagerina patiekalo skonį, kaip ir jūsų nuotaiką. Prieskoninėse žolelėse esantis linalolis yra ta medžiaga, kuri suteikia kvapą ir apgaubia pozityvumu.
Namų sąlygomis, gerai apšviestoje vietoje bazilikai gali žaliuoti visą šaltąjį sezoną. Žinoma, vazonėlyje tokie vešlūs kaip dirvoje neužaugs, bet šviežių lapelių patiekalams gardinti tikrai turėsite. Tik jei nenorite, kad pernelyg greitai išstyptų, kerams pasiekus pageidaujamą aukštį, nugnybkite jų viršunėles.
Su kokiais patiekalais labiausiai dera bazilikai? Klasikinis derinys – mocarela, pomidorai ir švieži bazilikų lapeliai. Šiuo prieskoniu mėgstama gardinti ir įvairias salotas, brusketas, picas, sriubas, daržovių troškinius, makaronų, vištienos ar žuvies patiekalus. Tik turėkite galvoje: supjaustyti šviežių bazilikų lapeliai greitai suglemba ir patamsėja, tad jais gardinti patartina prieš patiekiant į stalą. Ir geriau lapelius ne pjaustyti, o plėšyti rankomis.
Pelargonija
Įvairių spalvų gėlės pasižymi išskirtiniu kvapu – kai kuriems jis primena netgi rožes. Tikinama, kad šio augalo paslaptis slypi tame, kad jis dovanoja ramybę ir harmoniją.
Tai ne tik ryškiai žydinčios, namus puošiančios specifinio aromato gėlės, bet ir vaistiniai augalai. Maža to, puikiai atbaido kandis ir net uodus.
Gebenė
Galėsite kvėpuoti kur kas laisviau. Pasirodo, gebenės, tarp natūraliai orą valančių augalų, užima kone pirmąsias vietas.
Amerikiečių alergijos, astmos ir imunologijos koledžas išsiaiškino, kad gebenė sugeba pašalinti beveik 80 proc. pelėsių (jų sporos dauginasi ore) ir padeda kovoti su per didele drėgme. O NASA gebenę įvardijo kaip oro valytoją Nr. 1. Taigi auginkite gebenę šiltoje ir sausoje terpėje ir kartais atneškite į vonią.
Papartis
Kaip ir gebenė, papartis valo orą, pavyzdžiui, per valandą jis pašalina 1863 toksinus. Dėl to tikrai jausitės geriau – juk gaiva namie išties malonus dalykas.
Be to, papartis nesunkiai prižiūrimas, įtinka ir įmantriausiems interjerams papuošti, augalas itin nereiklus šviesai. Augdami kambaryje ar biure paparčiai aplinkai suteiks lašelį miško dvasios ir gerai išvalys orą. Jiems patinka būti purškiamiems, nepatinka nei perdžiūti, nei permirkti.
Levanda
Jos ne tik dieviškai atrodo, bet ir yra nuo seniausių laikų žinomos kaip dovanojančios ramybę ir harmoniją.
Levandų kvapas praktiškai iš karto gali nuraminti tiek protą, tiek ir kūną. Didžiausią naudą šis kvapas vis dėlto teikia nemigos kankinamiems studentams. Viename tyrime levandų kvapu buvo gydomos 42 koledžo studentės, kurios skundėsi nemiga ir depresija; netrukus mokslininkai pastebėjo, kad studenčių savijauta gerokai pagerėjo jau po keleto aromaterapijos seansų.
Levanda – itin universalus augalas. Pavyzdžiui, Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje levandomis kulinarai gardina salotas, padažus, grybų, daržovių, žuvies sriubas, troškinius, keptą ir troškintą avieną. Patiekalai tiesiog pabarstomi levandų milteliais lyg pipirais. Amerikoje taip populiaru gardinti žaliąją kinų arbatą, naminius gėrimus, daržovių salotas. Daugelyje šalių levandos patenka į arbatų sudėtį.
TAIP PAT SKAITYKITE: Svajingosios levandos: kaip auginti ir prižiūrėti
Rožė
Rožių aromato neįmanoma supainioti su jokiu kitu. Tačiau svarbus ne tik nepamainomas kvapas, bet ir pats jų vaizdas. Tyrimas, kuris buvo publikuotas Journal of Physiological Anthropology, atskleidė, jog tiriamieji tiesiog stebėję rožes jautėsi kur kas labiau atsipalaidavę ir patenkinti.
Rožių aromatas pasižymi atpalaiduojančiomis ir raminančiomis savybėmis, veikia kaip antidepresantas: padeda kovoti su nerimu ir stresu, ramina nervų sistemą, pakelia nuotaiką. Šį poveikį dar labiau sustiprina masažas ir meditacija.
Vėzdūnė
Viduje praleidžiate daug laiko? Būtinai auginkite vėzdūnę. Šios grakščios ir elegantiškos gėlės švarina orą, valo jį nuo pelėsio.
Žydintys kambariniai augalai vėzdūnės (dar vadinami papėdžialapiai) – dekoratyvūs, nereikalauja daug priežiūros. Juos augindama turi nepamiršti nuolat laistyti ir vazonėlių nestatyti ten, kur apšviečia tiesioginiai saulės spinduliai. Vėzdūnės iš bėdos auga net šešėlyje.
Orchidėja
Turbūt populiariausios gėlės Lietuvoje – tai orchidėjos. Jos žydi visus metus, džiugina išraiškingais žiedais ir vien savo išvaizda gerina nuotaiką. Sakoma, kad orchidėjos padeda sukurti pozityvią nuotaiką namuose.
Įdomu ir tai, kad orchidėjos vadinamos alergijos nesukeliančiomis gėlėmis. Ar gali būti geriau? Be to, šios žydinčios gražuolės puikiai veikia žmones, kuriuos kamuoja liūdesys, įtampa ar depresija, galvos skausmas, nerimas, miego sutrikimai.
Rozmarinas
Vėlgi – tai ne tik patiekalų, bet mūsų vidinės ramybės gelbėtojas. Išskirtinis rozmarino aromatas veikia žmogaus savijautą ir dovanoja harmoniją.
Šis itin stipraus aromato augalas reikalauja pakankamai nemažai saulės šviesos, tačiau jį verta auginti ne tik dėl puikaus kvapo, kuris, mokslininkų manymu, padeda gerinti atmintį, bet ir dėl to, jog šiose žolelėse esanti karnozolio rūgštis padeda kovoti su vėžinėmis ląstelėmis.
Rozmarinas dar ir puikiai gaivina orą, atpalaiduoja, šalina nuovargį, stresą. Ypač palankiai veikia vaikų ir vyresnio amžiaus žmonių nervų sistemą.
Pakalnutė
Sodo ekspertas Davidas Domoney atliko eksperimentą, kad išsiaiškintų, kokie augalai turi didžiausią įtaką gerai nuotaikai. Tiriamieji atsakė, kad tai – pakalnutės. Greičiausiai tai susiję su tuo, kad šių gėlių aromatas asocijuojasi su maloniais prisiminimais. Tiesa, reikia žinoti vieną svarbų dalyką – pakalnutės yra nuodingos, todėl pernelyg mėgautis jų aromatu nederėtų.
Kvapusis pelėžirnis
Antroje sodo eksperto Davido Domoney sudaryto sąrašo vietoje puikuojasi kvapusis pelėžirnis. Respondentai teigė, kad tai vienas tų augalų, kurio kvapas asocijuojasi su maloniais vaikystės prisiminimais. Pelėžirnis džiugina ir savo spalvingumu, ir nesudėtinga priežiūra.